ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
PARÇALARDAN BÜTÜNE
Yayın Tarihi: 09 Ocak 2020 Perşembe, 06:07
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Demokrasi denen ve hepimizin istediği düzen hemen gelmiyor. Öğretmenevine müdür olarak atanan bir düzenbazın AKP vekiline, İl yöneticilerine, sendikası Eğitim Bir Sen yönetimlerine teşekkür etmesi demokrasi göstergesi değildir elbette. Bu olsa olsa bir kamu yöneticisinin demokrasinin 'd'sini bilmeyen biat etmiş resmidir.  
Bu pisliğin, çürümüşlüğün ve adaletsizliğin karşısında çoğalmak gerekiyor. Bu nedenle düzene itiraz etmek şarttır. Düzene itiraz edenler arttıkça demokrasi nefes almaktadır. 
Bireysel küçük parçalar bunlar. Bireyler bu parçalarda yerini aldığında büyük parçalar görülebilir. Askerliğini sivil olarak yapan biri olarak askeri alanda ahkâm kesmek hoş değil. Kısa zaman dilimleri olarak komşu Yunanistan ve Bulgaristan dışında dış ülkeye giden biri olarak dış ilişkiler konusunda da aynı, işim değil. Ama yaşadığım ülkenin duyarlı ve sorumlu vatandaşı olarak okuduklarımdan, izlediklerimden ve parça parça sahaya sürülen bilgilerden çıkardığım durumu da paylaşmak ve tartışmak gerekir. Çünkü kentimi, mahallemi, ailemi ve geleceğimi ilgilendiriyor bu durum. 
2000'li yıllarla birlikte Ortadoğu'ya savaş geldi. Özgürlük getirme amacıyla Irak'a giren ABD ile birlikte ortalıktan kan eksilmedi. Zengin ama orduları yetersiz durumda olan Ortadoğu ülkeleri çıkmazda kaldı. Silahları zaten dışarıdan alıyorlar ama askeri de yetersiz. İşte bu nedenle dışarıdan askeri hizmet almak gerekir. Bunu yapan şirketler var. Ama hepsi batı şirketi ve din farkı var. Bunu gören bir Müslüman işadamı 2012 yılında bir şirket kurar. 'SADAT, Uluslararası Savunma Danışmanlığı. SADAT A.Ş. Türkiye'de uluslararası savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirkettir. Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinden emekli olan 23 Subay ve Astsubay tarafından kurulmuş ve Şirket Ana Sözleşmesi 28 Şubat 2012 tarihli ve 8015 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanarak faaliyetlerine başlamıştır.'
İşte bu şirket Libya Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek ve Danışmanlık, Eğitim, Donatım hizmeti sunma imkânlarını görmek amacıyla Libya'da idi. 5 Ocak günü şirket yetkilileri Libya'ya gitmeye hazır olduklarını duyurdu. (SADAT web sayfasından)
AKP genel başkanı ve cumhurbaşkanı ne demişti? 'İşin koordinasyonunu bizim üst düzey askerlerimiz yapacak.' Ya kim savaşacak? Libya'ya gitmeye hazır olanlar var ve bizi ülkesine çağıranlarda da para var!
Sermaye her şeyi dolar üzerinden kurgular. Kapitalizm böylece kendini sürdürülebilir kılmaktadır. Bu nedenle de sorunlar yaratır. Oluşan ortamda ticari ilişkileri ile sorunu çözme vaatleri yapar. Ama bu durum yeni sorunları da birlikte yaratır. 
SADAT; özel bir şirket ve silah, danışmanlık ve savunma işlerini yasalar çerçevesinde yapıyor. Bize ne? Parça dedik ya bu parçayı da bir kenara koyalım.
Bir haber; 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresinde bir konuşmacı, AKP'lilerin bile tepkisini çeken şu cümleleri söylüyor: 'İslam Birliği olacak mı, olacak. Nasıl olacak Mehdi Hazretleri geldiği zaman. Peki, Mehdi ne zaman gelecek? Allah bilir. Peki, bizim bir işimiz yok mu, ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte ASSAM bunu yapıyor." Kim diyor bunu? SADAT kurucusu. Bir parça daha koyalım kenara.
Kurgusal düşüncelere hiç kapılmadım. Ama bunlar yaşadıklarımız. Parçaları eklemeye devam edelim. SADAT'ın Mehdi'ye hazırlık yapma çağrısı yaptığı günlerde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı da birkaç söz etmişti. Şehir ve Güvenlik Sempozyumu'nda her konuya değinen konuşmasında; “Artık şehirlerimizin güvenliğini sadece kolluk güçleriyle koruyacak durumda değiliz. Yeni fikirler geliştirilmeli” dedi. Bekçilik sistemi ile mahalle korumasına geçilmesinin memnuniyetini belirten Erdoğan ne demek istedi acaba? Anlayalım ki 'yeni fikirler' geliştirelim.
Konuşmadaki son satırı okuyunca benim fikrim geldi; "Malum, Mekke ile Medine arasındaki hukuk ne ise inanıyorum ki bu sempozyumda ortaya çıkacak olan hukuk da bu olacaktır." Daha önceki günlerde İstanbul Sağlık Müdürlüğünün personele ilettiği yazıda; "edep, adap ve inanca göre" giyimlerine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuldu. Bu parçaları yan yana koyduğumda niyet okuma değil, Mehdi'ye hazırlık bölümü olarak algılıyor benim cehaletim. 
Mehdi bekleyen kişinin resmi görevi de var ki en önemli parça da bu; Cumhurbaşkanlığı güvenlik danışmanı. 
Parçaları bütünleştirirsek; egemenler dini kullanarak, Mehdi'ye hazırlıklar yaparak toplumu oyalarken işin aslı ticari kazançlarını arttırmaktır. Dünya Ticaret Örgütü'nün 1995 yılında dayattığı GASS ve GATS anlaşmaları ne diyordu? Eğitim, sağlık, güvenlik gibi tüm kamu hizmetleri özele devredilecek. Ana parça olabilir mi; her nerede, her ne olursa olsun ama sermaye kazansın, ticaret canlansın!
Fenomen dizi Çukur'da Yamaç ne demişti; 'Türküm ve İstanbul'da bir mahallenin lideriyim.' İktidar ve ana muhalefet partisi dâhil tüm partilerin vaat etmekte yarıştığı Mahalle Meclislerini Kent Konseyi de genel kurul kararı olarak aldı. Mahalle Meclislerinden anladığımızda ortaklaşmamız gerekecek anlaşılan. Dayatılan ve arzulanan farklı olacak gibi. Bizim savunduğumuz; Yamaç gibi şiddet ile lider olanlar da, şirketler de mahallede söz sahibi olmamalıdır. 
Mahallelinin söz ve kararlarını özgürce alabildiği ve yerel yönetime iletebildiği, yerel yönetimin de bunu görerek ortaklaşıp hayata geçirdiği bir Mahalle Meclisi arzuluyor olmalıyız. 
Biat etmeyip özgür düşünen ve parçaları birleştiren bağımsız kişiler geleceğin güzel yaşamını kuracaktır. Kentlerimiz kentliye aittir…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE