ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
HERKES HER ŞEYİ BİLİYOR!
Yayın Tarihi: 02 Ocak 2020 Perşembe, 05:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Yılın ilk günü. Bilgisayar başında yılın ilk yazısını yazıyorsunuz. Ne yazarsınız? Yılın son haftası ve son günü dilimizi ve elimizi işgal eden İstanbul Kanalı'nı yazsam; herkes her şeyi biliyor!
Motorlu taşıtlar vergisi, pasaport ve tapu harcı, icra başvuru, ehliyet harcı, trafik cezaları, araç muayene ücretleri gibi devletin kendisine gelir yaptığı kalemlerin artışlarının yüzde 25-40, yeni maaşların ise yüzde 3-6 arasında olduğunu yazsam; herkes her şeyi biliyor!
Türkiye'nin sorunları nedir diye yapılan anketlerde işsizlik; yüzde 80,9, terör; yüzde 75,6 olarak çıkıyor. Eğitim, ekonomi, sağlık, dış ilişkiler yüzde ellilere bile varamıyor. İşin garibi senenin ilk gününde ben bunları yazmaya kalksam, umutsuzlukla başlamış olurum yeni yıla. Zaten bu konuda herkes her şeyi biliyor!
İşsizlik sorununu ilk sıralara çıkarsam ve özellikle eğitimli genç işsizlerin süratle artışının nedeninin plansız, programsız eğitim sistemi olduğunu, eğitimi ticari alan gören iktidarın üreten değil tüketen kuşaklar yetiştirdiğini yazsam; herkes her şeyi biliyor!
Sorunlar demişken kayda değer o kadar çok sorunumuzun olduğunu da biliyoruz. Mülteciler, İklim değişikliği, Eğitim, Tarım, Üretememek, Çocuk ve kadın taciz ve tecavüzleri, Şiddet, Cehalet ve benzeri sorunların her birini yazmaya kalksam haftada bir yazdığım Solduyu'yu 52 hafta bunlara ayırmam gerekir. Ki sanırım buna gerek de yok, tekrar olur. Çünkü tüm sorunlar ve nedenleri hakkında herkes her şeyi biliyor!
Yerli ve milli elektrikli otomobil yapılıyor olması bile heyecanlandırmıyor çoğumuzu. Olmaz diyen bir kesim varsa da ekonomik nedenlerle araba ile ilgilenmeyen, elindeki aracını koruma derdinde olan büyük kesim de heyecanlanmıyor olduğunu herkes her şeyiyle birlikte biliyor!
Eğitimi yazmaya kalksam ve bu iktidarın en çok eğitimi bozduğunu, eğitimde yenilik diye diye eğitimi yok ettiğini, eğitimi özelleştirip dini vakıflara teslim ettiğini bilmeyen yok. Veli Derneğinden tutun da eğitim sendikalarına kadar her kesim bunları anlata anlata dillerinde tüy, klavyelerindeki harflerin beyazlığı kalmadı. Biliyoruz yani; herkes her şeyi biliyor!
20'li yıllar denince bizim kuşak 1920'leri anımsar elbette. Ama yakın zamanda artık 20'li yıllar denince 2020 anılacak. 100 yıl ne çabuk geçti değil mi? Şimdi oturup 100 yıl öncesinin koşullarını yazmaya kalksam herkes her yerden bu bilgileri edinebiliyor ve ben tarih öğretmeni değilim. Biz tarihine düşkün bir toplumuz! Yüz yıl önce cumhuriyet rejimine geçmeden Meclisi kuranlar bugünler için ne düşünüyordu diye tahmin edebilirim. Kurucu irade 2020 yılında en üst meclis olan TBMM örneğinin kentlerde, semtlerde, mahallelerde, sokaklarda da karşılığı olacağını ve en zor koşullarda kurulan ülkenin katılımcı demokrasiye geçeceğini hayal ediyordu. Ben 1920'lerin tarihini okuduğumda bunları çıkardım ve o nedenle de sivil bir vatandaş olarak bu mücadelenin içindeyim. Ya öyle mi? Meclis olma halimizin aşağılara gelmediği, TBMM'nin bile işlevsiz kılındığı günleri yaşıyoruz. Şimdi bunun nedenlerini mi yazayım? Herkes her şeyi biliyor!
Yüz yıl öncesinden ne anladığımı yazdım da asıl yüz yıl sonra neyi hayal ettiğimi yazmak daha anlamlı belki. Ama bunu yazmak yerine 20'li yıllarda bu hayalin mücadelesini vermek ve yaparak-yaşayarak edindiğimiz deneyimleri paylaşmak, tartışmak daha iyi olur. Şunu diliyorum ki biz nasıl 1920'lerle övünüyor isek 2120'de, bugünler konuşulurken onlar da bizim 1920'ler için duyduğumuz gururu yaşasınlar. Bu gururu 100 yıl sonrası torunlarımıza yaşatabilmek için de herkes her şeyi biliyor!
Gerçekten herkes her şeyi biliyor da hepimizin değil ama büyük çoğunluğun istediği bir yaşam ortamını oluşturmak o kadar zor mu? Hiç değil. Ama yağdanlıkların, müridlerin, yalakaların bajgan ya da reyiz diyerek dayattığı, tek kişiyi öne çıkaran CHS yani cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yapılacak reformlarla bunun olmayacağı konusunda da herkes her şeyi biliyor!
Herkes her şeyi biliyor diye yazmaktan sıkıldım. O nedenle de ben kendimi tanımlarken; 'ben hiçbir şey bilmiyorum' diye başlıyorum. Çünkü bildiklerimi ve herkesin her şeyi bildiğini bilen biri olarak durumu muhakeme ettiğimde dünyanın değil evrenin en mutlu insanları olmamız gerekiyordu. O nedenle sizde benim yaptığımı yapın 2020'de. Bir şey bilmediğiniz varsayımı ile davranıp her şeyi yeniden öğrenin. Çünkü 1920'lerde bilenler azdı ama demokrasiye, çağdaşlığa, modern yaşama niyetli kararlı, inançlı devrimci dava insanları vardı. Bu gün herkes her şeyi biliyor ama bu uğurda niyetli, kararlı, inançlı değil. İşte 2020'li yıllarda bunu başaralım. 1920'lerde olan umut ile yapılan mücadele sonunda 1923 hazırlanmıştı. Meclisin yüzüncü yılında ortaklaşıp söz ve kararı ilerletemez isek 1923'ün yüzüncü yılında yani 2023'te neler olabileceğini hayal edemiyorum. Bu konuda da sanırım herkes her şeyi biliyor!
Evet! Hepimiz, herkes her şeyi biliyor! Aslında neler yapmamız gerektiğini de biliyoruz…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
Aramızdan ayrılanlar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Roman sorunları 'ısırgan' gibi
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE