ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
HEDEF VE YOL YOKSA AKIBET FELAKETTİR
Yayın Tarihi: 26 Aralık 2019 Perşembe, 06:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Her kurum planlama yapar. Bu planda hedefler belirlenir, hedefe varma yolları ve bu yolda giderken yapılacak etkinlikler programlanır. Bunu yapmadığınızda hedefe varma aksayabilir. Tabii ki bazen kervan yolda dizilir mantığı ile de işler görülebilir. Ama başarı şansı azdır. Aslında planlı programlı çalışmak bir kültürdür. Bu kültür edinilmiş ise zaten herkes görevini ve sorumluluğunu bilir ve başarı da gelir. 
Devlet kurumları yapıları gereği planlı ve programlıdır. Ama başarılıdır diyemeyiz. Çünkü özellikle ülkemizde amir memur hiyerarşisi içinde çalışır, demokratik değildir. Sivil örgütlerin demokratik olma hali varsa da bu kadro düzeyinde kalabiliyor. Çünkü demokrasi bir kültürdür. İnsan hakları, yurttaşlık hakları ve kentli hakları gibi demokratik haklarımızı, kendimiz ile birlikte diğeri-öteki için talep edebilme ve savunabilme gücü ve kararlılığıdır.
Resmi kurumlara bakalım. Bir değil belki de onlarca plan yapar, görevlendirmeler yapar. Bunların birçoğu bilimsel gerçeklere uygundur. Ama son anda siyasi gücü elinde bulunduranların tercih kullanması tüm bilimsel çalışmaları heba eder. Örneklerini saymaya kalksak sayfalar yetmez.
Yaşadığım bir vakıa; İstanbul Havaalanı'nın yerinin planlanmasını yetkili bir mühendis akrabamdan dinlemiştim. Bakanlık birbirinden habersiz teknik heyetleri Trakya'ya gönderiyor ve nereye havaalanı olmalıdır diye araştırmalarını istiyor. Heyetler helikopter ile gezmek dâhil her türlü araştırmayı yapıyorlar ve bakanlığa teslim ediyorlar. Hepsinin tespiti aynı veya birbirine çok yakın yerler. Ama hiçbirisinde bugünkü yer yok. Dolayısıyla bakanlık teknik ve bilimsel raporları çöpe koyup bugünkü yeri tercih ediyor. Neden?
Yine günümüzün sorunu Kanal İstanbul? Bilim ve akıl var mı? Yerelimizden örneklersek; Kanal Edirne'nin, adına Müezzinoğlu Köprüsü denen köprünün, Meriç Nehrini kanala dönüştüren projenin, Sarayiçi'ndeki Tavuk Ormanına yüzen lokantalar yapmanın bilimsel savunulur yanı var mı?
Bunlara benzer ülkede ve kentimizde yüzlerce örnekler sıralanabilir. Resmi kurumların siyasi iktidarın etkisinde olması demokrasilerde yanlıştır. Ama bunu henüz aşamadık. Ki nedeni de yurttaşların sandıkta oy kullanmak dışında yönetimlere müdahale etmemesi, edememesidir. Oysa elimizde ve bize verilmiş haklarımızı bilsek ve içselleştirsek çok şeye müdahale edebiliriz. Çünkü evrensel hakların birçoğuna şöyle veya böyle nedenlerle imza atmışız ve yönetime katılma hakkımız var. Yönetimlere katılmayı elbette makamlara oturanlar istemez, istemeyecektir. Onları katılıma açmanın yolu; bizlerin bilgimiz ve kültürümüz ile hak temelli örgütler oluşturup katılma irademizi kullanmaktır.
Cumartesi günü Trakya Platformunun genel kurulundaydık. Trakya'nın her yöresinden birileri vardı salonda. Bir avuç yaşam savunucusu ürkmeden, bıkmadan, eksilmeden, artarak, durmadan koşturuyor Trakya'nın bir ucundan bir ucuna. Toplantı öncesinde 26 maddelik gündemi görenler bu kadar yoğunluğun katılımcıları yoracağını söylemişti. Ama bu tür toplantılara ilk kez gelen bir arkadaşımın toplantı sonunda, hiç bıkmadan ve zevkle, heyecanla izlediğini ve çok bilgilenip mutlu olduğunu dile getirmesi hedefin doğruluğunu gösteriyordu.
Sonuç raporunu ve kararlarını yine sosyal medyadan ve yerel gazetelerden okuyabilirsiniz. Trakya Platformu 2013 yılında oluşturulmuş olsa da öncesindeki Ergene Platformu'nun devamıdır. Ergene Platformu ise Marmara Bölgesi çevre örgütlenmeleri ve gönüllülerin oluşturduğu Marçep'in devamıdır. Marçep örgütlenmesi ise 1970 ve 80'li yıllarda kirletilen Trakya'da, insanların yerellerde bunu dillendirmeleri ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi'nin arka arkaya bilimsel toplantılar yapması sonucunda sivil örgütlenme gereğinden çıkmıştır.
Bu süreci niye yazdım? Dedim ya hedef yoksa ve gidilecek yol birlikte belirlenmemişse sonuç almak zordur. Bugün Trakya'nın her yeri ile an be an bilgiler toparlanıp ortak mücadele edebilme oluyorsa demokratik işleyiş ve kültürün oluştuğunu da gösterir. Trakya Platformu bu anlamda bir olumlu örnektir.
Kent Konseyleri de benzeri şekilde, yaparak yaşayarak demokrasi kültürünü geliştirme yolunda sağlıklı adımlar atmaya çalışıyor. Kent konseyleri dâhil kent örgütlerinin tümü, yani Sivil Toplum Örgütleri yerel veya genel iktidarın veya herhangi bir kliğin, dini-etnik yapının, cemaatin ve benzeri bir görüşün, gücün etkisinde olmamalı, olamaz. Ayrıca katılım gönüllü ama disiplinli, seçimler demokratik ise demokrasi kültürü edinilmiş olur. Olumlu örnekler var elbette ama başarı veya başarısızlığın kişilerle bağlantılı olması olumsuzluktur. Ekip, kadro, ilgilenip bilgilenme ve sürece dâhil olup yenilenme sıralaması olamıyorsa hedef şaşar. Bu tür örgütler gönüllülerden oluştuğuna göre kimse kimseye emir veya görev vermemeli. Ama katılımcılar da gönüllü olup görev üstlenmelidir.
Evrenin en akıllı canlısıyız (veya öyle biliyoruz).İnsanız. Yurttaşız. Kentliyiz. Mahalleliyiz. Sokaklıyız. Aileyiz. Bulunduğumuz her konumda güzel bir gelecek için uğraş verdiğimiz zaman hedefe ulaşırız. Bu sadece bize ait olan çıkarlar için değil kamusal çıkarlar adına katılım ve mücadele ile olacaktır. Çünkü kamu; benim, biziz. Trakya Platformu'nda bu azmi gördüm. Toplumda da var aslında bu azim. Bahanemiz; geçmişin olumsuz örgütlenmeleri veya kirlenmiş siyaset ise bırakıp değişmesini beklemek boştur ve hedefimizin de, yolumuzun da olmadığını gösterir. Ki sonuç akıbettir.
Yurttaş olarak örgütlenip hedef ve yolumuzu belirlemiş olsaydık demokrasisi gelişmiş bir ülke olur ve bu akıbeti yaşamazdık. Artık ertelemeyelim. Bunu başarmak zorundayız.  Güzel günlere inanıyorsak güneşin her gün yeniden doğuşunu örnek almamız gerekir. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
Aramızdan ayrılanlar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
Roman sorunları 'ısırgan' gibi
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE