ANASAYFA
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Tam Bakıp Eksik Anlatmak
Yayın Tarihi: 21 Şubat 2020 Cuma, 06:21
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Üniversite kadro unvanını sosyal paylaşım sitelerinden adının önüne yarım metre yazma meraklıları da dahil pek çok araştırma süreci yürüten kişinin temel sorumluluğu bir konuya dair her türlü faktörü ve açıyı ele almak zorunluluğudur.

Durum bu şekilde gerçekleştirilmediği takdirde sıkça ifade ettiğim gibi mesele bir süre sonra istemli yahut istemsiz bir şekilde propaganda halini almakta, konu da araştırmadan ziyade bir başka “şey”e dönüşmektedir.

İşte bu “şey” son dönem sosyal medya popülarite merakı ile birleşince artık ışığa uçan kelebekler gibi pek çok şahsı çekmeye başladı. Işık da burada güzide medyamız oluyor tabii ki. Zira bir konu mu var konuşulması gereken, hemen eldeki çakılı konuk listesi açılmak suretiyle programa en kısa zamanda kim katılabilecekse onu davet ederek programcının kanalı tarafından kendisine ayrılan süreyi bir şekilde doldurması.

Dile kolay şu meşhur “prime time” tabiriyle reklamın saniyesi binlerce lira. Hadi biraz da sansasyon kattık mı işte size muhteşem bir pazar. Tabii bu esnada bizim “uzmanımızın” yazdığı kitap falan varsa da onun reklamının yapılması cabası…

Bu şartlar altında devletin milli güvenliğini, geleceğini, stratejisini etkileyen meseleleri ciddiyetle konuşmaya çalışıyoruz. Aman efendim ne mümkün. Bunun yanı sıra her konuda konuşulduğu gibi konuştuğum konuyu mutlaka benim istediğim sonuca bağlamalıyım şeklinde ele alan da önemli bir grup söz konusu.

Bu tipolojinin derdi de bağlısı olduğu devletin çıkarlarını Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde öne çıkarıp propagandasını yapmak. Suriye meselesine bakınız… Bir grup Türkiye’nin ABD ile işbirliği yapmadığı takdirde biteceğini, bir başka grup da Türkiye’nin Rusya ile işbirliği yapmadığı takdirde biteceğini ifade edecek neredeyse.

Ben artık gerçekten yoruldum ve sıkıldım hem ABD’nin hem Rusya Federasyonu’nun PYD ortak paydasında birleşmiş olduğunu, her iki büyük devletin de kendi çıkarları için gerektiğinde birbiri ile hareket edebilme kabiliyetine sahip olduğunu anlatmaktan. Ancak bıkmak bilmez, sorulara cevap veremeyeceği için karşılık bile veremeyen önemli bir kitle halen mesele tam bakıp eksik anlatıyorlar.

Bunların uluslararası politika bilgisi eksik değil. İşin asıl acı yanı da burası zaten. Eksik olsa gam yemeyeceğim. Tam tersi yukarıda söylemeye çalıştığım gibi mesele ABD yahut Rusya’nın stratejik çıkarlarını sureti haktan görünüp Türkiye’de kabul edilmesini sağlamak. O yüzden meseleyi eksik anlatıyorlar bir karşılaştırma çabaları, karşılaştırmada benzer niteliği haiz olma gibi bir girişimleri yok.

ABD 4 Nisan 2017’de Şayrat Hava Üssüne, 14 Nisan 2018’de de Şam’a iki hava saldırısı düzenlemişti. Bu saldırılardan önce ABD’nin Rusya’yı bilgilendirdiği haberi gelmişti. Bu cümle anlamak isteyene çok şey anlatır. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE