ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
FETÖ YARGILAMALARINDA YAŞANAN GARİPLİKLER!
Yayın Tarihi: 21 Ocak 2020 Salı, 06:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

         FETÖ yargılamalarında mahkeme salonlarından dışarıya taşan haberlere baktığımızda; hak, hukuk ve adalet adına vicdanları sızlatan bazı kararlar görüyoruz maalesef.

         Öyle ki, 15 Temmuz gecesi her şeyden habersiz, emirle sokağa çıkartılan askeri öğrenciler müebbet hapis cezası alıp tutuklu kalırken,     her geçen gün değişik ve garip haberler alıyoruz. İşte geçen hafta yaşanan bir olay ve yargının hali!

         Eski korgeneral Metin İyidil, darbe yargılamasında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapse mahkûm olmuştu. Ancak, bir üst mahkeme beraat kararı verdi ve tahliye etti, daha sonra itiraz üzerine bir başka mahkemece tekrar tutuklandı!

         Peki, kimdir bu Metin İyidil ve olaylar nasıl gelişti?

         İyidil, yıllarca Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığında, çok kritik görevler yapmış ve korgeneralliğe kadar yükselmiştir.

Kendisinin FETÖ’cü olup olmadığını bilemem ama özellikle K.K.K.leri Tayin Dairesi’nde her kademede yıllarca görev yapan İyidil’in, FETÖ’nün K.K.K.lığına yerleşmesi ve orada kadrolaşmasında katkısı çok büyüktür. Hatta diyebiliriz ki, 15 Temmuz'da aktif rol alan darbeci generallerin ve üst rütbeli kurmay subayların tamamına yakınının terfi etmesinde ve kritik görevlere gelmesinde etkisi olan bir kişidir.

         Ancak, 15 Temmuz gecesi neler yaptığı ile ilgili basına yansıyanların dışında fazlaca bilgim olmadığı için, ne Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin müebbet hapis cezası vermesi, ne de Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’nin bu cezayı kaldırıp beraat kararı vermesi ve de tahliye etmesi ile ilgili bir şey söyleyebilirim. Fakat Ankara dâhil pek çok yerdeki darbe yargılamaları ile ilgili şunu biliyorum, özellikle üst rütbeli askerlere, “darbeyi engellemek yönünde gayret göstermemekten” dahi mahkûmiyet verilmektedir (ki hukuken bunu doğru bulmuyorum).

         Dosyanın ayrıntısını bilmeden bir şey söylemek yerine, dosya dışı etkenlere bakalım.

         Metin İyidil, bu iktidar döneminde Türkiye’de en çok kamu ihalesi alan inşaat şirketlerden birisi olan LİMAK’ın patronu ve Futbol Federasyonu Başkanı olan Nihat Özdemir’in kayınbiraderi. Yani arkası çok sağlam! Hâl böyle olunca burada ister istemez aklımza, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun kaleme aldıkları Metastaz adlı kitapta FETÖ yargılamaları ilgili yazılanlar ve AKP Milletvekili Şamil Tayyar’ın “FETÖ Borsası var” şeklindeki açıklamaları geliyor!

         Aslında İyidil’in sadece tahliyesi değil, sonrasındaki gelişmeler de olağan dışıydı. Tahliyesine gösterilen tepkiler ile birlikte yapılan itiraz üzerine bu defa, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21.  Ceza Dairesi İyidil’in tekrar tutuklanmasına karar verdi! Oysa İyidil ile ilgili son olarak beraat kararı verilmişti!

Başka bir şey daha oldu, HSK beraat ve tahliye kararı veren Mahkemenin başkan ve üyelerini görevden alıp başka yerlere gönderdi ve haklarına soruşturma başlattı.

         Bu konu ile ilgili gazetecilerin sorusuna ise Erdoğan şu cevabı verdi; “Yargı camiamız için gerçekten çok üzücü bir adım olmuştur. İlginç olan şey şu kararı veren kişi veya kişilerin de FETÖ'cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor. Bunun arkasında daha ne gibi oyunlar olabileceğini de açık net gösteriyor. ... Sağ olsun Adalet Bakanlığımız ve savcılarımız bu noktada adımlarını attılar. En kısa sürede yapılan operasyonda yakaladılar.”

Aynı konu ile ilgili Yargıtay Başkanı Cirit ise, “Yargıda aynı konuda bu kadar farklı değerlendirme olabilir mi? Olmaması lazım. Beraat kararı veren mahkeme başkanı ve üyelerini kararın arkasından görevden alan HSK'nın bu tavrı da yanlış” ifadelerini kullandı.

         İnsanın aklına şu sorular geliyor:

         - Beraat ve tahliye kararı veren hâkimler FETÖ’cü ya da maddi menfaat karşılığında bu kararı verdiler ise neden açığa alınmadılar?

         - Bu kişiler bu halleri ile halen başka yerlerde hâkim olarak nasıl adalet dağıtacaklar?

         - Yoksa bu hâkimlerin yerleri, darbe yargılamalarında (aslında hukuka uygun olmayan) şablon kararlara uymadıkları için mi değiştirildi?

          2010 ve 2017 Anayasa referandumlarında yargı ile ilgili önemli değişikliklere gidildi ve son on yılda defalarca yargı reformu yapıldı. Ancak görüyoruz ki, “Devletin bekası olan FETÖ ile mücadelede” bile, Yargı hâlâ adaleti sağlamaktan çok uzak ve bazı dış etkilere açık!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
Patates-soğan tarlada kaldı!
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE