ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
SABUNİ MAHALLESİ
Yayın Tarihi: 28 Aralık 2019 Cumartesi, 06:08
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sabuni mahallesi Saraçlar caddesinden başlar, Ayşekadın camine kadar olan bölgedir. Eskiden Kaleiçi semtinden sonra gelen en iyi mahalle idi, zamanla bazı imar uygulamaları ve mahalle içinden yol geçirilme nedeni ile mahallemiz sevimli halini kaybetti. Selamsız sokakta yol genişletme amacı ile bazı yıkımlar yapıldı, o evlerde oturanlar başka muhitlere taşındılar, eski komşular kalmadı, mahallemiz tenhalaştı. Bugün Edirne'nin insan kalabalığı bakımından en az mahallesidir diyebiliriz.
Mahallemizde bir ilkokul, bir ortaokul, iki lise var, onlarda ders bitip paydostan sonra, öğrenciler evlerine gidiyor, mahallemiz iyice tenhalaşıyor. Komşuluk diye bir olay zaten kalmadı, artık kimse, kimseye sabah kahvesine gitmiyor, çünkü komşu kalmadı. 
Mahallemizde birçok ev içinde eşyaları olmasına rağmen boş duruyor kullanılmıyor, bugün mahallemizde en bol şey otopark sahaları. Otoparklara park etmeyen sokaklara park eden araçlar, bir türlü bu konuya çare bulunamadı, bu kadar Belediye Başkanı gelip geçmesine rağmen. 
Birçok şehirde olduğu gibi Edirne'de de otopark sektörü doğdu. Adam babadan kalma güzelim evi yıkıyor, arsasını otopark yapıyor, üç kuruşluk para için. 0topark sorununa çare yapılan binaların bodrum katına otopark yeri yapmak, bir çözüm şeklide, araçların geçtiği yolların altına otopark yapmak, altı otopark üstü yol olur, bu uygulama birçok ülkede yapılıyor. 
Mahallemizin bir sorunu da yazılarımda en fazla konu olan ahşap evler sorunu. Bundan elli yıl önce mahallemiz, ahşap evlerden geçilmezdi, şimdi saysanız kullanılan üç, beş ahşap kaldıysa da, olsa olsa beş, on harabe ahşap ev kalmıştır. İlgisizlikten onları da yakında kaybederiz. Bu konularda çok yazılar yazdım, ilgililerle görüştüm, gerçi Vilayet Çevre Vakfı bu konularda çalışıyor ama iş ağır yürüyor. Mahallemizde yok olmak üzere olan, onarım bekleyen ahşap evlerimiz var, bunlar bir an önce onarım programına alınmalı ki bunları kaybetmemeliyiz. Edirne yalnız cami ve köprülerden ibaret değil, ahşap evlerde Edirne'nin bir parçası. 
Mahallemizin bir sorunu da kullanma suyu sorunudur, sularımız basınçsız akıyor, evimin ikinci katında kullandığımız suda gerektiği kadar basınç yok. Basınç olmayınca duş yapamıyoruz, çamaşır makinesini çalıştıramıyoruz, yaz mevsiminde bir ara düzelir gibi oldu ise de yine sularımızda basınç düştü. Sularımız temiz değil, su dağıtım borularımız çok eski olduğu için çatlak patlak yerlerden su kaçakları olduğu için sularda basınç oluşmuyor. Bir an önce su dağıtım borularının değiştirilip yenilenmesi gerekir, İnşallah Şükrüpaşa mahallesinden sonra sıra Sabuni mahallesine gelir. 
Fosseptik sorunumuz yok, bu konu 30 yıl önce hal olmuştu, yağmur suyu drenaj sorunumuz var. Yağmur yağdığı zaman mahallemizi sel götürüyor, umarız Şükrüpaşa mahallesinden sonra sıra bize de gelir bu konuda hal olur. 
 Sorunlarımızın hal olacağı umuduyla...
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
Aramızdan ayrılanlar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
Roman sorunları 'ısırgan' gibi
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE