ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 257
Yayın Tarihi: 12 Şubat 2020 Çarşamba, 06:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

        Suhomlinski ve Neşe Okulu’na geri dönelim.

        “Okuma yazmayı nasıl öğrendik.

         …Küçüklerle, altı yaşındaki okul öncesi çocuklarıyla gezintideydik. Ormanın eteğinde yerlere oturduk ve ben kelebeklerden, böceklerden anlatıyordum. Bu arada ot sapları arasında dolaşan büyükçe, duyargalı bir böcek dikkatimizi çekti. Birkaç kere uçmaya çalıştı. Ama otlardan kurtulamadı. Küçükler böceği tüm ayrıntılarıyla incelediler. Yanımda bir resim bloğu vardı ve böceği bir sayfaya çizdim. Çocuklardan biri resmi imzalamamı istedi. Resmin altına büyük harflerle JUK [Böcek] yazdım. Meraklı küçükler juk sözcüğünü birçok kez tekrarladılar ve harfleri incelediler. Onlar için harflerde bir resimdi ve bu resimleri toprağa, kuma kopyalamaya başladılar. Üstelik bir çocuk harfleri ot saplarıyla oluşturmaya çalıştı.

         Birkaç ay sonra-Çocuklar artık okula gidiyorlardı-Onların bir dersine konuk oldum. Öğretmenleri yazmanın pek de iyi gitmediğinden yakındı. Tam o sırada şöyle bir olay geçti: Ben de oradayken j harfi ele alınıyordu.” [Rusça’da böcek  diye yazılıyor ve   harfinin yazılışı oldukça zor.] “Çocukların gözleri parladı, sınıfta mırıldanmalar başladı. Çocuklar juk sözcüğünü yinelediler ve  harfini ayırdılar. Tüm parmaklar havaya kalktı ve öğretmenleri şaşkın bir şekilde belirledi ki tüm çocuklar juk sözcüğünü yazabiliyordu. Bu saat ne eğlenceli ve mutlu geçti! Her sözcük çocuklarla birlikteki maceramızı, yaptıklarımızı anımsatıyordu.

            Şimdi Neşe Okulu’ndaki bu saatimi anımsıyorum. Çocuk, güzellikler, oyunlar, müzik, fantezi, yaratıcılık ve hatta masallar dünyasında yaşamalı. Bu dünya onu, okuma ve yazmayı öğretmeye başladığımızda da sarıyor olmalı. Çocuğun bu bilgi edinmenin ilk adımlarını tırmanmaya başladığında neler hissettiği, neler yaşadığı, gelecekteki tüm bilgi edinme sürecini aşarı derecede etkiler. Birçok çocuk için bu ilk adımların bir engele dönüşmesi korkunç…

           Biz gezilerimizde yanımıza küçük bir resim bloğu ve kalem de alırız. Bu gezilerin ilklerinden birinde çayır (Rusça’da (Luk)) sözcüğünü işlemeyi amaçladım. Küçük bir göle doğru uzanan bir söğüdün altına oturduk. Önümüzde güneş ışıkları altında parlayan yemyeşil bir çayır. “Bakın çocuklar ne güzel değil mi! Çimenlerin üzerinde kelebekler uçuşuyor, arılar vızıldıyor. Uzaklarda inek sürüleri, uzaktan inekler ne küçük görünüyor. Oyuncaklar gibi. Çayır dört tarafından söğütlerle çevrili. Arkada bir duman tütüyor. Orada traktörcüler öğle yemeği pişiriyor olmalı. Bakın sonbaharın başlarında hâlâ ne çok güzel çiçek açmış ve çayırın müziğini dinleyin. Uçan böceklerin vızıltısını, çekirgelerin türküsünü duyuyor musunuz?”

            Bir resim bloğuna çayırı, üzerindeki inek sürüsünü, çevreye beyaz lekeler biçiminde dağılmış kazları, ince dumanı, ufuktaki beyaz bulutu çizdim. Çocuklar da çayırı çizmek istediler. Ben resmin altına  yazdım. Bazı çocuklar harfleri tanıdılar ama çoğunluk tanımadı. Onlar için bu harfler de resimdi.

          Sonra sözcüğü okuduk. Her çocuk okumak istedi. Her biri sıraya girdi.”

                                                                                                                            Sağlıcakla,   

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama