ANASAYFA
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
İki Blok Bir Sorun
Yayın Tarihi: 06 Aralık 2019 Cuma, 06:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Önceki gün (04.12.2019) itibarıyla NATO Devlet ve Hükumet Başkanları Toplantısı İngiltere’nin başkenti Londra’da yapıldı. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısı da10.12.2019’da da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak. Birbirinden ayrı iki tane ittifak yapısı değil mi? Şimdi bu adam neden tuttu da bu ikisini aynı yazıya konu edinebildi? Çünkü terör ve terörist ifadesi dolayısıyla iki ittifak yapısı da sorun yaşıyor da ondan.

NATO meselesi Türk kamuoyunda da yer aldığı ve dün karar bildirgesi açıklanmasından dolayı daha yakın bir zamanda gerçekleştiği için PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin terör örgütü olarak tanımlanmasına istinaden bir krizin yaşandığını aranızdaki pek çok “anelist” bilir. Ama “gugıl”dan bakınca bile artık hayli gerilere düşmüş olan ve bu yüzden “gugıl”a bakma araştırma metodunu benimsemiş olanları aydınlatmak için KİK krizi ile ilgili bir temel bilgi vereyim. Katar Şeyhi Tamim es Sani’nin “İran göz ardı edilmeyecek bir İslami güçtür”, “İran’a düşmanlık gösterilmesi akıllıca değil” ve İran’ı kastederek “bölgenin istikrarı için büyük bir güç” ifadelerini 23 Mayıs 2017 Salı günü düzenlenen bir askeri törende sarf ettiğini belirten tweetler Katar Haber Ajansı (Qatar News Agency-QNA) tarafından atıldı. Aynı günün akşamı yetkililer ajansın twitter sitesinin bilinmeyen kişi ya da kişiler tarafından ele geçirildiğini ve gönderilerinin kendilerine ait olmadığını açıkladı.

Ancak ok yaydan çıkmıştı bir kere daha önce de KİK içinde pek çok kez gerilim yaşanan Katar ile terörü desteklediği gerekçesi ile Suudi Arabistan başta olmak üzere neredeyse üye bütün ülkeler ilişkiyi kestiğini ve Katar’a ambargo uygulamaya başlayacaklarını açıkladı. İşin üzerinden iki yıl geçti 10 Aralık’ta yapılacak olan KİK zirvesine Katar da davet edildi. Üstelik zirve baştan Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılacakken daha sonra Suudi Arabistan’da yapılması kararlaştırıldı. Bu değişikliğe dair net bir açıklama yapılmasa da muhtemelen Suudi Arabistan’ın ittifak içindeki politik üstünlüğünü hissettirme çabası olarak yorumlanabilir bu girişim.

KİK için durum şu; Suudi Arabistan, Bahreyn, Umman ve BAE Katar’ın terörizmi desteklediği konusunda bir görüş beyanında ancak terörizmin ve terörün ne olduğu hususunda bir tanımlama bu ülkeler açısından ortaya konabilmiş değil. Müslüman Kardeşler yapısını terörist olarak tanımlayan bu ülkeler Katar’ın söz konusu yapıyı destekleyerek terörü de desteklediği görüşünü belirtiyor. Bu uzun uzun tartışılması gereken bir husus.

Gelelim NATO’daki duruma. Türkiye NATO’nun önemli üyelerinden biri ve NATO ülkeleri gereğini ne kadar yerine getirdikleri tartışmalı olsa da bölücü terör örgütünü terörist yapı olarak tanıyorlar ancak iş YPG’ye gelince mesele değişiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron birlikte çalıştığımız yapılar diye tanımladı örgütü, ABD’nin vermiş olduğu askeri destek ise malum. Bunlar işin şifahi kısmı… Gelelim metin kısmına öyle ya Weber’den esinlenerek şunu söylemek mümkün imzalı olmayan hiçbir şey gerçek değildir. NATO tanımlamasında YPG’nin bölücü terör örgütünün bir uzantısı olduğu hususunda herhangi bir değişiklik yok. Bu elbette sahadaki uygulama açısından bir anlam ifade etmese de yazılı metinlere geçmiş durumda. Burada da KİK’in aksine Türkiye diğer devletleri teröre destek verme konusunda bir tanıma çekme çabası ortaya koyuyor.

Her iki blokta da bir terör meselesi ve terör meselesinin tanımına dair sorunlar olduğu gün gibi aşikâr. Ancak buna rağmen her iki yapı da herhangi bir dağılma emaresi göstermiyor. Buna mukabil bir ortak paydada buluşma çabası krizlere rağmen devam ediyor. Şimdi entegrasyon söylemi bağlamında bakıldığında söz konusu blokların bir entegrasyonu, entegrasyonun en ideal ve olması gereken seviyesi olarak tanımlanan kendi devlet yapısından dahi vaz geçerek ortaya koyması açısından gerçekleştirmesinin imkânsızlığı gayet net anlaşılmış bir halde. Buna rağmen devletlerin kendi çıkarları için belli bir yapının içinde ittifak ilişkileri oluşturması ise sistemik yapı ve alt-sistemik yapılar için elzem bir durum. İşte bu hayati ihtiyaç devletleri birbirlerine çıkarları tam olarak uyuşmasa bile yakınlaştırmaya ve birlikte hareket etmeye itiyor.

Bir yandan Fransa Cumhurbaşkanı birlikte çalıştığımız gruplar diyerek YPG’yi övmeye çalışırken metinden YPG ile şerhi kaldırılmasına müdahil olamıyor, Suudi Arabistan Kralı Salman, Katar Şeyhine KİK zirvesi davetiyesi gönderirken iki yıldan beri bu devleti teröre destek olduğu gerekçesiyle abluka altında tuttuğunu bilmiyor olamaz. Bütün bu gelişmeler de şunu gösteriyor ki devletler birbirlerine özellikle güvenlik hususlarında ihtiyaç duyuyor. Katar’da ABD’nin en büyük askeri üssünün bulunduğunu, hatta Amerikan askeri sayısının Katar askeri kadar olduğunu unutmamak lazım. Fransa her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tezlerine karşı çıksa da NATO’nun güneydoğu kanadının savunması için Türkiye’nin olmadığı bir ittifakı ifade dahi edemez ve yazılı metinlerde yer almasını sağlayamaz. Bütün bunlar da aslında devletlerin kendi varlıkları açısından da bloklar içinde ne anlam ifade ettiğini gösterir seviyede örnekler.

Bu noktada en kritik mesele terör ve terörist tanımının muğlaklığı. Herkesin kendisi için kendine göre bir tanımı var. Bu tanımda muğlaklık giderilmediği müddetçe bu türlü ihtilafları dünyanın çeşitli bölgelerinde ortaya çıkmış çeşitli seviyelerdeki ittifaklarda görmeye devam edeceğiz. İşte tam bu sebeple de geçerli olan asli kavram devletin kendine yardım kapasitesi olacaktır. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE