ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 254
Yayın Tarihi: 25 Aralık 2019 Çarşamba, 06:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

          Bir politik yazı bize uzun süre için yeterli. Edirneli aydınlarımızın politik tartışmalarına ise katılamıyoruz. Yine Suhomlinski’ye, onun Neşe Okulu’na dönelim.

          Küçük çocuklarımızın birçoğunun dünyadaki yaşayan şeylere, güzel şeylere karşı kayıtsızlıkları beni hep düşündürdü. Çocukların bazen anlaşılmaz, ilk bakışta açıklanamaz bir gaddarlık içeren davranışlarda bulunması beni huzursuz kılıyor…

          Sonbaharın daha başlangıcında kırda bir gezinti sırasında otların arasında kanadı zedelenmiş küçük bir tarla kuşu bulduk. Kuşcuk oradan oraya uçuyor ama uçup gidemiyordu. Çocuklar kuşu yakaladılar. Ufacık sakat canlı ellerinin içinde titriyordu. İki cam inciye benzeyen korku dolu gözleri bize değil, mavi göğe yönelmiş. Kalya Arçipov kuşçuğu elleri arasında sıktı ve küçük kuş acı ile cik cik ötmeye başladı. Çocuklar gülüştüler. Beni ise acı ve keder sardı. Kendi türdeşlerinin tarlanın ortasında bıraktıkları bu küçük kuşa kimse merhamet duymuyor muydu? Ama Lida Çernyavskayas, Tanya Kolomiçenkos, Volodya Sçerbas, Seryoşa Sucenkos ve Nina Garmaş’ın gözlerindeki yaş damlalarını görünce rahatladım.

          “Neden kuşun canını acıtıyorsun?” Lida Kolya’ya seslendi. “Sana bir zararı var mı?” Kolya, gözlerinde öfkeli bir gülümsemeyle kuşu Lida’ya attı. “İşte, al ve bak.”

          “Evet ona üzülüyorum ve ona bakıp iyileştireceğim dedi.” Lida kuşu sevgiyle okşadı. Kuş bakışını Lida’ya çevirdi. Bu iyiliği, sevecenliği hissediyormuş gibi.

          Ormanın kıyısında oturduk. Çocuklara sonbahar gelince kuş sürülerinin uzun yolculuklara çıktığını ve bu yolculukların birçok tehlikeler içerdiğini anlattım. “Boş tarlalarda bazıları sürüden arda kalır. Yırtıcı kuşların pençesini yiyerek biri kanadı kırık, diğeri tümüyle sakat. Ve anıları kar fırtınaları ve donlu zorlu bir kış bekler. Bu tarla kuşunu ne bekliyor? Bu zavallı, donup ölecek. Oysaki bu tarla kuşu ne güzel öter. Bahar ve yazın bozkırı büyüleyici müziğiyle nasıl şenlendirir. Baharda bu tarla kuşuyla tekrar selamlayacağız ve ben size bu şahane kuş ile ilgili bir masal anlatacağım. Tarla kuşu güneşin çocuğu, güneşin ateşinden doğuyor. Bu nedenle halkımız ona bu adı vermiş. (Tarla kuşunun Rusçası “Alev Kargası.”) Sert bir ayazda parmaklarınız donduğunda, dondurucu rüzgâr soluğunuzu kestiğinde nasıl acı duyduğunuzu hanginiz bilmez? O zaman hemen eve, sıcak sobanın yanına, ısıtan ateşe koşarsınız. Ama bu güneşin çocuğu nereye gidecek? Onu kim alacak? O bir buz topağına dönecek. Mavi gökte çok güzel bir türkü eksik kalacak.”

          “Ama biz bu tarla kuşunu ölüme bırakmayız.” Walya Kobsar atıldı. “Biz onu sıcak bir yere götürür, ona küçük bir kafes yaparız.” O zaman baharı bekleyebilir…

          Çocuklar hemen tarla kuşuna nasıl bir kafes yapacaklarını tartışmaya başladılar. Her biri kuşu kış boyunca kendi evinde korumak istedi. Yalnızca Kalya Arçipov, Talya Semirenko ve birkaç erkek çocuk daha suskundu. Kalya’nın gözlerinde küçümseyici bir gülümseme belirdi.

          “Çocuklar neden tarla kuşunu eve götürelim?” dedim. “Okulda ona sıcak bir kafesçik yaparız. Ona bakar, besleriz ve baharda uçmasına izin veririz. O bizim bir arkadaşımız olacak. Her sabah onu selamlayacağız ve ona günaydın güneşin çocuğu diyeceğiz.

          Bu öneri çocukların hoşuna gitti…

                                                                                                                                     Sağlıcakla,                 

             

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke