ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
LİBYA - SÜLEYMANİ OLAYI
Yayın Tarihi: 11 Ocak 2020 Cumartesi, 06:11
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

LİBYA
Libya kuzey Afrika'da bir Arap ülkesidir halk olarak ekserisi müslümandır, ülkenin en büyük özelliği petrol ülkesi olması, hem de kaliteli cinsten petrol. 
Bugün Türkiye'de en revaçta olan konu, Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme konusudur. Libya düzen olarak nasıldır, bugüne kadar daha aşiret gruplarının etkisi altında kalmış, Osmanlı zamanından beri aşiret düzeni ile yürütülen bir ülke olup, bir ihtilal neticesinde Albay Kaddafi'nin yönetimine geçmiş bir ülkedir. 
Kaddafi diktatör bir kimse olmasına rağmen Libya'yı toparlamış tek vücut haline getirmiş, fakat Kaddafi ABD'ye ve İsrail'e karşı olan bir kimsedir. Kaddafi ülkesinin yönetimine ABD'yi karıştırmamaktadır, her yerde ABD'ye olan nefretini ifade etmekteydi. Bu tutumda ABD'nin petrol politikasına ters düşmektedir. ABD, petrol peşindedir ama bu yolda ABD için Kaddafi bir pürüzdür, ortadan kaldırılmalıdır ve ABD bunu yapmıştır, Kaddafi'yi ortadan kaldırmıştır. 
Kaddafi'den sonra ABD yanlısı hükümet kurulmuş, Türkiye Kaddafi ile olduğu gibi bu günkü hükümetle de iyi ilişkiler içindedir. Kıbrıs petrol ve gaz sahaları için Libya, Türkiye ile saha anlaşması yaparak Türkiye'ye olan dostluğunu göstermiş, Kıbrıs Rumlarına karşı tavır alarak Türkiye'nin yanında olmuştur. Diplomasi tek taraflı işlemez, Libya bize bir şey vermişse, bizden de bir şey istemek hakkıdır, bizden istediği, askerini eğitecek, onlara savaş taktiklerini öğretecek asker istemektedir, hükümetimizde bunu kabul etmiştir. 
 Yurt dışına asker gönderme TBMM kararı ile olur, bu kararda meclisten çıkmıştır, yani bu günkü hükümet Libya'ya asker gönderebilecek, bütün mesele askerlerimiziz silahlı çatışmalara girmemesi, şehitler ve gaziler olmaması, temennimiz hep budur. 
Libya bir Ortadoğu ülkesidir, bu bölgede politika petrol ağırlıklıdır ve kaygan zeminde oynanır, kimseye güvenemezsin, hep hançerlemeler arkadan olur. Bizim askerimiz Libya'ya gideceğine keşke Libya askeri Türkiye'ye gelse burada eğitsek, böyle bir uygulama ülkemiz ve askerlerimiz için inşallah hayırlı olur.
SÜLEYMANİ
Geçen hafta Irak'ta dünyayı sarsacak bir şok olay oldu. Şam'dan, Bağdat hava alanına giden İran Devrim Muhafızları komutanı, Kasım Süleymani aracında, ABD Siha'sı tarafından atılan füzeler ile vuruldu, bu olayda 7 kişi öldü, onların arasında Haşdi komutanıda vardı. Bu nasıl bir olaydır? Bu olayın bir tek sıfatlaması olur, oda HAYDUTLUK. 
Bu olay dünya piyasalarında derhal şok etkisi yaptı, dolar, euro, altın, petrol fiyatları zirveye fırladı, yatırım çevrelerinde duraklama baş gösterdi, herkeste bir endişe, çünkü İran bir petrol ülkesi bir devlet, bunun sonu nereye varır. 
 İran haklı olarak bu olaya sert biçimde tepki gösterdi, intikam yeminleri edildi, Tahranda ulu bir camiye intikam bayrağı çekildi, halk sokaklarda, ABD ve İsrail bayrakları yakılıp çiğneniyor, bunu yapan ABD personelini korumak için Süleymani'yi öldürdüğünü söylüyor, ne mazeret ama, eğer herkes personelini korumak için birini öldürürse dünyada insan kalmaz. 
 Bu olay Ortadoğu'da yeni bir kan akıtmanın işaretidir, Ortadoğu hiç rahat yüzü görmeyecek mi, bu sahada petrol olduğu müddetçe her halde görmeyecçek. 
 İran bu kadar yemin ettiğine göre, her halde bu olayı ABD'nin yanına bırakmayacaktır, intikam ateşi ile ABD'nin konsolosluklarına, ABD'nin askeri üslerine saldırabilir. Bu saldırıları da ABD, İran'ın yanına bırakmaz, oda İran'ın stratejik yerlerini bombalar. Bu hal önlemezse konu tırmanır ve savaşa kadar gider. Zaten ABD İran'ın uranyum zenginleştirme tesislerini kafasına takmıştı, bu ABD olarak bir fırsat olacak. 
 Bütün mesele konuyu tırmandırmamak ve diplomatik yolla halletmek, bunun içinde diplomatik kanallar açık olmalı. Birçok ülke ABD'yi pretosto ediyor, bütün istekleri konu tırmandırmamalı, ama nasıl? İngiltere hemen ABDnin yanında yer aldı, bu olayda Rusya, Fransa, Almanya, Japonya diplomatik yoldan devreye girmeli. 
İnşallah bu konu tırmanmadan diplomatik yolla hal olur...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE