ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
TAHMİS MEYDANI
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2019 Cumartesi, 06:25
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tahmis meydanı, Mimar Sinan'ın yapısının olduğu kervansaray denilen alandır, o alanda muhtelif dükkanlar var, orasının şekli kırklı yıllardan beri hiç değişmemiştir. O yıllarda o dükkanlar kereste mağazalarıydı, şimdi ciğerci, şekerci birde çayhaneler var. Tahmis meydanı benim mahallem sayılır, her akşam üstü oraya gider çay içer, gazete okurum, dinlenirim. Tahmis meydanı tam bir turistik yerdir, yerlisi yabancısı Edirne'yi ziyarete gelenler çayhanelerde oturur eğleşirler.   
Tabi Tahmis meydanını cazip kılan oradaki ciğerci lokantalarıdır. Edirne yalnız tarihi yapıları ile değil ciğeri ile de ünlüdür, çünkü Edirne ciğeri Edirne'ye has bir menüdür. Bu lezzeti tatmak için yurt içinden, yurt dışından çok kimse Edirne'ye gelir.
Bilhassa Aydın'ın lokantası önünde her zaman kuyruk vardır, acı biberlerle o ciğeri yedikten sonra niye üstüne demli bir çay içilmesin? Ciğerci dükkanlarının karşısında çayhane var, çayhanelerin çayı kahvesi iyidir, servisi biraz zayıftır. Servisi profesyonel garsonlar yapmıyor, işsiz kalmış gençler çayhanelerde, kahvehanelerde garsonluk yapıyorlar.
Havalar iyi olduğu müddetçe Edirne'ye turist akını devam edecek, bizler Edirneli olarak onlara ne kadar hizmet veriyoruz? Güzel lokantalarımız var, iyi hizmet veriyorlar, onların dışında güzel kafelerimiz var, çayhanelerimiz var oralarda hizmet nasıldır çay kahve iyiyse de garsonların hizmeti zayıftır. Çnkü garsonlar, garson gibi hareket etmiyorlar, hızlı koşar gibi servis yapıyorlar, sesi çıktığı kadar bağırıp çağırıyorlar böyle garsonluk hizmeti olmaz, diğer çayhaneler nasıl, aşağı yukarı onlarda öyle.
Daha önceki bir yazımda belirtmiştim, garsonlukla ilgili Belediye bünyesinde bir aylık kurs açmalı, bu kurstan sertifika alamayan kimselere garsonluk yaptırılmamalı. Şehrimizde beş yıldızlı oteller var oradaki profesyonel garsonlar var bu işi öğretici olarak çok iyi yaparlar, belediyemizden böyle bir hizmet bekliyoruz.
Tahmis meydanı ile ilgili bir konuda, tuvalet meselesi. Tahmis meydanının en önemli ihtiyacı, o bölgede iki tane tuvalet var. Biri Vakıflar Müdürlüğü'nün arka tarafında, diğeri Bedesten kapalı çarşısının öteki tarafında. Edirne'yi bilmeyen biri tuvalet sorduğu zaman tarif etsekte bulmakta zorlanıyor ve ekseride bulamıyor. Tahmis meydanının en büyük ihtiyacı tuvalet. Oraya uygun ihtiyacı karşılayacak bir tuvalet yer altında mı olur yer üstünde mi nasıl uygunsa o yapılmalı, ama Tahmis meydanına bir tuvalet yapılmalı. Bu konunun halli oradaki dükkanlardan biri tuvalet haline getirilir, Baykal marketin olduğu sokağın uygun bir yerine bir tuvalet yapılabilir, Kervansarayın arka tarafına tuvalet yapılabilir, bu konunun hallini bekliyoruz.
Tahmis meydanı yakışmayaçak görüntülerde göze çarpıyor, örneğin bez bir torba içine konmuş bir takım taşları ona, buna çektirerek şans oyunu oynatıyorlar, bunlara tombalacı denirmiş, Tahmis meydanı gibi yere yakışan bir görüntü değil, umarım bununla ilgilenilir.
 Tahmis meydanında bir ara üç Roman vatandaş akordiyon, klarnet, darbuka eşliğinde kendi havalarına göre müzik yapıyorlardı, kaliteli bir müzik olmasa da oraya hoş bir hava veriyordu, çoktandır onları orada göremiyoruz, Tahmis meydanında olacak bu gibi aktivitelere hayır denmemeli bilhassa desteklenmeli. 
 Tahmis meydanı ile ilgilenileceği umudu ile. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE