ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
KIZILAY’I KİRLETMEYİN!
Yayın Tarihi: 04 Şubat 2020 Salı, 06:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

         Geçen hafta Elazığ’da yaşanan depremden sonra bir garip bağış ilişkisi gördük.

         BAŞKENTGAZ adlı şirket, Kızılay’a 8.000.000 dolar bağış yapıyor ve bunun 75.000 dolarının Kızılay’da kalmasını, 7.925.000 dolarının ise Ensar Vakfına aktarılmasını şart koşuyor. Kızılay Başkanı bu şartlı bağışın, bağışı yapan şirket tarafından “Vergiden kaçınmak” amaçlı yapıldığını söyledi. Şirket yetkilisi ise bu amacı gütmediklerini açıkladı!

         Sonuçta her ne amaçla yapılırsa yapılsın Kızılay gibi Türkiye’nin en güzide kurumlarından biri, tartışmaların odağı oldu ve büyük bir güven erozyonuna uğradı.

         Ensar Vakfı da bir açıklama yaparak; bu paranın, TÜRGEV ile birlikte Amerika’da yaptırılmakta olan bir yurt binasının inşaatına yardım için gönderildiğini duyurdu. Söz konusu yurdun 21 katlı olarak planlandığı ve önümüzdeki iki yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği de belirtilen açıklamada, şu ifadelere de yer verildi. “Milletimizin ve devletimizin FETÖ ile mücadelesine her alanda katkı sunmayı sivil toplum sorumluğu olarak gören Vakfımız; hem yurtiçinde hem de yurtdışında FETÖ unsurlarının bu milletin evlatlarına musallat olmaması için bütün gayretiyle çalışmaktadır.” Zaten bu dönemde bir Anti-FETÖ cümlesi kurdunuz mu işi sağlama almış olursunuz ve artık sizi sorgulayacakları suçlamak için de ortamı hazırlamış olursunuz!

         Ama ne olursa olsun biz sormadan edemeyeceğiz.

         - Yurt dışındaki FETÖ okulları Türkiye Maarif Vakfı’na devrediliyorken, Ensar Vakfı neden böyle bir görev edindi?

         - Daha da önemlisi, Ensar Vakfı ve TÜRGEV New York Manhattan gibi dünyanın en pahalı bölgelerinden birinde 21 katlı yurt binası yapacak mali gücü nasıl bulmuşlar?

         - 21 katlı yurtta kaç öğrenci barınacaktır? New York’ta bu kadar fazla sayıda Türk öğrenci var mıdır?

         - Yoksa “Ensar” kelimesinin anlamına uygun olarak, bu yurt kapılarını Dünya’nın her yerinden gelecek tüm (Sünni) Müslüman öğrencilere açacak mıdır?

         Bu soruların hepsinin cevabını vermek bizim için zor. Ancak bazıları ile ilgili bildiklerimiz de var.

         Artık herkes şunu biliyor ki, kamu ihalesi almak için iktidara yakın vakıf ve derneklere bağış yapmak adeta ön koşul haline gelmiş durumda. Bunun dışında iktidar partisinin elinde bulundurduğu belediyelerin her şekilde bu vakıf ve derneklere yardımcı olduğu da bilinen başka bir gerçek. (Bu vesile ile hatırlayalım, geçmişte aynı durum FETÖ’cü vakıf ve dernekler için geçerliydi. Bülent Arınç bile, "(Melih) Gökçek bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. Yurt yerleri sağlamıştır" dememiş miydi?)

         Ancak bu hafta şunu da öğrendik ki, bazı şirketler de “vergiden kaçınarak” bu vakıf ve derneklere bağış yapıyorlar. Demek ki, normalde Devlet’e ödenip, tüm halka hizmet olarak dönmesi gereken vergilerin bir kısmı, bu şekilde sadece belirli amaçlara hizmet eden vakıf ya da diğer kuruluşlara gidiyor! Bu vergiden kaçınmak değil, vergi kaçırmaktır. Evet, para o şirkette kalmıyor ama parayı Devletten ve halktan kaçırıp, kendi yandaşına vermiş oluyorlar.

         Şimdi yine sorular soralım.

         - Kızılay’ın görevleri arasında böyle bir şey var mıdır?

         - Kızılay’ın bu işle ilgisi nedir ve neden bu tip bir vergi kaçırmaya aracılık ediyor?

         -  Aynı aracılığı mesela, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği için de yapar mı?

         - Yapmaz ise neye göre buna karar veriyor? Bağışları halkın tamamından toplayan ve kimsenin ideolojisini sorgulamayan Kızılay, bu tip aracılıkları neden sadece belirli görüşe yakın vakıf ya da dernekler için yapıyor?

         Bakınız, Kurumsal internet sitesinde Kızılay'ın amacı, nasıl açıklanıyor: “Her nerede görülür ise, hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

         Ve son bir soru: Böyle ulvi amaçlara sahip, milletin gözbebeği Kızılay’ı tartışmalı bir kurum haline getirmeye kimin ne hakkı vardır?

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama