ANASAYFA
11 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
HER TOPLUM LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE YÖNETİLİR!
Yayın Tarihi: 03 Aralık 2019 Salı, 06:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Twitter’da bir kullanıcı; "Elisa, benimle evlenir misin?" İtalya'da milletvekili Di Muro, mecliste sevgilisine evlenme teklifi etti” şeklinde bir tweet ve ilişiğinde konunun içeriğini gösteren bir video paylaşmış. Bir başka kullanıcı ise bu tweeti alıntılayıp “Türkiye’de bir vekil bunu yapsa kesin AKP’nin ve MHP’nin oylarıyla reddedilirdi” şeklinde paylaştı.

Elbette ki bu tweet oldukça fazla etkileşim aldı ve popüler oldu. Okuyunca insan hem gülüyor hem de düşünüyor!

         Geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul Belediye Meclisi, önümüzdeki yılın bütçesini görüşürken suya zam yapılmasına yönelik hazırlığı tartıştı. Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP kanadı; “bütün girdiler zamanlandı, zaten borçluyuz, kaynak da bulamıyoruz o halde belediye hizmetlerinin eksiksiz devamı için bazı hizmetlere belirli oranda zam yapmak zorundayız” açıklamaları ile su zammını oylamaya sundu. Su zammı AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

 

         Su zammının reddinden sonra, AKP Belediye Meclisi Grup Başkanı Tevfik Aksu (seçimlere gidilirken İmamoğlu’nun kazanmasının İstanbul’un Pontuslulara teslimi olacağı iması yapan kişi) adeta İstanbul’u ikinci kez Bizans’tan kurtarmış muzaffer komutan edası ile açıklama yaptı: “İstanbullulara hayırlı olsun. Bugünden itibaren rahat bir şekilde çeşmeden akan suları içebilirler. Çünkü artık zam gelmeyecek. İstanbullular bilsinler ki biz bu mecliste hiçbir zaman için İstanbulluların lehine ve faydasına olmayan bir karara geçit vermeyeceğiz.” dedi ve ‘seçimden önce suyu ucuzlatacağını söyleyip de şimdi zam teklifi yapması’ sebebi ile İmamoğlu’nu eleştirdi.

Hemen söyleyelim ki eleştirisinde haklı!

         Öte yandan İmamoğlu da, Aksu ve AKP Grubuna çağrı yaparak, “halkı düşünüyor ve halktan yana işler yapıyorsunuz, o halde Milletvekillerinize çağrı yapın doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların geri alınmasını sağlasınlar” dedi!

Peki, İmamoğlu bu çağrı ile haklı değil mi? Elbette ki o da haklı! Hatta ailelerin bütçesine yansıması açısından bakıldığında su zammı, doğalgaz ve elektrik zamlarının yanında devede kulak kalır. Yani İmamoğlu daha da haklı!

         Bizde siyasetçilerin seçim dönemlerinde hesapsız kitapsız ve bol keseden vaatler verip, seçimi kazandıktan sonra ise bu vaatleri bir kenara bırakıp işlerine gelen şekilde icraatlar yapmaları artık çok alışıldık bir durum maalesef!

Bu sebeple de siyasetçileri suçlayıp onların, ‘sözünde durmayan, güvenilmez insanlar’ olduklarını ve ‘siyasetin de kirli bir iş olduğu’ düşünür konuşuruz.

Haksız da sayılmayız!

İyi de siyasetçilerin böyle davranmalarına sebep olan kimler?

Mesela yukarıda özetlediğimiz su zammı polemiğinde, CHP’liler İmamoğlu’nun söylediklerini, AKP’liler de Aksu’nun söylediklerini destekliyor.

         Bir atasözümüz var “Hanım kırarsa kaza, hizmetçi kırarsa ceza.” Toplumun büyük çoğunluğun olaylara bakış açısı, maalesef bu sözdeki gibi çifte standart içeriyor.

         Bu çifte standardı en çok da spor takımlarının taraftarlarında görüyoruz. Hele ki, futbol konusundaki tartışmalar gerçekten hayretlik ve hatta ibretlik bir düzeyde devam ediyor. İnsanlar eğer kendi lehlerine ise bir hafta önce söylediklerinin tam tersini büyük bir hararetle savunabiliyorlar. Maalesef bu durum hayatın diğer alanlarına da sirayet ediyor ve günlük hayatta sıradan bir davranış haline geliyor. Dolayısıyla da, değerlere dayalı modern bir toplum olmaktan uzaklaşıp, çıkarcılık ve hatta ikiyüzlülüğün kabul gördüğü bir toplum olmaya doğru eviriliyoruz.

         Belki de, zaten hep öyleydik ve bir türlü ilerleme kaydedemiyoruz! Zira bir başka atasözümüz ise “İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır” diyor! Neden eşitlik ilkesi gereği ‘başkasına ne batırırsan, kendine de onu batır’ demiyor da, çuvaldıza karşı iğneyi yeterli görüyor!? Elbette ki, bu sözün ne anlama geldiğinin değişik açıklamaları da yapılabilir ama değerler toplumu olmak için çıta yüksek tutulmalı ve ‘iğneye iğne, çuvaldıza çuvaldız’ ve elbette, ‘aynı eylem için, hanıma/adama da hizmetçiye de aynı uygulama’ olmalı!

         Eğer biz değerlere dayalı bir toplum olamazsak, elbette ki siyasetçilerimizin de değerlere göre hareket etmesini beklemek bir hayal olur. Zira Platon(Eflatun)’un da dediği gibi “Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Hastanede taciz iddiası!
ETUS'ta neler oluyor?
Cennet köşede 'Cehennem!’
Komşuda olağanüstü hal
Yalnızgöz gözsüz kaldı!
e-esnafın kirası yok
Altında tarihi zirve
'Çeltik' stüdyosu
Aramızdan ayrılanlar
Ormanlık alanda mangal yasağı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE