ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
NATO
Yayın Tarihi: 14 Aralık 2019 Cumartesi, 06:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

NATO nedir, Kuzey Atlantik anlaşmasıdır. Bir çok kapitalist devletin bir araya gelip bu devletleri komünist ülkelerin şerrinden korumak için kurulmuş bir örgüttür. 
NATO , ellili yılların başında ABD öncülüğünde Anglosakson Avrupa ülkeleri ile kurulmuş bir örgüttür. Türkiye'de bu örgüte girmek istedi ise de hemen alınmadı. NATO'ya girmek istiyordu çünkü Komünist Rusya'nın Türkiye'ye karşı hasmane tavırları vardı, Rusya Türkiye'den Karsı, Ardahan'ı istiyordu, tabi böyle bir istek reddedildi. 
Ellili yılların başında Kore Savaşı patladı, Çinliler'in desteği ile Kuzey Kore, Güney Kore'ye saldırdı. ABD, Türkiye'de dahil bir çok batı ülkesi Güney Kore'nin yanında yer aldı, Güney Kore'ye asker gönderdik, savaştık, şehitler verdik, kahramanlık destanları yazdık. Dünya bu durumu takdirle karşıladı, 1953 yılında Türkiye NATO ya dahil oldu.  
O gün, bu gün NATO'nun üyesiyiz, bizim üye olmamızdan sonra başka ülkelerde üye oldu, üye sayısı genişledi. O günleri hatırlarım şöyle bir sloganlı afişler duvarları süslerdi -- NATO Türkiye'siz, Türkiye NATO'suz olamaz -- Tabi kapitalist ülkeler bir araya gelirde, sosyalist ülkeler boş durur mu onlarda Rusya'nın liderliğinde Varşova Paktı ismi altında bir toplum kurdular. Tabi bir taraftan soğuk savaş devam ediyordu. 
Biz NATO'ya girmesek idik olmaz mıydı, olmazdı.  Bir kere ABD yardımlarından mahrum kalırdık, parasal yönden zayıf durumda idik, NATO standardında bir ordu zor kurardık, bu eksiklerimiz hep NATO tarafından karşılandı. Bize, Yunanistan'a verilen gemiler, silahlar İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma miladını doldurmuş malzemelerdi. 
 NATO'ya girmemiz bu kadar avantaj sağlarken, hiç mi dezavantaj yaratmadı. 1957 yılında İncirlik'ten kalkan casus uçağı Rusya üzerinde uçarken, düşürüldü. Bu olay Türkiye'nin epey başını ağırttı ve Doğu yöremizdeki savunma amacı ile kurulmuş füze bataryalarını sökmek zorunda kaldık. NATO üyesi olduğumuz için Yunanistanla olan sürtüşmeler savaşsız önlenmiştir. 1964'e Kıbrıs olaylarında ABD Başkanı, bize ihtar çekti -- ABD silahlarını Kıbrıs'ta kullanamazsınız -- Başbakan İsmet İnönü ABD'ye şöyle cevap verdi, --Yeni bir dünya kurulur, Türkiye orada yerini bulur. -- 
İki binli yılların başında, Sırplar Balkanları kasıp kavururken, NATO Türkiye'nin zorlaması oralara asker göndermesi ile daha fazla katliamı önlemiştir. Geçen haftalarda Londra'da NATO zirve toplantısı yapıldı, NATO ülkelerinin devlet başkanları toplantıda bulundu. En çok konuşulan konu, artık sosyalist tehlikesi olmadığına göre, NATO'nun görevi ne olacaktır ? Doğru sosyalist tehlike artık yok, Çin hem sosyalist, hem kapitalist, zaten ABD'nin başını yerse Çin yiyecek, birde terör belası var. NATO bu konularla uğraşmalı. Bir konuda Türkiye hala NATO'damı olmalı bir takım çatlak sesler, elbette Türkiye NATO'da olmalı, çünkü ABD den sonra en büyük askeri güçtür. 
Toplantı sonunda Kraliçe II. Elizabeth toplantıya katılanlara yemek verdi, elbette bizde katıldık ve toplantı sona erdi.
 Bu günün politika dünyasında bir gruba dahil olmadan yaşamak çok zor, Türkiye'de bunun farkındadır, her ne kadar sosyalist blok dağılsa da eski sosyalist ülkeler Rusya'yı dayıları olarak görüyor. Bu ABD'nin karşısında rakip olarak Rusya var, Rusya ile birlikte bir de Çin var. NATO zaten niye kuruldu, ABD çıkarlarını korumak için, tabi bu arada NATO'ya dahil diğer devletleri de. 
NATO içinde bir takım çatlak sesler çıkıyor. Türkiye'yi NATO'dan dışlayalım diye, en başta ABD bu tutuma karşı geliyor. Çünkü Ortadoğu'da ABD için en güvenilir ülke Türkiye oluyor, ABD bu tutumunu Londra'da gösterdi, yine de hiç belli olmaz diplomasi kaygan bir zemindir ve romantizm yoktur, çıkarlar vardır. 
Biz, biz olalım kendimize güvenelim, kendi silahlarımızı oluşturalım, F-35 uçakları, Patriot füzelerini parası ile satın almamıza rağmen ABD bize bunları satmadı, dostluğa yakışmayan bir tutum, bizde mecbur kaldık Rusya'dan almıya, hani NATO üyesi idik. . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
Aramızdan ayrılanlar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
Bunun adı: vicdansızlık!
Roman sorunları 'ısırgan' gibi
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE