ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
BU KENTTE GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR !
Yayın Tarihi: 06 Kasım 2019 Çarşamba, 06:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

I. Ahmet'in baş defterdarı olan Ekmekçizâde Ahmet Paşa tarafından 1609 (H.1018) tarihinde, Sedefkar Mehmed Ağa ile Edirneli Mimar Hacı Şaban Ağa'ya yaptırılan ve Sultan Ahmed'e hediye edilen, Ekmekçizâde Ahmet Paşa Kervansarayı, çok uzun zamandır atıl durumdaydı. 
Kısmı restorasyondan geçirilen yapının kullanımı, bir ara Trakya Üniversitesi'ne bırakılmıştı. Bu süreçte kervansarayda kitap fuarı organizasyonundan, düğün salonuna kadar pek çok şey denendi. Hiçbiri tutmadı. Sonunda etrafındaki dükkanlar da Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon projesinden geçirilerek, kente mal olabilecek bir proje ile yeniden kültüre kazandırılıyor.
Edirne'de yıllardır hayali kurduğumuz özlemle beklenen ancak bir türlü kazandırılmayan gerçek anlamda Tiyatro Salonu'na kavuşuyor. Bugün Türkiye'de pek çok ilçede olan tiyatro için yapılmış salona, Edirne, ancak 2019 yılında kavuşabiliyor. Çok uzun zamandır atıl durumda olan Ekmekçizâde Kervansarayı'nın kültür hayatına daha anlamlı bir şekilde katılması Bizler için büyük bir şans. 
Muhteşem yapının restorasyonunda ve salonun birinin tiyatroya dönüştürülmesinde ne gibi eklemelerin veya restorasyon uygulamalarının yapılmış olduğunu (bu aşamada içeri giremediğimiz için) bilemiyorum. Etrafındaki dükkânların da nasıl değerlendirileceğine dair bilgim de henüz yok.  Bunlar belki sonraki bir başka yazının konusu.
Ancak içerisinde tiyatro salonu olan tarihi bu yapının çeperindeki dükkânların, kentteki kültür sanat ile uğraşan STK'lara veya Edirnekari, vitray, seramik, cam vb gibi sanatlarla uğraşan kimselere tahsis edilmesinde büyük fayda olur diye düşünüyorum. Böyle bir uygulama ile 24 saat yaşayan bir semt ve ciddi işlev verilen kervansaray ciddi bir çekim merkezi olabilir.  Ayrıca Edirne'de yaşayan sanatçı ve zanaatçılara da bir şekilde destek verilmiş olur. 
Bu dileklerimiz olur mu bizler bu güzellikleri görür müyüz bilemem. Ancak keşke, yıllar öncesi başlanan ucube bir görünümü olan ve yıllardır hiçbir şey yapılmayan ve artık demirleri çürüyen şu Edirne Kültür Merkezi için de bir karar verilse ya tamamen yıkılsa ya da artık kullanılabilir bir projeye dönüştürülüp bir şekilde halkın hizmetine sunulabilse. Çünkü vergilerimizle yapılan bir inşaat ucubesine yıllardır uzaktan bakmaktan sıkıldık. Bugünkü Erastanın yerinde daha önce yarım kalan belediye binasını yıktırtıp yeni bir AVM'ye verdiğiniz gibi bu araziyi de birilerine peşkeş çekecekseniz onu da bilelim.  
Ekmekçizâde Kervansarayında tiyatro salonu açılmasına öncülük eden Valilik Makamı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olmak üzere katkı sağlayan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama