ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
Tarihi Köprüleri ile Taçlanan Feminen Kent...
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2019 Çarşamba, 06:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu kentin en büyük marka değerlerinden biri ırmakları, üzerine yapılan köprüleri de kentin taçlarıdır. Edirne, âdeta köprüler şehridir. 
Tarihi köprüleri olan kentler, kent tarihçileri tarafından 'Özel Kentler' diye algılanır. Köprüleriyle Edirne feminen bir kenttir….
Yıllar önce bir öğrencime Edirne Köprülerini Yüksek Lisans tezi yapması için önerdiğimde, bugün toprak altında kalmış köprüleri olduğunu ben de bilmiyordum.  Uzak geçmişte yıkılan ahşap köprüler, yakın geçmişte değişik nedenlerle toprak altında kalan köprüler, bugün atıl durumdaki köprüler…ve halen hoyratça kullandığımız tarihi köprüler… Bir de restorasyonları bitirilemeyen köprülerimiz var.. Kısaca bu feminen kentte farklı kategorilerde köprülerin her biri başka bir dramla arzı endam eylemekte. Ancak bilmelisiniz ki, Hadrianopolis sikkelerinden, tarihi gravürlerine kadar bütün Edirne imajlarında bir şekilde tarihi köprüler yer almıştır. Tarih boyunca bu kentin gerdanlarıdır. 
Burnumuzun dibindeki Svilengrad kasabasında, Meriç nehri üzerinde,1529 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan, Cisri Mustafa Paşa Köprüsü'nü Bulgarların gözleri gibi koruduklarını gören seçilmişler ve bürokratlar gördüklerinden ders çıkartmamakta direniyorlar. 
Yaşadığımız bu güzel kentteki tarihi köprüleri bilimsel anlamda korumak, akıllara bile gelmiyor. Ya da ortak bir akılla dile getiremiyorlar. Memleketimin Karayolları Bölge Müdürlüğü birkaç yılda bir olasılıkla birilerine para kazandırmak için açtıkları ihalelerle, tarihi köprülere sürekli fiziki müdahale yapıyor. Siyasi baskılardan, belki beklentilerden dolayı bilimsel bir yaklaşımdan uzak, palyatif kısa vadeli ucuz çözümlemeler sonucunda, tarihi köprüler her müdahalede biraz daha aslından uzaklaşıyor. Deforme oluyor. Hepimiz seyirciyiz; 'du bakalım ne olacak' oyununu pür dikkat izliyoruz. 
Peki ne yapmalı?
Tunca nehri üzerindeki 1608/13 yıllarında Mehmet Ağa tarafından yapılan Ekmekçizâde Ahmet Paşa Köprüsü ile Meriç nehri üzerindeki 1842 yılında Abdülmecit zamanında yapımına başlanmış 1847 yılında bitirilmiş Mecidiye Köprüsü en çok kullanılan köprülerdir. Karaağaç yolu üzerindeki bu iki tarihi köprünün ivedilikle ve de ağır tonajlı araç trafiğine kesinlikle kapatılmalıdır. Nokta!
Bölgedeki esnaf başlangıçta tepki verecektir. Ama bu onların uzağı görememesinden kaynaklanan bir tepkidir. Uzağı gören gerçek kent yöneticileri kararlı olmalı ve onları ikna edecek projeksiyonlar yapmalıdır. Hatırlayınız! Çok eski değil. yakın geçmişte de Saraçlar Caddesi araç trafiğine kapatıldığında oradaki esnaf başta olmak üzere dönemin belediye başkanına itiraz etmişlerdi. Şimdi aynı esnafın dilinde Hamdi Sedefçi'nin bu kente yaptığı en büyük iyilik Saraçlar Caddesi'ni kapatmak oldu cümlesi dökülür. Çünkü bu uygulamanın kısa zamanda ticari yaşamlarına daha büyük katkıları olduğunu bizzat yaşayarak gördüler. 
Edirneli AVM cenderesi yerine eski bir dokunun içinde günlük ihtiyacını karşılamaktan memnun. Sadece bu deneyimden yola çıkarsak neden her iki köprü de araç trafiğine kapatılmasın! Neden bu cesaret gösterilmiyor? Tarihi köprüler araç trafiğine kapatılsa, çok kısa zamanda iki köprü arasındaki alan da emin olun çok daha kıymetlenecek, o bölge yemyeşil bir ortamda tam bir kültür sanat merkezi haline gelebilir. 
Halen yaya geçmeye çalışan insanlar, bisikletliler çok dar kaldırımlarda hayati tehlike yaşamaktadır. Adada betonlaşmadan uzak demonte aparatlarla yapılacak büyük müzik organizasyonları, festivaller, konserler, açık hava sergileri gibi etkinlikleri sayesinde Edirne'nin kültür sanatına çok daha büyük katkı sağlanacaktır.  Böylece köprüler de deforme olmayacak sürekli köprü restorasyonlarına da gerek kalmayacaktır. Aksi taktirde aynı taşlardan yapılan zemin döşemesi emin olun kısa zamanda yeniden değiştirme gereği yaratacaktır. Çünkü büyük araçların köprülerden geçmesi yine zemin taşlarına zarar verecek yeniden restorasyon projelerine ihtiyaç duyulacaktır. 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama