ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
YİNE AHŞAP EVLER
Yayın Tarihi: 16 Kasım 2019 Cumartesi, 06:11
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Ahşap evler, bu kadar zamandır bu konuda yazarım, yine de yazmak zorunda kalıyorum çünkü Edirne yalnız cami ve köprülerden ibaret değil, birde sayıları azalsa da ahşap evlerimiz var. 
Niye bu değerleri koruyamıyoruz, yakılıp, yıkılıp yok olup gidiyorlar sebep ne, hep apartman yaşamı uğruna, apartmanda oturayım, kaloriferi olsun, rahat edeyim, apartmanda yaşamak iyi bir yaşam mıdır? Fareler gibi sıkışıp kal iki odalı bir daracık bir yere, bahçesi yok, görüntü yok, doğru dürüst güneş görmez, her zaman komşular arasında sürtüşme, hadi canım sende yaşam mı bu. Babadan, ecdattan kalma bahçeli ahşap evde yaşamak dururken sıkış apartman denilen yere.
Hep budalalığımız uğruna apartmanda yaşam hevesine bu güzelim sanat değeri olan ahşap evleri yakarak yıkarak yok ettik, onların arsalarına da beton yığını apartmanları kondurduk. İş mi yaptığımız? Peki başka vilayetler nasıl oluyor da ahşap evlerini yaşatabiliyorlar, neden olacak o vilayetlerin başındaki belediyeler şehirlerine sahip çıkıyorlar, ahşap evleri onarıyorlar, bakımını yaptırıyorlar ve o evleri yaşatıyorlar.
Biz Edirne olarak bu ahşap evleri niye yaşatamadık, bunları onaracak paramız olmadı, bir, iki daire uğruna müteahhitlere verdik, bu evler yok edilirken Vilayeti, Belediyesi karşıdan baktı, bu evler yok olmasın demediler. Yıllar sonra Edirne'de Anıtlar Kurulu kuruldu da ilgilenildi, gerçi son zamanlarda bazı ahşap evler onarılıyor, hatta yıkılıp yeniden aynisi yapılıyor ise de yine de bazıları yakılıp yok ediliyor. 
Geçen haftalarda Kıyık caddesinde Tophane bayırında, verem hastanesinin altındaki ahşap ev yakılarak yok edildi, ev oldukça eskiydi, evde kimse oturmuyordu, evde elektrik yoktu, böyle bir yangın elektrik kontağından olamaz, kazaen yangın çıkma ihtimali yok, tek olasılık dışardan yakılmış olması. Niye yakılsın, evin büyük bir arsası var, evin arsasına inşaat yapma düşüncesi ile yakmış olabilirler, bakalım göreceğiz zamanla bu arsaya inşaat yapılacak mı? 
Bu gibi gibi olaylarda yok edilen antik binanın yerine ya aynısını yapacaksın, yahut boş arsa olarak kalacak, bakalım bu kural ne kadar işleyecek, göreceğiz. 
Peki, ahşap evleri nasıl koruyacağız, bu evler bir çoğu tescillenmiştir yıkamazsın, bazıları ayni temellerin üzerine yeniden inşa ediliyor, ama sonrada boş boş duruyor. İşte bu olmuyor, boş duran bina harap olmaya mahkumdur. Bina konut ise haftada bir hafif, ayda bir esaslı temizlik ister, yılda birde yıllık bakım ister, on yılda birde bir ahşap ustasının elinden geçip onarım gerektirir. Ancak bu şekilde ahşap binaları ayakta tutup yaşatabiliriz. Binalar boş tutulmamalı, muhakkak içinde birileri olmalı.
Ahşap evler yalnız tescilleyip yalnız sahiplerine bırakılmamalı, Vilayet, Belediye ahşap yapılarla ilgilenmeli, sahibinin gücü yetmeyebilir, ahşap yapılar anıtsal eserlerdir, bunları kaybedersek bizden sonraki çocuklarımıza, torunlarımıza ne bırakacağız? 
İtalya, İspanya, Fransa, daha bir çok ülke eski yapılar yüzünden çok iyi paralar kazanıyor, ama bu binaları da çok iyi koruyorlar, o ülkeye gelen turistler bu tip binaları görmeye geliyorlar. 
Peki, ahşap evlerin yanıp, yıkılıp yok edilmesinden kim sorumlu, kimse sorumlu tutulmuyor, mesele ahşap evlerle bitmiyor, başka eski yapılarda ilgi bekliyor. Örneğin, 66 yıldır bir türlü yapılamayan saat kulemiz. Bu kadar Vali, Belediye Başkanı geldi geçti saat kulemiz bir türlü yapılamadı, Üniversitemizden de bu konulara ilgi bekliyoruz. Ahşap evlerle ilgilenileceği, korunacağı umudu ile . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama