ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KÖPRÜLER
Yayın Tarihi: 07 Aralık 2019 Cumartesi, 06:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne yalnız camilerden ibaret değildir, bir de çeşitli köprülerimiz var,  bu köprüler taştan yapılmış olduğu gibi betondan, çelikten olanı da var. Edirne köprüler şehridir dersek yalan olmaz.
Köprü deyip üzerinden geçiyoruz ya onlar olmasa nehirleri, geçitleri neyle aşacağız? Köprülerin yol trafiğinde önemi çok mühim, kimileri Osmanlıdan önce yapılmış - Gazimihal Köprüsü, kimileri Osmanlı zamanında, kimileri cumhuriyet devrinde, çelikten yapılma demiryolu, betondan yapılma Süvari, Mehmet Müezzinoğlu köprüleri. 
Köprülerde nihayet insan yapısı, kullanıldıkça, hava şartları nedeni ile yıpranıyor, kullanılamaz hale geliyor. Bunu önlemek içinde periyodik bakım yapmak gerekiyor, eğer bakım yapılmaz ise yıpranıp yok olup gidiyor. Bir önemli konuda köprülerin üzerinden kapasitesinin üzerinde aşırı yük araçlarının geçmesi. Örneğin; askeriyenin savaş tankı, tır araçları, yolcu otobüsleri. Bu araçlar köprüyü yıpratıyor ömrünü kısaltıyor, hatta yok ediyor.
Köprülerin ömürlerini uzatmak içinde onarım gerekiyor. Karaağaç yolundaki Tunca ve Meriç nehri üzerindeki köprülerin geçiş yolları tabanları iyice yıpranmıştı, buna sebep ne? Geçit yollarına kalker taş döşenmesi, kalker taşı oldukça yumuşak taştır, sürtünmeye, darbeye dayanıklı değildir, çabuk yıpranır.
Daha önceleri bu köprülerin geçit yüzeylerinde granit paket taşlar döşeliydi, granit taş darbelere dayanıklı bir malzemedir, bu paket taşlar köprünün tabanını korurdu. Granit taşların köprünün tabanına döşenmemesi bir hatadır, sökülen bu granit paket taşlarla söğütlük ormanının içine yol yapıldı. O taşlar Söğütlük ormanından sökülüp tekrar köprülerin tabanına döşenirse köprülerin yıpranması önlenir. 
Eğer şimdiki haliyle köprü araç trafiğini açık olup ağır vasıtaların geçişi devam ederse bir müddet sonra yıpranma yine başlar. Köprü bu durumda kullanılacaksa köprüden ağır araçlar geçmemeli, köprü yalnız bisikletlilere ve motosikletlilere açık olmalı. 
Bu köprüler onarılırken, Müezzinoğlu köprüsünden Karaağaç'a trafik verilmişti, yine oradan ağır araçlar işlemeli, biraz yol noksanlığı olabilir, bu alternatif köprüyü niye yaptık, tarihi köprüleri korumak için, korumak içinde bu köprülerin üzerin en ağır araçlar geçmemeli.
Bu tarihi taş köprüleri korumalı yaşatmalıyız, çünkü bizden sonraki çocuklarımıza, torunlarımıza ne bırakacağız, koruyabileceğimiz umuduyla...    

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
Aramızdan ayrılanlar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Roman sorunları 'ısırgan' gibi
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE