ANASAYFA
11 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Yarımada’da Birliğin Üzerine Daha Birlik
Yayın Tarihi: 10 Ocak 2020 Cuma, 06:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Körfez İşbirliği Konseyinin kuruluşunun ardından askeri yapılanma çabalarının da sergilenmesiyle bu birliğin nasıl bir birlik olduğu hususunda da tartışmalar başladı. Birliğin 1981’deki kuruluşundan sonra 2011 yılında dönemin Suudi Arabistan Kralı Abdullah bu birlik iyi birlik olamadı birlik kuralım şeklinde bir teklifle arz-ı endam eyledi. Bunun temel gerekçesi olarak da İran’ın gücünün dengelenmesi olarak ortaya atıldı. Tabii İran ile korkutup zaten yarımadanın coğrafi olarak yaklaşık %80’lik kısmını kapsayan, ekonomik olarak da en önemli devleti olan Suudi Arabistan’ın bir hakimiyet alanı oluşturup oluşturmama isteği olduğu okurun takdirinde olsun.

Ancak söz konusu teklife yine bu açıdan bakmış olacak ki Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi Aralık 2013’te bu birlik fikrine karşı çıktıklarını açık bir şekilde belirtti. Tabii dikkatinizi çekmek isterim tarih 2013. Daha sonra 5 Haziran 2017’de patlak veren Katar krizi ile şu anda söz konusu birlik fikrine Katar’ın nasıl baktığını anlatmama her halde gerek yok. Tabii geçen hafta yazdığım Yarımada Kalkanı askeri gücünün Bahreyn’nin demokrasi talepçilerinden “kurtarılması” ve Şeyh Hamit bin İsa el Halife’nin iktidarını sürdürmesi hususu Suudi Arabistan’a bir otoyol ile bağlı bu küçük ve şirin adacığın “selameti” açısından da değerlendirilmiştir elbette.

Bu noktada adeta gecekonduya kaçak kat çıkar gibi zaten bir yapının üzerine yarı bir yapı oluşturma ihtiyacı neden hissedildi diye sormadan alamıyorum kendimi. Eminim sizler de bu soruyu sormuşsunuzdur. Öyle görünüyor ki tüm bu ulus üstü yapılar, kurumsallaşmalar ve ardına takılmalar meselesinin temelinde ekonomik ve askeri çıkar yatıyor. Bu da devletlerin tek başına yahut ikili olarak hareketleri açıklamaya çalışan yaklaşımlarla -bakınız teori demiyorum bulduğunuz her eleştiriyi teori olarak tanımlarsanız bir müddet sonra teoriden adım atamayacağız- açıklamanın mümkün olmadığını gösteriyor. Yani bir dış politika uygulamasının sistemik yapıdan bağımsız olarak tanımlanması maalesef mümkün değil.

Şimdi de mesele Suudi Arabistan’ın bir ittifak odağı oluşturmak suretiyle kendine bağlı bir yapılanma oluşturması diyebilme zamanı geldi bu aşamada. Ancak Suudi Arabistan güvenlik ve ekonomik çıkarlarını en üst seviyeye getirmek istiyor da yarımadadaki diğer devletler bunu istemiyor mu? Bunların bir de eski dominantları İngiltere ve şimdiki dominantları ABD ile olan ilişkileri de bu merhalede dikkate alınmalı. Mesela Lund Üniversitesi hocalarından Dr. Abdülhadi Halef bu hususun yani Suudi Arabistan’ın oluşturmaya çalıştığı birliğin ABD siyaset yapıcıları tarafından da rahatsız edici olduğunu ifade ediyor.

Tam bu aşamada da bir sistemik yapı hegemonu ile alt sistemik yapı hegemonunun çekişmesi ortaya çıkıyor. Bilin bakalım bu yapıda kimin dediği daha çok dinlenir. Dolayısıyla Suudi Arabistan söz konusu birliği yaklaşık dokuz yıldır oluşturamadığı gibi KİK içerisinde bu husustaki muhalefetin artışını da izlemek zorunda kalmış durumda. Öyleyse sadece gücün artırılması ve güvenliğin sağlanması sistemik yaklaşımlarda ele alınamaz bunun için “neo”nun “neo”sunu aldık amanda ne de yeni teoriler bunlar diye sevinip takım tutar gibi amigoluk yapılacağına biraz daha derinlemesine sistemik yaklaşımın eleştirileri olarak bakı bunun açıklarının kapatılması olarak görmekte fayda var.

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları. Ha bu arada 3. Dünya Savaşı çıkmayacak füze şenlikleri sona erdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Damla Çisem ve Serhat nişanlandı
Kaynana gelin adaş çıktı
Ormanlık alanda mangal yasağı
Mezbelelik deresi
Evde 110, kapıda 220
‘Test uygun imkanlarla yapılmalı’
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
Nöbetçi Eczaneler
Bu da motorlu damat!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE