ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
SUSUZ KIŞ
Yayın Tarihi: 15 Şubat 2020 Cumartesi, 06:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İnsan yaşamında en önemli en önemli ihtiyaç maddelerinden biri sudur. Önemlidir çünkü, yaşamak için su içmek gerekir, yemek yapmak, temizlik, yıkanmak, hidrolik enerji, bina inşaatı için, tarım için hep su gerekir . Su yararlı olduğu gibi kontrol edilmezse bazen zararlıda olur, sel felaketi. 
Su nasıl oluşur, zaten dünya yaratılırken doğa yer küresinin 3/ 4 su olarak yaratmış, tabiat yasaları olarak denizlerden, göllerden, nehirlerden buharlaşan su, soğuk tabakalara rastlayınca yağmur olarak yağar, yağan bu yağmur nehirler ile göllere, denizlere akar ve hep böyle devam eder. 
Tabi biz insanlar kullanacağımız bu suyun bir kısmını arıtır, temizler, klorlarız. İçmede, yemek yapmada kullanırız, kullanacağımız bu sularda evlerimize merkezden su dağıtım boruları ile gelir ve bizde bu suları kullanırız.
Kullanırız da ne özellikte suları kullanırız? Su arıtma istasyonunda iyi arıtılıyor temiz, o su evlerimize gelene kadar birçok borudan, dirsekten, valflerden geçiyor. Bunların durumu ne, bunların bir kısmı 1930 lu, bir kısmı 1940 lı yıllardan kalma pik borular. O yıllarda döşenmiş bu güne kadar bu kadar zaman geçmiş, çürümüş, çatlamış, patlamış basınç tutamaz olmuş, sular dağıtım tesisindeki çatlaklardan kaçar olmuş, evlerimize gelene kadar sularda basınç olmuyor. Bu basınçsız sularla çamaşır makinesi çalıştıramıyoruz, duş yapamıyoruz. Bu gün SABUNİ mahallesi bu sorunu yaşıyor. Mahallemizde sularımız yeterli derecede akmıyor, çamaşır makinesi çalıştıramıyoruz, sularda yeterli basınç olmadığı için duş yapamıyoruz, gerektiği gibi temizlenemiyoruz, bunlara sebep ne? 
Eskimiş, çürümüş çatlak, patlak 1946 yılında döşenen su boruları. Bu durumun halli için bu eski boruların değişmesi gerekir, bu değişime Şükrüpaşa mahallesinden başlanmıştır. Halbuki Sabuni mahallesi Şükrüpaşa mahallesinden daha eskidir, su tesisatıda eskidir. Mahallemiz merkez mahalledir ve oteller ve lokantalar semtidir, turistin geldiği semttir. Şükrüpaşa mahallesine kaç turist gider, su borularını değişmesi konusunda öncelik Sabuni mahallesine verilmeliydi.
Edirne nereye kadar, Ayşekadın'a kadardır, ondan sonrası yeni yerleşim, hep görülecek yerler, camiler, köprüler, mesire yerleri, müzeler Ayşekadın'dan beridedir. Hangi turist Şükrüpaşa mahallesini gidipte oraları görür, oteller lokantalar hep merkezde. 
 Bu yanlış uygulamalarla Sabuni mahallesine SUSUZ KIŞ yaşatılıyor, bu konunun kışı böyle olursa yazı nasıl olur? Sabuni mahallesinin eskimiş borularının değişeceği umuduyla... 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
İşletmenize Özel Hosting Seçimi Nasıl Olmalı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE