ANASAYFA
09 Mart 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gökhan SÖZERİ / YENİ DÜNYADAN MEKTUPLAR
New York sokaklarında
Yayın Tarihi: 04 Aralık 2019 Çarşamba, 10:17
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Uçuverip gittiği uzak New York'un bir sokağında yavaşça adımlarını atarken keskin ve kara gözlerinde memleketin hasreti vardı, bir yaprağın dalından düşmeye başladığını fark ettiğinde.
    Sararmış yaprağın düşüşe başlamasıyla attığı ilk adımda, düşünmeye başlamıştı geride bıraktıklarını, sevdiklerini, arkadaşlarını, doğup büyüdüğü mahalleyi. O da bu sarı yaprak gibi kopmuş muydu onu yaratan bağlarından? Onun da sonu köklerini kaybetmiş bir şekilde çürüyüp gitmek miydi, hiç tanımadığı bu topraklarda? 
    Birden bir hüzün kapladı o kara ve keskin gözlerini. Bilmediği bu diyarda yenilecek miydi hayat mücadelesine? Duraksar gibi oldu ama, ikinci adımını atmak için yine de bir hamle yaptı. Başını dik tutarak yeni geldiği bu memlekette ‘yenilmeyeceğim’ diye telkinde bulundu kendisine. 
    İkinci adımı atmasıyla, daha da yaklaşmıştı sararmış yaprak toprağa. Yerçekiminin etkisine boyun eğerek ilerliyordu rüzgarın direnç göstermesine rağmen. Bir doğru üzerinde düşemese de toprağa, yavaş yavaş yol alıyordu hedefe doğru. “Ben de bu yaprak gibi miyim?” diye sordu kendine, o kara ve keskin gözlerin sahibi. “Beni çeken bu diyarda, kontrol edemeyeceğim etkenler yüzünden bir sağa, bir sola savrulacak mıyım?” düşüncesi kapladı bütün benliğini. 
    Kontrolsüz bir şekilde yaşamak istememesine rağmen her yeni durumu ve olguyu kontrol edemeyeceğini biliyordu. Yeni yurdunda, yeni hayatının kendisine sürprizler hazırladığının, öngöremediği olaylarla karşılaşacağının, hayatının hiç planlamadığı gibi şekillenebileceğinin farkına varmıştı, sarı yaprağın süzülerek yere doğru düşmesini seyreder ve üçüncü adımını atmaya hazırlanırken. 
    Bu son adımla birlikte oldukça yaklaşmıştı yaprak toprağa. Kopup düştüğü daldan ayrılması zordu sanki. Belki de bir şekilde geri gitmek istiyordu hayata başladığı yere. Yere düşmemek için gösterdiği direncin sebebi bu muydu acaba? “Ben de mi doğduğum yerden koptum, ben de mi bu yaprak gibi ait olmadığım bir yerde yok olacağım?” diye düşündü kara gözlü güzel. 
    Bu düşünceler zihnini kaplarken sararmış yaprak toprağa ulaşmıştı sonunda. İşte oradaydı, yeni yuvasında. Artık toprağın bir parçasıydı. Yeni hayatların oluşmasına yardımcı olacak, yeni güzelliklerin içinde yer alacak ve hayat döngüsüne devam edecekti başka organizmaların içinde. 
    Kendini eşleştirmişti bu yaprakla keskin bakışlı güzel. O da yeni başladığı bu hayatta yeni memleketinde kök salacak, orasını kendi yurdu yapacak ve bütün eğitim, görgü ve bilgisiyle kendi çevresini cennete çevirmek için çaba gösterecekti. Bu bir son değil, yeni bir hayatın başlangıcıydı. Kendine güveni yerine gelmiş bir şekilde adımları birbirini takip etti. Artık o, bu toprağın parçasıydı; köklerini salmaya hazırdı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
10 okul koronadan kapatıldı!
Kırmızıya rağmen ‘lebaleb!’
Zafer Vardar: Edirnespor'da başladı, bıraktı
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Hudut'ta çok özel gün
‘14 günlük kapanma şart’
Öğretmen adaylarına köy yolu
‘Artık yeter!’
Şükrü Paşa'dan geleceğe yatırım
3. Lig 1. Grup'ta 22. hafta
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama