ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
YETERSİZ BAKİYE DİYARI
Yayın Tarihi: 16 Ocak 2020 Perşembe, 06:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dün, gazetem Birgün'ü aldım ve durağa geldim. Gazetemin ana başlığı 'Yetersiz Bakiye' idi. Ülkenin ekonomisini eleştiren ve halkın çılgın projelerle ilgilenmediğini, geçim derdinde olduğunu vurgulayarak iktidar bakiyesinin yetersiz olduğunu kanıtlayan bir konuşmacı ile söyleşi vardı.
Bu bir umut haberi, umut yazısı olmalı. Çünkü umut etmekle mutluluğu arıyor insan. Kim ne derse desin 18 yıl iktidar en iyisinden bile olsa tükenir ve kendini kemirir.
Evet, yazılı mevzuata göre tek partili dönemde değiliz. Ancak sessizlik içinde 'yok kuzum o kadar yapamaz' diye bekleyen muhalefet var. Öte yanda demokratik çoğunluğu engelleyen her türlü olanağı kullanabilen bir iktidar ve ülkenin tüm zenginliklerini ve kültürünü yok etme pahasına her istediği sağlanan uluslararası destekli iktidar var.
Kurucu iktidar olan 1923-1950 döneminden sonra ülkeyi yönetenlere baktığımızda hep sağ iktidarlar yönetmiş. Sağ derken; Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi. Bir de merkez sağ partileri koalisyon veya ittifaklar içinde destekleyen daha sağ(!) Milliyetçi Hareket Partisi ve Milli Selamet Partisi, vb.
Sol derken maalesef Cumhuriyet Halk Partisi anlaşılıyor. Oysa CHP, içinde solcuların da olduğu bir parti ama solcu olmadı, olamaz. Kurucu irade diye diye kendini avutan ve tüketen bir parti. Kendini tüketirken evrensel anlamda sol ideolojiyi benimsemeyi ilke edinen sol düşünceyi de bazen önünde engel olarak, bazen de içinde eritip ortaya çıkmasını öteleyen bir parti. Elbette evrensel sol ideolojiyi benimsediğini savunanların da eksileri çok.
İşin özüne yani bakiyesine gelirsek; evet, AKP'nin bakiyesi kalmadı deniyor. Bence ülkede sağ ideolojinin bakiyesi yok. Ama yukarıda saydığım sağ partiler yeni adlarla hep birbirini izleyerek türedi ve ülkede umut adına egemenliğini sürdürdü.
Hepsinin başarısızlığı sonucunda sağ ideoloji yerine sol bir ideoloji değişimi bekledik toplum olarak. CHP; kurucu olma iddiası ile kendini oyalıyor ve iktidar almayı değil kendisine verilmesini bekliyordu, geçmişte olduğu gibi. Ama olmadı. Düzen tarafından sürekli bedel ödeyen sol ise bir araya gelemiyordu. AKP öncesi 1999 seçimlerinde umut gibi öne çıkan ve o güne göre solun bir kesimini toparlayabilen ÖDP (Özgürlük ve Dayanışma Partisi) amacına ulaşıp solu toparlayabilseydi CHP sosyal demokrat olabilirdi. Sağ partiler de feodal, muhafazakâr olmayıp en azından liberal olurlardı.
Sol kendine gelemeyince geçmişte sağın daha muhafazakâr ve dindar partisi olan Refah Partisi'nden (1980 öncesindeki MSP) ayrılarak sağın her türlüsü ile birlikte soldan da devşirilenlerle oluşan AKP tercih olarak ortaya kondu. Uluslararası güçler tarafından şişirilip, pişirilmiş AKP; bakiyesi tükenmiş, para kasası başbakan sanılan kişinin kafasına atılma özgürlüğü(!) ile süslenmiş, sömürü yolları mevzuat ile açılmış bir ortamda iktidar yapıldı.
Bakiyesi o kadar çoktu ki. Osmanlı ve Türkiye tarihinde bakiyesi bu kadar çok bir iktidar hiç olmamıştır. Ama bakın o bile tükendi. Ne olacak şimdi? AKP kendi içindeki virüs ile dağılacak. Sonra merkez sol, sosyal demokrat ve sosyalistlerle birleşip iktidar mı olacak? Elbet bu olmaz. Egemen ideoloji bütün gücü eline alıp vitrinde böyle bir iktidar görmek istese bile CHP bunu yapmaz. Sol değil iktidar,  iktidar yakını bile olamıyorsa sorumlusu CHP'nin sola uzak muhalefet anlayışıdır diyebiliriz.
Peki, CHP'nin hiç mi bakiyesi yok da iktidar olamıyor sorusunu sorabiliriz bu sonuca göre. Bakiyesini kurucu parti olarak düşünen CHP söyleminin boş bir söylem olduğunu oy verenler anlamalı artık. Menderesler, Bayarlar, Kazım Karabekirler hangi partidendi? Tek partili dönemde hepsi CHP içinde değil mi? O halde bugüne gelen sağ ideolojinin CHP'ye saldırması bir yanlış algı yaratmadır ve bilerek, isteyerek taammüden yapılmaktadır. Onların derdi CHP üzerinden sosyal demokrat, sosyalist solun değerlerinin öne çıkmasını önlemektir.
CHP; iktidarın günlük yapay gündemlerinden ayrılıp, kasasını evrensel hukuk değerleriyle, emek ve ekonomi çizgisinde, doğayı ve insanı koruma yaşatma amacı ile doldurabilse ve bunu açıkça; sokakta, doğada, salonda dilde ve eylemde gösterebilse yıllarca kullanabileceği bir bakiye kazanmış olacaktır.
Haberi detaylarıyla bitirmiştim ki ETUS aracının geldiğini gördüm. Gazetemi durakta okuyabildiğim için ETUS'a teşekkür mü etmeliyim şimdi! Web sitelerinde yazılı ve başka kentlere örnek diye gösterilen zaman kullanımına göre 10 dakikada bir gelmesi gereken 25 dakika sonra geldi. Gazetemi toplayıp cebime koydum ve 17 kişinin beklediği durakta onikinci olarak araca bindim. İçerisi tıklım tıklım ve herkesin öfkesi burnunda, dokunsan patlayacak. Kartımı bastım; 'yetersiz bakiye' kelimeleri kulağıma değil beynimin en ulaşılamayacak köşesine vurdu.
25 dakikadır gelmesini beklediğim araçtan indim. Daha geçen hafta 50 liralık doldurmuştum oysa. Her zaman da kart basarken bakarım. 11 küsur liralık bakiyem var biliyorum, aklımda öyle kalmış. Yeniden 50 liralık doldurduğumda fişe baktım ki 51,19 lira oldu yani 1,59 liralık bakiyem varmış meğerse. Hesap kolay; kent merkezine gidiş dönüş 6 lira. 8 kez gidince 50 kâğıt. Ayıp. Ve merkezi iktidarın ekonomimizi tükettiği bir ülkede sözde muhalif yerel yönetimler de kendine yakın grupların kazancını arttırmak amacıyla kentlilerinin cebini boşaltıyor. Fark; adları.
Yaşadıklarımdan çıkardıklarımı sorgulayınca görüyorum ki; merkezi iktidarın da yerel iktidarın da bakiyesi yetersiz. Onlar sayemizde varlıklarını devam ettirirken arada bizim bakiyeler tükeniyor. Sadece bizim bakiyelerimiz erise kolay. Çocuklarımızın da bakiyelerini tüketme pahasına bu rezilliği destekliyoruz. Neden? Demokratik yaşama, demokrasi anlayışımıza dair bilgimiz var ama kullanabilme kültürümüzü henüz edinmedik. Bir olup, ortak çıkarlarımızı öne çıkararak yeter diyemedik. Kısacası yetersiz bakiyesi olanların diyarındayız.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
İşletmenize Özel Hosting Seçimi Nasıl Olmalı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE