ANASAYFA
02 Haziran 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
EDİRNE’DE EKONOMİ
Yayın Tarihi: 01 Şubat 2020 Cumartesi, 05:53
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ekonomi nedir,  ihtiyaç konusudur, peki Edirne'de bu konu nasıl hal olur?  Edirne coğrafya olarak tarım ağırlıklıdır,  bir yörenin politikasını oranın coğrafyası tayin eder, Edirne'nin coğrafyası da Edirne'yi tarıma mahkum etmiştir,  verimli de arazisi vardır. 
Edirne, Edirne olduğundan  beri üretimi tarımdır, bugün Edirne'de tarım ne seviyededir, elbette yetmiş yıl öncesine  göre üretim olarak üst seviyededir. Mesele ne veriyoruz ne alıyoruzdur, ürün fiyatları iyi ise de, girdileri, mazot, gübre, tohumluk fiyatları yüksektir, bunun neticesinde çiftçinin eline ne kalıyor acaba? 
Tarımın yandaşı olan hayvancılık, onda da yem fiyatlarının yüksekliği, otlak sorunu, çoban bulamamak en büyük sorunlar. Acaba bu işle uğraşanların eline ne kalıyor, tarımda olsun, hayvancılıkta olsun acaba gereken seviyede, teknikte bu konuları yapabiliyor muyuz? Bunun çaresi de bu konularda eğitim uygulamak yani, tarım okulu açmak. Ekonomik olarak, Edirne'nin kırsal kesimi ekonomik olarak, tarım ürünleri üretiyor, bunları satıyor, o paralar ile hayatını idame ettiriyor.
Bir zümrede işçi zümresi. Edirne'de bu kadar fabrika var, bu fabrikalarda bir ücret karşılığı çalışan insanlar var, onlar kendileri için üretmeseler de yine de emeklerinin karşılığı olan parayı alıyorlar, o parayı ailelerinin ihtiyacı için harcıyorlar yani ücret olarak ödenen para Edirne piyasasına sürülüyor, ekonominin çarkı dönüyor. Edirne'deki fabrikalarda üretilen ürünlerin çoğu Edirne dışındaki piyasalarda satılıyor, bundan ücretler hariç bundan elde edilen paranın Edirne'ye yararı olmuyor. 
Buna benzer bir sektörde bürokratlar, yani memurlar, bir şey üretmeseler de bir hizmet yapıyorlar, buna karşılık aldıkları maaşta Edirne'nin ekonomisinde kullanılıyor, onlarda ekonomik çarkın dönmesine yardımcı oluyor.
Edirne'nin ekonomisine azda olsa katkı sağlayan bir toplumda öğrenci zümresidir, bir şey üretmeseler de hayatlarını idame ettirmek için azda olsa harcama yapıyorlar. 
Parasal yönden öğrenci demek harcaması kısıtlı kimsedir, ailesi ne kadar para gönderirse, veya bursu ne kadarsa o kadarlık harcama yapar. Edirne ekonomisi için o da hiç yoktan yeterlidir, az değil yalnız on yedi bin üniversite öğrencisi var. Kitap, kırtasiye piyasasını elinde tutan ağırlık olarak öğrencilerdir, bunlar yalnız üniversite öğrencileri değil orta, ilkokul öğrencileri de dahildir. 
Bir zümrede, piyasada paranın dönmesinde en büyük rol oynayan, ekonomiyi ayakta tutan esnaf toplumudur. Esnaf ne demektir, kendi sermayesi, hüneri, gayreti ile bir iş yeri kurup, o iş yerini işleten oradan kazanç sağlayan, bu kazançla yaşamını sürdüren, artı değeri ile işini genişleten kimsedir. Esnaf artı değeri ile işini genişlettiği gibi, bir şey kazanamayıp eksi değeri ile de işini kaybeden esnafta vardır. 
Birde küçük esnaf diyeceğimiz seyyar satıcılar var, soğuk , sıcak demezler , bizlerin ihtiyaçlarını karşılamak için çekçek arabaları ile Edirne'nin her yerinde gezip dururlar, bir kaç parça mal satacağım diye, onları da bir tarafa atmayalım , Edirne'de ekonominin çarkının dönmesine yardımcı olurlar . 
Bir esnaf gurubu varki onlarda pazarcı esnafıdır. Bilhassa Cuma, Ulus Pazarı esnafı, bunlar Edirne ekonomisine katkı sağlıyorlar, bu esnaf Pazar yerinde bir yer kiralamıştır, orda burda gezip kimseyi rahatsız etmez. Edirne'nin bir çok semtinde Pazar kurulur ama Cuma pazarı gibisi yoktur neden, Cuma pazarının müşterilerinin çoğu Bulgar ve Yunan vatandaşlarıdır. Onların yaptıkları alışverişte harcadıkları para, dışarıdan Edirne'ye giren paradır, faydalı paradır. Yoksa bizim harcadığımız para benden sana, senden ona dolaşan paradır, önemli olan bir ülkeye dışarıdan para girmesidir, ortamdaki para miktarını o arttırır, yurt içinde dolaşan para sabit kalır hiç bir artım sağlamaz. Bir ülkeye para girişi ihracatla, turizmle, dış ülkelerde bazı işler yapmakla örneğin inşaat, turizim hizmeti , v.s. konular ile sağlanır. Önemli olan dışarıdan para girişidir, iç para sirkülasyonunda senin paran bana geçer, benim param sana geçer, neticede para miktarı sabit kalır. İşte Bulgar ve Yunanlı komşularımız Edirne'ye bunu sağlıyor, Edirne'de para bol olunca da ekonominin çarkı daha hızlı dönüyor. 
 Acaba Bulgar ve Yunan komşular bizlere bayıldıkları için mi Edirne'ye gelip alış, veriş yapıyorlar değil, onların paralarına göre bizim mallarımız daha ucuz da onun için. 
 Bu günlerde Edirne'ye içten ve dıştan bir turist akını var, gelenlerin bir kısmı günübirlik geliyor, bir kısmı da bir kaç geçe kalıyor tabi otellerde. Şimdi Edirne'de bir otel furyası başladı, 83 yıldır yaşadığım Sabuni mahallesinde yedi tane otel var, bir tane daha yapılıyor, neler oluyor böyle, otel balonu gittikçe şişiyor, günün birinde patladığı zaman, netice zarar olacaktır. Edirne de ekonominin çarkı böyle dönüyor, işte. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE