ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
ARMÜFİKA
Yayın Tarihi: 23 Ocak 2020 Perşembe, 05:53
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bir sivil örgüt tarafından Kırklareli'de düzenlenen Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması konulu toplantıda çok aydınlanmıştım. Burada açıklanan bir anketin sonuçları da bana yararlı oldu. Arkeolojik bilgilere ulaşmada en çok televizyon, müzeler, internet gibi kaynaklar kullanılıyormuş. Son yıllarda gazete ve dergi sayıları dibe vurduğundan olsa gerek yukarıdaki kaynaklar yüzde 40'lara yakın iken gazeteler % 10'larda kalmış. Okul ise sadece yüzde 2. Yani okullarda verilen tarihi miras ve arkeoloji yok hükmünde!
Aynı ankette çok daha fazla bilgiler var ama konu o değil. Ama şunları da belirtmekte yarar var. Örneğin Türkiye'nin % 48'i arkeolojik bir yeri ziyaret etmiş. Her meslekte ziyaret oranı yarıya yakın iken ev kadınlarının sadece % 29'da kalması hoş değil.
Arkeoloji bilgisi olmalı insanın, müzeleri gezmeli ve geçmişini bilmeli. Bunlar iyi şeyler. Bu iyi şeyler ne kadar artarsa gelecek de o kadar güvencede olur. Gündelik hayatta kızıyor, öfkeleniyor, umutsuz duruma düşüyoruz bazen, hemen müzelere gidin derim. Rahatlarsınız, tarihten dersler çıkarıp bu günü daha sağlıklı yorumlarsınız ve umut pili ile şarj olursunuz.
Hele de Cuma günleri 14.30'da giderseniz müzik ile karşılanırsınız. O tarihi ortamda geçmişi yaşarken size müzik de eşlik eder. Biliyorum; bu etkinliğe de siyasi bakanlar çoğunluktadır. İktidarın kültür ve sanat politikasını destekleyenler zaten bu tür etkinliklere hiç katılmazlar. Muhalif olanların kültür ve sanat etkinliklerine yaklaşımı olumlu ise de iktidarın her şeyine kuşku ve önyargı ile baktıklarından olsa gerek onlarda katılmazlar.
Yine aynı anketin bir sonucunu da vereyim ki yaşam hiç de dayatıldığı gibi değil. Soru; Bugünkü Türkiye'yi hangi uygarlık meydana getirmiştir? Ülkedeki muhafazakâr iktidarların uğraşmaları sonucunda Osmanlı veya Müslümanlar adını duyar gibiyim. Ama değil. İktidarların ömrü uzun da olsa toplumun kültürü iktidar dayatmaları ile değişmez. Sorunun yanıtı; bugünkü Türkiye'yi binlerce yıldır yaşamış medeniyetler meydana getirmiştir. Yani öyle; tanrı dağı kadar Türk, Hıra Dağı kadar Müslümanız söylemleri, gerçekçi değil. Gerçek ülkemizin coğrafi yapısından kaynaklanan, bu coğrafyada yaşamış tüm medeniyetlerin bileşkesidir ülkeyi yaratan. Bu önemli bir tespit ve umutsuzluğa gerek yok.
O nedenle kentimizde yaşayıp müzelere gitmeyen varsa bu günlerde tam zamanı. Az bir ücret olsa da; Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde Cuma günleri düzenlenen etkinlik kapsamında, Devlet Türk Müziği Topluluğu müzisyenleri seslendirdikleri şarkılarla, gelen ziyaretçilere unutulmaz dakikalar yaşatıyor.
Müzede müzik etkinliğine giderken, biliyorum bir tarih miras olan Selimiye yanından geçeceksiniz. Mimar Sinan veya Yemişkapanı'nı yapanlara kızabilirsiniz!
Hani anlatılır ya; Kars'ta TV muhabiri, halkın arasına karışarak gündelik hayata dair röportajlar yapar. Kent hizmetlerinden memnun musun diye sorduğunda vatandaş memnun olduğunu söyler. Kızgınlığı Ruslaradır, muhabir hayretle sorar. O sırada şöyle bir diyalog geçer; Karslı; 'Doksan sene önce buraya Ruslar girdi ya?' Muhabir; 'He girdi.' Karslı; 'Hani bu belediye binaları, okulları, çeşmeleri, istasyonu, yolları, kaldırımları Ruslar yaptılar ya?' Muhabir; 'Rus işgalinde yapıldı değil mi dayi?' Karslı, 'He… Hec benim dövletime, milletime sözüm olur mu? Ben aha bu Rusların avradını... Doksan sene önce bu kaldırımları, caddeleri yapıp gittiler, bir gün olsun bi kere Kars'a gidek, yollar bozuldu mu, kanallar tıkandı mi demediler, insan bi gelir de bakar buralara, heç beyle olur mu?!'
Karslı amcanın Ruslara kızması gibi biz de Mimar Sinan ve Yemişkapanı'nı yapanlara kızalım, gelip de çevre düzenlemesini yapmadılar diye! Sahi 'Selimiye Camisi Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi' epey ödül de aldı. Hani okullarda öğrencilere proje yarışmaları yaptırılır ya başta belediyemiz olmak üzere resmi kurumlarımız da proje yarışmacısı gibi. Okullarda tamam da resmi kurumların projelerine ödül verenlerin tek kıstası olmalıdır bence; projenin uygulanmış hali sonuçlanmadan ödül verilmemeli. Paris'te alınan projeyi acilen Selimiye Meydanı'nda gördüğümüzde Mimar Sinan ve Yemişkapanı'nı yapanlara kızmayacağız!
Neyse! Selimiye önünden geçerken öfkenizi tutup birilerine hakaret suçu işlemediğinizde müzede dinlendirici bir müzik size iyi gelecektir.
Kanal İstanbul'da bir proje şu aşamada, hayata geçer mi geçmez mi onu belirleyecek olan bizlerin tutumu. Henüz ödül aldı mı bilmem ama birçok kişi projeye itiraz etti. İşte bu itiraz kuyruğunda Ahmet Yaraş Hocam sayesinde iki genç ile tanıştık. Müzik yapıyorlarmış. Sanatın her türlüsüne önyargısız bakan biri olarak ürettikleri müziği dinlemek istediğimizi belirttik. Sonra birlikte olduğumuz dostlar ile gençlerin müziğini dinleme olanağı yaratıldı.
ARMÜFİKA grubunun müziğini dinledik. Müziğin niteliği hakkında söz söylemeye yetkin değilim. Benim ilgimi çeken isimleri. Arkeoloji, Müzik, Fikir, Karakter. Dört sözcüğün ilk iki harfini aldığında grubun adı çıkıyor. Bu grup kendi aralarında amatörce müzik yapıyor ama isim bana yaratıcı geldi ki sanat ile uğraşanların yaratıcılığına vurgu yapmak istedim.
Kısacası hayat devam ediyor ve yaşama dair iyi şeyleri de görelim. Tüm müzelerde bu gibi etkinlikler yapılıyor ve katılıp iyi şeylere ortak olalım. Bilelim ki hepimiz gençlerin yaratıcılığı gibi ARMÜFİKA'lar üretebiliriz. Üreten insan düşünen insandır ve 'peşin kabulleri' olmaz. Karslı hemşeri gibi Ruslara değil de nereye kızacağını da bilir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
İşletmenize Özel Hosting Seçimi Nasıl Olmalı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE