ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KANAL İSTANBUL
Yayın Tarihi: 04 Ocak 2020 Cumartesi, 06:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kanal İstanbul, günün en güncel konusu, yok yapılmalı mı, yok yapılmamalı mı, ne yapılmalı, niçin yapılmamalı kanal İstanbul tam bir polemi konusu olmuştur, peki Kanal İstanbul nedir? Trakya'nın Karadeniz sahillerinden, güney taraflarında K. Çekmece taraflarına gemilerin geçebileceği genişlikte ve derinlikte bir kanal açalım, Karadeniz'den Marmara, Marmara denizinden Karadeniz'e gidecek gemiler, bu kanaldan geçerek İstanbul boğazındaki gemi trafiği hafiflesin. 
Mesele bu kadar basit konu değil, konunun birçok tartışılacak yönü var. 
Kanal İstanbul projesi bir zorunluluktan doğan bir konu, amaç boğaz gemi trafiğini hafifletmek ve tehlikeli yük taşıyan gemileri boğazdan geçirmemek. Yıllar önce biri tanker iki gemi çarpışmıştı yangın aylarca sürdü, bu gibi tehlikeleri önlemek. 
İstanbul ve Çanakkale boğazları doğal su yoludur, bu boğazlar Türkiye'nin kontrolü altındadır, hiç bir deniz aracının buradan geçişi önlenemez, zaten 1936'da yapılan Montrö Anlaşması ile boğaz gemi trafiği bir hukuka bağlanmıştır. 
Yapılacak olan bu kanal ile Trakya'nın ekolojik dengesinin bozulacağı yönünde görüşler var, tarımsal toprak kaybı olacağı söyleniyor, kanalın etrafına bir milyonluk bir yerleşim yapılacağı söyleniyor, bu da ayrı bir tarımsal toprak kaybıdır. 
Kanal yapılırken buradan çıkacak topraklar ile Marmara denizinde ada oluşturulacakmış, nasıl olaysa pek anlaşılmıyor. Kanal yüzünden Trakya ikiye bölünecek, bir saldırı sırasında kanal üzerindeki köprüler atılırsa Anadolu'dan Trakya'ya yardım zorlaşır, kanal üzerindeki köprülerden akacak trafik yükünü arttıracaktır. 
Kanal yapılıp gemi geçişleri başladığında, elbette geçen gemiler bir geçiş ücreti ödeyecek buda Türkiye için bir gelir kaynağı olacak, tıpkı Süveyş Kanalı gibi. 
Kanal İstanbul'un yapımı beş yıl sürecek, elbette böyle bir kanalda bu kadar zaman alır. En mühim konuda böyle bir kanalın yapımı için para nasıl sağlanacak, şu gün Türkiye'nin 500 milyar dolar dış borcu var, en önemli konu. 
İstanbul Boğazı yapay bir su yoludur, akaryakıt, gaz gibi tehlikeli maddeler taşıyan gemilere Kanal İstanbul'dan geçiş yolu verilirse, dünyanın en güzel yerlerinden biri boğaz tehlikeden kurtulmuş olur. Tabi buradan geçiş muhakkak bir ücret karşılığı olacaktır, buda Türkiye için bir kazanç demektir, Türkiye böyle bir kazanca niye hayır desin. 
Bu günkü durumda İstanbul boğazından yılda yetmiş bin geminin geçtiği söyleniyor, bu sayı her yıl gittikçe artıyor, boğaz bu gemi trafiğini kaldıramaz olacak. Buna çare fazla gemi trafiğinin başka bir yerden sağlanması oda olsa olsa Kanal İstanbul olacak. Bu faktörler göz önüne alınırsa Kanal İstanbul'a doğrudur denir. 
Karadeniz'den Marmara'ya, yahutta aksi geçiş İstanbul Boğazından oluyor, bugünkü boğaz yükü başka alternatifler aramaya zorluyor. Acaba bundan elli, seksen yıl sonra Kanal İstanbul da yeterli olacak mı, başka kanallarda düşülmelidir. Örneğin Karadeniz, Sapanca gölü, oradan İzmit Körfezi, Karadeniz'den Marmara'ya üçüncü bir su yolu olabilir, başka türlü boğaz yükünü azaltamayız. İstanbul boğazından geçen bir gemi muhakkak Çanakkale boğazından da geçecek, şimdiden orası içinde bir şeyler düşünmek gerekir, örneğin Gelibolu yarım adasının ince bir yerinden bir kanal açmak. 
Sıvı ve gaz yakıtlar için boru sistemi ile nakliyat sağlanabilir, katı yükler için mümkün değildir muhakkak gemi ile olur, mecburen boğazdan geçilecektir. Gemilerin bir kısmı boğaz için bir tehlike arz ediyor, tek çözüm yolu Kanal İstanbul'u yapıp, tehlike arz eden gemilerin trafiğini oraya vermek. Bu yeni bir konu değildir padişahlık zamanında da düşünülmüştür. Kanal İstanbul, boğaz için ve Türkiye için hayırlı olur...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE