ANASAYFA
02 Haziran 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
TİYATRO
Yayın Tarihi: 14 Kasım 2019 Perşembe, 06:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hayatın bir tiyatro olduğunu söyler büyüklerimiz. Dini inancımıza göre de bu dünyadaki hayat bir sınavdır ve asıl yaşam öte dünyadadır diye avutuluruz. Bu düşünceyi tiyatro alanında ilk söyleyen Shakespeare'dir. Bir oyununda; 'Dünya büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi sonsuza dek terk eder' cümlesini söyletir oyuncuya. Tiyatro oyuncuları her oyunda aynısını tekrar etseler de gerçek yaşamda 'an' bir daha yaşanmıyor, yenilenemiyor. O nedenle de her an'ımıza değer katmalı ve bilinçli yaşamalıyız.
Mevzu farklı boyuta geçmesin ve ayrıca bizi aşan bir tartışma. Sadece sorgulama, farklı düşünme kapılarını aralamak içindi yukarıdaki satırlar. Ama 'her an'ımıza değer katmalı ve bilinçli yaşamalıyız' cümlesini sahiplenmeliyiz. Çünkü yoruma kapalı ve kesin bir tespittir.
Bu zamanda tiyatronun yararlarını anlatmak gereksiz sanırım. Herkes önemini bilmektedir. İşte bu nedenle de hayat tiyatromuzdaki rolümüzün seçimlerinde salonlarda tiyatro izleme 'an'ı da olsun. Son yıllarda her şey gibi sanat da pahalı hale geldi. Geçmişte değişik örgütler veya yerel idarelerin getirdiği tiyatrolar da gelmez oldu. Edirne'de kalabalık bir tiyatro izleyici grubu var. Değişik organize şirketlerinin getirttiği oyunlar genelde doluyor. Ama ben dâhil kentlinin büyük çoğunluğu bu oyunlara gidemiyoruz. Çünkü ekonomimizi sarsıyor. İşte 1 Kasım 2019 tarihi tiyatro anlamında kentimizde tarihi bir gündür. Edirne Devlet Tiyatrosu açıldı. Ayşekadın'da Ekmekçizade tarihi binasında açılan salon güzel düzenlenmiş. Teknik, tarih ve görsellikle ilgili bilgileri değerli bilim insanı Ahmet Yaraş Hudut Gazetesi'ndeki köşesinde 6 Kasım günü yazmıştı. Demek isteyince oluyor.
Yıllarca Ankara Ekin Tiyatrosu'nun oyunlarını Eğitim Sen adı ile kente getirmiştik. Edirne ve Uzunköprü'de hep salon sıkıntısı çektik. Her iki kentin belediyesi de kültür merkezi temelini atmıştı. Kültürden sorumlu kişilerle gidip görüştük. Görüştük ki tiyatro salonları Devlet Tiyatrolarının kıstaslarına uygun olsun, böylece onların oyunlarını da kente getirebilme olanağı bulunsun. Tabi o zamanlar Devlet Tiyatrolarının kentimizde kendi salonlarını açabileceğini hayal bile edemezdik. Ve Uzunköprü Kültür Merkezi açıldı ama DT kıstasları yok. Edirne Kültür Merkezi ise henüz yapım aşamasında ve artık tiyatro salonu DT kıstaslarına uymasa da olur!  
İşte böyle, Edirne'ye DT gelmesi yolunda bizim de bir mücadelemiz, önerimiz, talep yaratma baskımız vardır yani! İlk oyunu izleyemedim. Nedeni siyasi büyüklerin(!) geleceğimize dair biçtiği kötü role karşı durmakla geçmişti günümüz. Hepimizin ortaklaştığı doğa harikası Saros var Keşan sınırları içinde. Hangi akla hizmet ise buraya doğalgaz depolama, işleme ve nakil yani FSRU limanı yapmayı planlamış büyüklerimiz. Bize dayatıyorlar bunu ki yöre halkı, bölgedeki duyarlı insanlar olarak buna itirazlarımızı ortaya koymuştuk o gün. Yani bize biçilen rolü kabul etmeyenler olarak kendi rolümüzü, insanlık rolünü seçmiştik.
İktidarlar bizlere rol dayatıyor maalesef. Saros bir örnek sadece. Saros'da koruma altına alınan doğal zenginlikleri yok etmeye çalışan iktidara karşı tam da Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz'ün dediğini yapıyoruz. Yani 'çevreyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan koruyoruz.' Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu der atalarımız bu duruma. Bu güzel yerdeki ağaçları yok etmeye çalışan yetkililer diğer taraftan '11 Kasım'da 81 ilde 2023 noktada dikilecek 11 milyon fidan' kampanyası yapabiliyor. Hem de fidanların tanesini on liraya alan yurttaşların katkısı ile. Ve bize verilen 'fidan al' rolüne o kadar kapılmışız ki ilgili web sitesinden aldığım son duruma göre; hedeflenen fidan 11.047.430 iken bizler 13.770.284 fidanı satılmış. Edirne; Manisa, Tunceli, Isparta ve Bingöl'den sonra beşinci olmuş, yüzde 158 fazlalıkla. Hep iyi gözle bakmak, olumlu düşünmek ve bardağın dolu yanını görmek elbette iyidir ama gerçekleri de görmemiz gerekmektedir. İktidarların bize biçtiği rol insanlığımıza, doğamıza zarar vermemiş olsa bu tür kampanyaların da anlamı olur.
Edirne'ye Devlet Tiyatrolarının geleceğini 7-8 ay önce sevgili dostum, iyi bir tiyatro ustası Erdoğan Eğmen'den duymuştum. Valilik ve diğer kurumlar iyi çalışmışlar ki kültür kenti Edirne'ye bu olanağı sağladılar. İlk oyuna gidemedim ama bir sonrakine gittim. Bu arada bilet alma usulünü öğrenmiştim ve ancak son bileti yakalayabildim. İzledim. Mutlu oldum. İnternetten bilet alma alışkanlığı olmayınca yine ağır davrandım ve üçüncü, dördüncü oyunlar için bilet almayı kaçırdım. Bilgi için; oyunun sahne almasına 13 gün kala web sitesindeki bilet alma butonu açılıyor, bilesiniz. Yani 13 Kasım günü 26 Mayıs gününün biletini alabilirsiniz ki 3-5 bilet kalmıştı. Ben 27 Kasım'ı alacağım için 14 Kasım yani bu gün saat 10.10'da açılacak. Sizler bu yazıyı okuduğunuzda ben biletimi almış olacağım. 28 Kasım biletini de yarın yani 15 Kasım günü alabilirsiniz. Bileti ayırtınca telefonunuza mesaj geliyor ve oyunu izlemeye gittiğinizde size bileti sunuyorlar. Bu kadar detaylı yazıyorum çünkü Devlet Tiyatrolarının kentimize gelmesinden duyduğum mutluluğu herkesle paylaşmak ve duyurmak istiyorum. Benim acemiliğimi yaşamasınlar. Şunu da eklemeliyim ki tiyatro girişinden de her gün bilet alabilirsiniz elbette ama internette oyun hakkında bilgi alabilir, fragmanını da izleyebilirsiniz.
Biz kendi rollerimizi seçme hakkımızı iyi kullanalım. Bu nedenle de tiyatro güzeldir diyelim, kentimize kazandırılan Devlet Tiyatrolarının her hafta üç gün sergileyeceği farklı oyunları izlemeye çalışalım. Bedeli de bizim kesemize uymaktadır; 9 TL.
Tiyatro bir kültürdür, yaşamların paylaşımıdır. Tiyatro izleyenler kendilerine biçilen role karşı çıkabilme cesareti de duyarlar. 
Bu nedenle bizler tiyatrolara, sinemalara gidelim bol bol kitap okuyalım. Kendimizi değiştirmenin, verilen rollere karşı kendi rolümüzü seçebilmenin yolu budur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE