ANASAYFA
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Şimdi?
Yayın Tarihi: 07 Şubat 2020 Cuma, 09:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Suriye’nin Rusya Federasyonu’nun yoğun desteği ile çatışmanın azaltılmasına dair Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti’nin imza koyduğu İdlip bölgesinde gözlem noktasına takviye amacıyla giden konvoyumuza 4 Şubat 2020’de yaptığı saldırıda sekiz şehit verdik.

Cümleyi bilerek uzun ve ayrıntılı yazdım. Bazen olayları tam olarak anlayabilmek için ayrıntılı bir şekilde okumak gerekiyor. Bu bölge üç devletin imza koyması ile çatışmanın azaltılması için gözlem noktalarının ihdas edilmesi için anlaşmaya varılmış bir bölgeydi ve Türk askeri de bu vazifeyi yerine getirmek için burada bulunuyordu. Meseleyi gayet net anlayın diye söylüyorum özellikle “işgalci” gibi ifadelerle haysiyet sınırlarını zorlayanlara gelsin bu cümle. Ayrıca bu cümle uluslararası hukuk kurallarının sadece Rusya Federasyonu lehine yorumlanması gerektiği zannı ile hakaret bile edebilme cesaretine sahip olamadan bana hakaret etmeye çalışırken kendisini de aynı cümleye katmak zorunda kalan şahıslara da gelsin. RUSYA FEDERASYONU KOYDUĞU İMZAYI ÇİĞNEDİ VE ULUSLARARASI HUKUKA KARŞI GELDİ!

ŞİMDİ BİR NEBZE ŞAHSİYETİNİZ VE AHLÂKINIZ VAR İSE RUSYA FEDERASYONUNU ELEŞTİRECEKSİNİZ! BUNU YAPAMIYORSANIZ EMİN OLUN DERDİNİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEĞİLDİR!

Rusya Federayonu’nun sinsi dış politika tuzaklarını görme yeteneğine sahip olmayan ve Rus muhibbi olarak arz-ı endam eyleyen zevatın Suriye Rejimini kontrol edemiyoruz ifadesini bulana bulana kullandığını görüyorum. Bunların hepsi bir uluslararası politika analizinden ziyade Rusya Federasyonu’nun Türkiye içindeki sözcülüğünü yapmak suretiyle propaganda girişimidir. Rusya Federasyonu’nun olmadığı bir Esad rejiminin ayakta durması imkansızdır. Rusların Esad rejimini kontrol edemiyoruz söylemini bu açıdan incelemek gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu noktada temel argümanının terörle mücadele olması gerektiğini değerlendiriyorum. 14 Ocak 2018’den beri tekrar ettiğim Hatay’ın güneyinden Hakkâri’nin güneyine kadar terör örgütünün faaliyetlerini kısıtlayacak bir hattın ihdas edilmesi hayati önemi haizdir. Buna ek olarak Esad rejiminin devrilmesi yahut devrilmemesinin herhangi bir stratejik öneminin Türkiye Cumhuriyeti Devleti çıkarları açısından daha sonraki mesele olması gerektiği de bir başka konudur.

Zira Suriye’de ortaya çıkan durum hem devletin hem de ülkenin fiilen yeniden yapılandırılması için bir zarureti ve zorunlu değişim dönüşümün temellerini çoktan atmış durumda. Belki şu anda çok fazla farkedilemiyor ancak ülkenin yıkıntıya dönüşmüş halinin yeniden yapılandırılması pek çok sorunu da beraberinde getirecek ve bu durum Esad’ın iktidarda kalmasını zorlaştırdığı gibi bir dönüşüm hükümetinin ortaya çıkışını da zorlayacak. Dolayısıyla Türk siyaset yapıcıların eğer varsa Esad’ın bir askeri operasyon ile devrilme niyetin bir kenara koymaları ABD’nin İdlip saldırısı sonrası yaptığı açıklamaları da fazlaca dikkate almamaları gerektiği görüşündeyim.

Sekiz aslanımız şehit düştü. İçim kan ağlıyor… Onlara Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de sabırlar diliyorum… Şimdi yapılması gereken Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çıkarlarını ne Rus ne de Amerikan muhiplerinin gözünden görmeden Ankara merkezinde korumaya devam etmektedir. Bunun için de parola açıktır: Ne Amerika, ne Rusya, ne Çin, her şey Türk tarafından, Türk’e göre, Türk için… Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE