ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 251
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2019 Çarşamba, 06:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İkinci günü çocuklar akşama doğru geldi. Sessiz, ılık bir Eylül günü sonuna yaklaşıyor. Köyden dışarı çıktık ve İskit zamanından kalma büyük bir höyüğün yanına serildik. Önümüzde ufka dek, güneş ışınları altında parıldayan uçsuz bir çayır, ince uzun kavak ağaçları, yeşil kış buğdayı tarlaları ve uzaklarda bir dizi İskit höyüğü. Düşünmenin, anlatımın, masalın, düşlemin kaynağına gelmiştik. Bu kaynak bize, yaşama gücünün, yaşama sevincinin açtığı kapıların anahtarlarını verecek.
Çocuklar yalnızca masal dinlemeyi sevmez, masalları uydurmayı, yaratmayı da sever. Çocuklara üzüm yaprağının yeşil duvarından, çiğ damlasından dünyayı gösterdiğimde, onlara bir masal anlatmam gerektiğini biliyordum ama nasıl veya hangisini, bunu bilmiyordum. Galya Mihailenko'nun “Güneş ışınlar seçiyor.” u düşlemime yol açtı. Çocuklar, ne denli gerçeğe bağlı, kesin, sanatsal etkili tablolar yaratabiliyorlar, dilleri bu denli yerinde ve renkli. Bu yetenekleri bastırılmamalı, geliştirilmeli. Her zaman, ilk okuma kitabını açmadan, ilk sözcüğü okutmadan önce; Dünyanın, doğanın harikalarla dolu kitaplarını sayfa sayfa okumalarına çaba gösterdim.
Höyüğün bir kenarına oturduk. Çevremizdeki bozkır çekirgelerin cırcırlarıyla dolu; güneş ufka yaklaşıyor; güneşin ısısıyla, akşamın serinliği, bozkır otlarının hoş kokusu çevremizi sarıyor. Hepimiz susuyoruz. Çocuklara sürekli konuşulmamalı; sürekli anlatımlarla üzerlerine gidilmemeli. Çocuk eğiticinin sözünü duymalı, bilmeli. Çocukların düşünmelerini sağlamak, eğitimde, hem temel, hem de çok zor elde edilen bir yetenek. Ve doğada, çocuğa, işitme, gözleme, duyumsama… olanağı sağlanmalı.
Böylece çekirgeler korosuna kulak verdik. Çocukların bu ilginç müziği dikkatle dinlemesi beni mutlu ediyor. Umarım bu sessiz akşamı anılarında hep saklarlar, çimenin kokusu, harika ezgi ile doymuş. İleride onlara, çekirgeler üzere bir masal uyduracağım ve bu seslerin nasıl oluştuğunu anlamalarına yardımcı olacağım. Ama şimdi çocukların düşünceli bakışları güneşin batışına yöneldi. Güneş ufukta kayboldu, havaya akşam kızıllığının duygulu renkleri yayıldı.
Larissa Galagan “Ve şimdi güneş dinleniyor.” dedi, üzgün bir bakışla.
“Devler güneşe gümüş bir çelenk getirdiler…O, dünkü çelenkle ne yapıyor?” Lida Çernyavskaya'nın sorusu, tatlı bir sesle.
Çocukların bakışı bana döndü. Küçükler masalın devamını bekliyordu ama ne gibi bir tablo seçeceğime karar verememiştim. Kalya Rastşenko yardımcı oldu, alçak sesle; “Çelenk gökte eriyip yok olur.” Gergin bir sessizlik; hepimiz Kalya'nın ne anlatacağını merak ediyorduk. Bu masalın devamı olmalıydı. Oysaki Kalya söyleyeceklerini bitirmişti ve sustuğuna göre, düşüncesini nasıl söze dökeceğini bilmiyordu; bu çocukça çaresizlik olmalı. Gözleri hâlâ parlıyordu. Tabloyu tasarlayabiliyordu. Ben Kalya'ya yardım ettim. “Evet, Çelenk gökte eriyip yok olur. Gün boyunca bu çelenk, güneşin ateşli altın örgüsünde ısınacak, öyle sıcak olacak ki balmumu gibi yumuşayacak. Güneş ona ateşli eliyle dokunuyor ve o, akşamleyin göğün altındaki gümüş derenin eridiği gibi eriyecek. Dinlenmeye çekilen güneşin son ışıkları dereyi aydınlatıyor. İşte görüyorsunuz, gül kırmızısı renklerle parlıyor ve sonra kararacak. Güneş ise batmaya devam ediyor. Biraz sonra sihirli bahçesine gidecek. Bahçenin kapısı kapanacak ve sonra gökte yıldızlar çıkacak.”
“Öyleyse yıldızlar ne? Neden ortaya çıkıyor? Nereden geliyorlar? Neden gündüz görünmüyorlar? …”
Sağlıcakla,      

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke