ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Lozan Masası'ndan Haşim İşcan'a
Yayın Tarihi: 18 Aralık 2019 Çarşamba, 06:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hepimiz kulaklarımızın üzerine yatıp uyuduğumuz için, yeni bir yangın veya benzer bir felaket yaşanana dek gündemimizdeki konuları da öteliyoruz. Biri iyi ve yararlı bir öneride mi bulundu, hemen bakıyoruz, bu yandaşımız mı karşıtımız mı diye.  Yandaşsa ne ala, değilse hemen başımızı çevirip diğer kulağımızın üzerine yatıyoruz.
Yıllar önce Hudut Gazetesinde bir öneride bulunmuştuk. Sayın Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı dönemiydi. İsviçre, Lozan Antlaşmasının imzalandığı, çevresinde büyük devletlerin temsilcilerinin toplanıp, Türkiye'yi iştahla süzdükleri, ancak İsmet İnönü'nün diplomatik başarısıyla hepsini tek tek dize getirip imzaların atıldığı masa söz konusuydu. Tarihi masa Türkiye'ye hediye edildi ve bizimkiler de o masayı kaldırıp depoya attı. 
Hudut, bu duruma karşın, masanın, Lozan'ın önemli kazanımlarından Karaağaç semtinde bulunan Lozan Müzesine verilmesi fikrini benimseyince her kesimden olumlu sesler tepkiler yükseldi. Ancak iktidar partisi yanaşmayınca Edirne bu şansını kaybetti. Oysa bu masanın çok büyük manevi bir değeri vardı. Çevresinde toplanan Türkiye'yi bölüp parçalama iştahı ile dopdolu devletlerin liderleri attıkları imzalarla T.C'nin sınırlarını resmen tanımak zorunda kaldılar. 
Tarihi masanın akıbetini uzun süre takip ettik, 'Edirne'ye verin Lozan Müzesi'ne koyalım. Bu masa bu şehirde gerçek anlamını bulur' dedik. Meslek adına bu öneriyi kamu oyuna sunarak çok pozitif geri dönüşler aldık. Ama ham siyasetin temsilcileri bu önerilere kulaklarını tıkadı. Belki de sırf bu öneriyi Hudut Gazetesi dile getirdiği için oralı bile olmadılar. Sürekli bir sağ bir sol kulaklarının üzerine yatıp konunun gündemden düşmesini beklediler. 
Şimdi sorsan çoğu hatırlamaz, ama gazete arşivinde o dönem kimler neler demiş bir bir yazıyor.  Elbet gelecek yıllarda o arşivler sayesinde herkes yapıp ettikleriyle değerlendirilecektir. Elbet günün birinde bu önerilenlerin ne anlam ifade ettiğini bilen anlayan siyasetin zikzakları arasında kaybolmamış birileri çıkıp gerçek değerini teslim eder. Yani biz Hudut Gazetesi olarak Edirne'nin yararına olan önerilerimizin etkili yetkililer tarafından buruşturulup çöpe atılmasına alışığız. Bundan gocunmuyor ama elbette üzülüyoruz.  Çünkü aslında buruşturup çöpe attıkları Edirne'nin, Edirneli'nin kadar ülkenin de geleceği.
Bu deneyimden yola çıkarak , "Kim ola ki Haşim İşcan" diye yazarken de aynı taş duvarlara toslayacağımı çok iyi biliyordum. Ama olsun o yazılar sayesinde Haşim İşcan'ın kim olduğunu hatırlatabilmek bile başarı sayılır. Elbette kimse çıkıp, "Aman iyi ki hatırlattınız. Kamu oyu da destek verdi, bizim de elimiz güçlendi. Biz siyasilerden destek alıp bu işi kotarırız" demeyecek. Bunun denildiği yıllar vardı ve çok öncelerde kaldı.
Biz her gün Hudut Gazetesi'ni hazırlarken, "Bu gazete yarın bayatlayıp çöp olacak" değil, "Yıllar sonrasına ışık tutup karanlık noktaları aydınlatacak" diye düşünüyoruz. Bugünden, geleceğe bırakacağımız çok değerli bir mirası her gün ilmek ilmek ördüğümüzün farkındayız.  
Meramı gazetecilik olanların; günümüzde yurt haberciliğini tamamen terk eden yaygın basından, bu mevzii devraldığı somut örnekleriyle ortada. Yurt haberciliği artık yerel gazeteler sayesinde ve genelde de interaktif bir şekilde yapılıyor. İnsanlar kendilerini haberlerin içinde daha çok buluyor, konuşuyor, fikir verip, komşularını ve gazete yönetimlerini etkileyebiliyor. Yerel gazetelerin fildişi kuleleri yok, bir telefonla, yürüme mesafesinde ulaşıyorsunuz. Etki alanları ise artık bütün dünya… 
Hudut Gazetesi Edirne'nin değerlerini hatırlatıp gündeme getirmeye, önerilerini sunmaya, halkın yorum ve taleplerini etkili ve yetkililere iletmeye devam edecek. Yapılan edilenleri takip edip duyurmak da görevlerimiz arasında. Biz yargıç değiliz, savcı değiliz, sadece halkın temsilcisiyiz.
Günü geldiğinde zamanın ruhu gerekli ayrıştırmayı yapacak ve herkes kendini layık olduğu yerlerde bulacaktır. 
NOT : Lozan Masasına ilişkin haberlerimizi dönemin Milliyet Gazetesindeki köşesine taşıyan ve 26 Ekim 2016'da kaybettiğimiz üstat Nail Güreli'yi sevgi saygı ve özlemle anıyoruz. 

Lozan Masası'nın yeri Lozan Müzesi'dir

3 Aralık 2008
 "Bu da nereden çıktı?" diyebilirsiniz. Söyleyelim. Geçen pazartesi günü Edirne HUDUT gazetesinin manşeti şöyleydi:


"Lozan Masası'nın yeri Lozan Müzesi'dir" 


Peki, Hudut gazetesi bunu nereden çıkardı?
Anımsayınız:
Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını dünyaya kabul ettiren Lozan Antlaşması, 23 Temmuz 1923'te İsviçre'nin Lozan kentinde imzalanmıştı.
İsviçre Konfederasyonu Başbakanı Pascal Couchepin, Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. yılında bir jest yaparak, Lozan Antlaşması'nın imzalandığı masayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e armağan ediyor.
Çankaya Köşkü'nde yer bulunamamış olmalı ki, masaya yer aranmaya başlanıyor. İlk Meclis binası düşünülüyor. CHP'nin masaya talip olduğu söyleniyor.
Bu arada, Edirne Barosu'nun önceki başkanlarından Av. Rıfat Çulha'nın ortaya attığı fikir üzerine, çekirdekten gazeteci Gönül Uyanıktır, gazetesi Hudut'ta bir kampanya başlatıyor.
Yaygın basındaki kıskançlık salgını yerel basında olmadığı için, başka gazeteler ve çeşitli kuruluşlar da kampanyaya katılıyor. Böylece örnek bir demokratik oluşum ortaya çıkıyor.
Bravo Edirnelilere!
Niçin Edirne?
Çünkü, Lozan Antlaşması'nın kazanımlarından biri olan Karaağaç, Edirne'nin sınırları içinde yer alıyor.
Trakya Üniversitesi'nin Karaağaç'taki yerleşkesinde, 1998 Temmuz'unda açılan Lozan Anıtı var. Bu görkemli anıtın 36 metre yüksekliğindeki sütunu Anadolu'yu, 32 metrelik sütunu Trakya'yı, 17 metrelik sütunu da Karaağaç'ı simgeliyor.
Edirne'de ayrıca, Lozan Meydanı var. Lozan Caddesi var. Lozan Fidanlığı var. Ve de Lozan Müzesi var. Edirne, Lozan ile kardeş şehir olsa, yeridir.
Şimdi söyleyin; Lozan Masası, Edirne'deki Lozan Müzesi'ne yakışmaz mı?
İsviçre'nin anlamlı armağanının muhatabı Cumhurbaşkanı Gül, herhalde yakışanı yapacaktır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke