ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Kim ola ki Haşim İşcan!
Yayın Tarihi: 07 Kasım 2019 Perşembe, 06:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kıyık Tophane Bayırı üzerinde, önünden her geçişimde adeta içim titreyerek baktığım ahşap konak, önceki hafta bir gece vakti yanıp kül oldu. Değerini bilip anlayanlar için bu yapılar Edirne'nin tapusu olsa da, birkaç 'ah vah' la geçiştirip, kısa sürede unutulmaya terk ediyoruz. Neden..!  Çünkü biz içinde yaşadığımız kültürün ve bize kattıklarının pek de farkında olamayan insanlarız… 
Biraz ağır mı oldu…!? 
Hiç sanmam! Öyle olsa Edirne bugün betondan, kimliksiz bir kent haline gelmezdi. İyi ki Selimiye, Üç Şerefeli, Eski Cami, 2'nci Bayezid Külliyesi, Muradiye var da, "Burası Edirne!" diyoruz. Ha bir de Köfteci Osman'la Ciğerci Bahri…! 
Geçmiş yıllarda inşaatlar yapılırken Selimiye baz alınırdı. Şimdilerde her yeni yapı, bir açıdan bu eseri örtüyor da kılımız kıpırdamıyor. Belli ki mimari anlayışlar(!) da bu yozlaşmadan nasibini aldı.  Ayşekadın'dan bir bakın, ne göreceksiniz? Kentsel dönüşüm adı altında yaratılan rant, bir utanç duvarı gibi nasıl karşınıza dikilecek. 
Geçen hafta kim vurduya  giden ahşap konak, bulunduğu bölgenin, elimizde kalan en anlamlı iki yapısından biriydi. Bir diğeri de İstanbul'un Edirneli Belediye Başkanı Haşim İşcan'ın muhtemelen- doğduğu ev…Yanan tarihi konakla arasında birkaç metre var.
Sadece farkındalığı zayıf da değiliz. Ayrıca geçmişimiz ve o geçmişte yaşayıp bugünümüze eserler bırakan insanlarla aramızda bağ kurup geleceğe bir yol haritası da çıkaramıyoruz. Dolayısıyla, o isimleri çocuklarımıza gururla tanıtmaktan bile yoksunuz.
Haşim İşcan, İstanbul'un doğrudan seçilen ilk belediye başkanı ve Edirne'nin de çok önemli bir değeri… Ülkesinin kurtuluşu yolunda bir direnişçi, bir gazeteci, hukuk insanı, öğretmen, kaymakam, emniyet müdürü, mülkiye müfettişi, vali…! Ayrıca Edirne'de ticaret ve tarımla da uğraşmış çok yönlü üretken bir insan… Böyle donanımlı ve gittiği her yerde adı eserleriyle yaşatılan birini kendi memleketinde tanıyan, yaptıklarını anımsayan kaç kişi var diye sormuyorum.  Belki 1'nci Murat Mahallesi'nde adının verildiği sokak civarındakiler, tabeladan ismine aşinadır.  
Ne acı! Bizi biz yapan değerlerimizi yakıp yıktıktan, o değerleri yaratan insanları unutup, isimlerini yaşatamadıktan sonra Edirne bir daha asla eski Edirne olamayacak…! 
Sırası gelmişken ve doğup - yaşadığı ev yakılıp yıkılmadan Haşim İşcan'dan söz edelim: Süleyman Haşim İşcan, 1 Ocak 1898'de Edirne'de doğdu. İlk ve ortaokulu Edirne Rüşdiyesinde okudu, Edirne Lisesi'nden mezun oldu. 
Mülkiye'de öğrenci iken Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin direniş hareketlerine katıldı. Bu amaçla toplanan Büyük Edirne Kongresinde divan katipliği ve delegelik yaptı. Yunanlıların Trakya ve Edirne'yi işgal etmelerinden bir süre sonra birçok Edirneli ile birlikte tutuklanarak Girit'e sürüldü. Altı ay süren esirlik hayatından sonra Sakarya Zaferi ile birlikte yurda döndü. 
Mülkiye sınavlarını pekiyi derece ile vererek 1922 yılında mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Edirne'de dört yıl tarım ve ticaretle uğraştı. Edirne Erkek Lisesi'nde öğretmenlik, Edirne Türk Ocağı'nda başkanlık yaptı. Bu görevinin yanı sıra gazeteci olarak çalıştı ve Halkevi kurucuları arasında yer aldı.
Haşim İşcan, 1927 yılından sonra Umumi Müfettişlik Özel Kalem Müdürlüğü, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü ve Mülkiye Müfettişliği gibi görevlerde bulundu. 1931 yılında Siverek Kaymakamlığı ile başlayan yöneticilik yaşamını 1935'te Tekirdağ, 1936'da Erzurum, 1940'ta Antalya, 1945'te Bursa, 1950'de Samsun illerinde valilik yaparak sürdürdü. Bu yörelerde 400'den fazla ilkokul açtı. Hastane, liman, stadyum, park, kütüphane ve halkevi gibi yararlı kurumlar kazandırdı. 1950'den sonra bir süre merkez valiliğine alındı.
Haşim İşcan, 1950 yılında Toprak ve İskân müdürü olarak atandığında Romanya, Bulgaristan ve Yugoslavya'dan gelen göçmenlerin yerleştirilmesinde örnek bir başarı sergiledi.
1953'te emekli olduktan sonra 1963 Yerel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi adayı olarak İstanbul belediye başkanlığı seçimlerine katıldı. Ancak kazanamadı ve seçimden Adalet Partisi adayı Nuri Eroğan'ın galip çıktı. Ancak başkanlığı, Denizcilik Bankası Hukuk Müşavirliğinden yasal sürede istifa etmediği gerekçesi ile iptal edilince Haşim İşcan İstanbul Belediye Başkanı oldu.
İşcan, 10 Aralık 1963 ve 11 Mart 1968 tarihleri arasında doğrudan seçilmiş ilk belediye başkanı olarak görev yaptı. İlk iş olarak trafik sıkışıklığını çözecek projeleri devreye soktu. Yeraltı ve yerüstü geçitlerine özel bir önem verdi. Haşim İşcan başkanlığı sırasında Galata Kulesi'ni restore edip turizme açtı. İstanbul'da Saraçhane (Haşim İşcan Geçidi), Unkapanı Geçidi, Eminönü Meydanı yaya köprüsü, Karaköy Yeraltı Geçidi ve Çarşısı, Üsküdar Meydanı gibi eserlere imza attı.
Taksim Gezi Parkı'nı düzenleyip, 22 dükkân, 1 kafeterya, 1 sanat galerisi ve büyük bir gazino inşa etti. Kadıköy Belediye Şubesi çevresinde 24 dükkân yaptı. İstanbul'a 8 çocuk bahçesi kazandırdı. Parkları tanzim etti. Florya'da mevcut turistik tesis ve motellere 12 lojmanlı bir ilave yaptı. Güneş Plajı tamamlandı. Bebek Bahçesi'ndeki (Parkı'ndaki) Belediye Gazinosu yenilendi, park düzenlendi. Sultanahmet Meydanı'ndaki havuz tamamlandı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi çevresi aydınlatıldı. Beşiktaş'taki eski bina modern bir belediye şubesine dönüştürüldü. Taşlıtarla, Basınköy, Havacılar Sitesi, Ihlamur Deresi, Zeytinburnu, Ortaköy-Arnavutköy, Üsküdar-Kadıköy, Kadıköy-Selamiçeşme kanal ve kolektör inşası sürdürüldü. Fatih Sultan Mehmet'in Heykelini Yaptırma Derneği'ni kurdu. Ancak ödenek yetersizliği nedeniyle amacına ulaşamadı.
1927 yılında Diyarbakır, Siverek'de görevli iken Atifet Hanımla evlenen Haşim İşcan'ın bu evlilikten Günaç Akgün adında bir kızı dünyaya geldi.
Haşim İşcan, 11 Mart 1968'de İstanbul'da geçirdiği beyin kanaması sonucu 70 yaşında öldü. Ölümünden sonra Saraçhanebaşı'ndaki alt ve üst geçide, Valilik yaptığı Antalya'da bir mahalleye, İzmir Bornova'da bir semte, Bursa merkezde büyük bir caddeye, Antalya'da bir Kültür Merkezi ile Erzurum'da bir ilkokula Haşim İşcan'ın adı verildi.
    Görev yaptığı her kentte adı sevgi ve saygıyla yaşatılan bu büyük insanın Edirne'de doğup yaşadığı ev de Haşim İşcan Müzesi oldu diyebilsek keşke…!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama