ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 252
Yayın Tarihi: 27 Kasım 2019 Çarşamba, 06:17
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Neşe Okulu'nun açılışından henüz bir hafta geçmişti. Çocuklara dedim ki, “Yarın resim defterlerini ve kurşun kalem getirin. Resim yapacağız.” Nasıl da coştular! Okul alanında bir çayır üzerine oturduk. “Çevrenize bakın! Güzel neler görüyorsunuz? En çok ne hoşunuza gidiyorsa çizin…”
Önümüzde bahar güneşiyle parlayan okul bahçesi ve araştırma tarlası. Çocuklar neşeyle düşünlerini sıraladılar: Biri sarı ve kırmızı kabakları seçti, diğer biri boynunu eğmiş günebakanı, üçüncüsü güvercin yuvasını, başka biri üzüm salkımını. Larissa Galagan'ın seçimi ise güneşe gümüş çelengi döven ve Dünya'ya gümüş ışıklar gönderen devler. Şura Çernenko'nun hoşuna gökte oradan oraya devinen pamuk gibi bulutlar gitmişti. Seryoşa Suçenko'nun ayna gibi dümdüz gölün yüzünde yüzen kazlar. Volodya Sçerba balıkları çizmek istedi. Coşku ile anlattı. “Amcam ile balık tutmaya gittik. Balık tutmadık ama balıkların nasıl oynaştıklarını gözledik.” “Ben de güneşi çizeceğim.” dedi Nina Petrenko güneşe bakarak.
Hepsi sessizliğe büründü. Çocuklar büyük bir çabayla çizmeye koyuldular. Bu işi benimsemişlerdi. Çocuklarla birlikte ben de çizdim. Ben de Larissa Garanga gibi devleri çizmeyi seçtim. Bir yandan çocukların coşkusunun mutluluğunu yaşayarak çiziyor, bir yandan da kafamda gelecek için planlar oluşturuyordum. Çizim derslerinin metodiği üzere çok şey okumuştum. Ama şimdi önümde ağaçların titreşen yapraklarıyla yaşam dolu bir bahçe ve canlı çocuklar vardı. Çizim yapmanın çocukların tinsel yaşamında önemli bir öge olduğunu kendim gözlemliyordum. Çocuk yalnızca çevresindeki bir şeyi kâğıda aktarmıyordu; çizim yaparken sanki ona yeni bir ortam açılıyordu. Güzelliğin yaratıcısı, bu güzelliği duyumsuyordu. Çocuk için kendi çizimi doğanın türküsüydü. İşte orada Wanya Gorbenko oturmuş, işinin derinliğine dalmış. Bir arı yuvası çiziyor. Yanında büyük gizemli çiçeklerle bir ağaç, bir çiçek üzerinde bir arı uçuyor. Hemen hemen arı yuvası denli büyük. Çocukların yanakları kızarmış. Yaratma sevinciyle gözleri parlıyor. Bunları izlemek, öğretmen için neşe ve mutluluk.
Kolya Arçipov ne çizeceğini söylememişti. Şu anda neyi en çekici bulduğunu, ne çizeceğini merak ediyordum. Resim defterinde yuvarlak meyvelerle çok dallı bir ağaç gördüm. Bir elma ağacı, ağacın çevresinde bir ışık çelengi, içinde küçük yıldızlar… Elma ağacı çevresindeki bu yıldızlar ne? diye sordum.
“Bunlar yıldız değil.” Şimdiye dek Kolya'nın ağzından bu denli duygulu, bu denli içten sözler duymadığımı duyumsadım… “Bunlar Ay'ın bahçemize serpilen gümüş ışıkları. Ay'ın da kendi devleri var. Değil mi?”
Sağlıcakla,     
               

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
'Hızlı Tren' buluşması
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke