ANASAYFA
11 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
SÖZCÜ YAZARLARINDAN SONRA, SIRA BİZE DE GELİR Mİ?
Yayın Tarihi: 31 Aralık 2019 Salı, 06:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

         11 Şubat 2011 günü Balyoz Davasındaki toplu tutuklama ile girdiğimiz hapishaneden 32 ay sonra, 09 Ekim 2013’te Yargıtay kararı ile küçük bir grup olarak çıkmıştık. Biz çıkmıştık ama Yargıtay tarafından cezaları onaylanan ve içeride kalan arkadaşlarımız sebebi ile büyük bir üzüntü ve endişe içindeydik.

         Derken 2 ay sonra, 17-25 Aralık operasyonları yapıldı. O süreçte yaşananlar bizim için de oldukça ilginçti. Zira bizleri içeri atan iki güç birbiri ile savaşmaya başlamıştı. Balyoz ve benzeri davaların; sahte belgelerinin üretilmesi, ihbarı, sonra o belgelerin ele geçirilmesi, yargılamalar gibi tüm operasyonları Fetullahçı Çete yapıyordu. Ancak onların bu operasyonu yapabilmeleri için ‘ne gerekiyorsa’ onu da iktidar fazlasıyla yerine getiriyordu. Şimdi ise fena halde kapışmışlardı.

         Bana soran herkese, “bu savaştan hükümetin galip gelmesi gerektiğini” söylüyor ve şunu ekliyordum. “İktidarı siyaseten yenebilirsiniz ama Fetullah Gülen gelirse Humeyni gibi gelir ve işimiz çok daha zor olur.”

         15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı’nın televizyona bağlanmasından çok daha öncesinde bana soranlara. “Bu Fetullahçıların darbe girişimidir. Asker içinde ikiye bölünme ve çatışma olur başarı şansı yoktur” demiştim. İçimden de  “Darbe başarısız olur ama en az 10 puan getirir ve başkanlık sisteminin yolun açar” dedim.

         Ertesi gün Edirne Baro’sunda bir seminer olduğundan fazla geç yatmak istemedim. Gecenin ilerleyen saatlerinde darbenin başarısız olacağından da emin olarak yatağa girdim ama yine de şunu düşündüm. “Eğer sabaha karşı kapı zili çalarsa darbe başarılı olmuştur. Beni de alır götürürler” 

         Darbe girişiminin hemen ardından sosyal medyada oldukça ilgi gören çeşitli yazılar paylaştım. Bazılarının başlıkları şöyle idi:

- TSK.daki FETÖ.cü Yapılanma.

- Kriz Çok Kötü Yönetiliyor!  Ordumuz Zayıflayacak Endişesi Taşıyorum!

- Artık Sağduyu Zamanı, Yoksa Korku Ortamı Oluşmak Üzere!

- Türkiye Küresel Güçlerin Büyük Bir Saldırısı İle Karşı Karşıyadır, Tek Çözüm Mutlak Şekilde Birlik Ve Beraberliktir.

Baktığımızda yaşanan süreçte bazı öngörülerim tuttu, bazılarında ise yanıldım.

- Kriz gerçekten çok kötü yönetildi, ordumuz zayıfladı, tam bir korku ortamı oluştu.

- Uygulanan dış politikalar sayesinde, Türkiye’nin kuşatılmışlığı öylesine davam ediyor ki, çeşitli dengeleri sağlamak adına, 15 Temmuz Darbesi’nin planlayıcısı ve en büyük destekçisi olarak suçlanan ABD Fetullah Gülen’i vermiyor ve de YPG’yi açıkça destekliyor ama biz hâlâ ABD’den medet ummaya davam ediyoruz.

Ama öngöremediğim bazı şeyler de oldu!

- FETÖ suçlaması kapsamında; özellikle Cumhuriyet gazetesinden Kadri Gürsel ve Ahmet Şık, Sözcü Gazetesi’nden Emin Çölaşan ve Necati Doğru gibi gazetecilerin FETÖ’cülükten/FETÖ’ye yardımdan ceza alacağını öngöremedim.

       Aslında ben, “darbe başarılı olsaydı, bu gazeteler ve bu yazarlar bir şekilde cezalandırılır” diye düşünürdüm!

       15 Temmuz gecesi kafamı yastığa koyduğumda, “Darbe başarılı olursa, tüm FETÖ muhalifleri ve bizim gibi Balyoz/Ergenekon davalarının sanıklarını tutuklarlar” diye düşünmüştüm. Ama görüyorum ki, darbe başarılı olmuş gibi aynı yolda hızla ilerleniyor.

     2017’deki Referandum sürecinde; “2011’de albay olarak Şırnak’ta PKK ile savaşırken FETÖ’cüler beni Balyoz'dan tutukladı. Şimdi ben ‘Hayır’ dersem FETÖ-PKK ile dost mu olacağım?” diye bir tweet atmıştım Oldukça fazla ilgi görmüştü ama bana “Sen de kripto FETÖ’cüsün” diyenler de çok oldu!

Aynı süreçte, bir başsavcı vekili de referandum için "Sandıkta ‘hayır’ diyecekler PKK ile aynı muameleyi göze alıyorlar demektir. Küsmece yok.” demişti.

         Aradan geçen süredeki, her olayda eğer muhalif bir düşünce açıklarsan her an ‘Kripto FETÖ’cü’ olmakla suçlanmak ya da bu şekilde davranmakla, ‘FETÖ, PKK ve Dış Güçlerle birlikte hareket etmek’le suçlanabiliyorsun.

PKK’dan tutturamazlar da ‘Kripto FETÖ’cülük herkese uyar nasıl olsa!

         Acaba sıra bizlere de gelir ve ‘Balyoz Davasında hapis yatmak suretiyle, FETÖ’cü subayların terfi etmelerini kolaylaştırıp FETÖ’ye yardım’dan ceza keserler mi?!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Damla Çisem ve Serhat nişanlandı
Kaynana gelin adaş çıktı
Ormanlık alanda mangal yasağı
Mezbelelik deresi
Evde 110, kapıda 220
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
‘Test uygun imkanlarla yapılmalı’
Nöbetçi Eczaneler
Bu da motorlu damat!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE