ANASAYFA
11 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
ADALET TAMAM, ALLAH KALKINMAMIZI KORUSUN!
Yayın Tarihi: 25 Şubat 2020 Salı, 06:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

         Geçtiğimiz hafta Gezi Davası sonuçlandı ve tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Bu davada iki yıl dört aydır tutuklu olan Osman Kavala da beraat kararı ile birlikte tahliye oldu! Evet, yanlış okumadınız Kavala’nın bu dava ile ilgili tutukluluğu sona erdi!

         Elbette ki, o davadan beraat ve tahliye kararı verilmesi, Osman Kavala’nın dışarı çıkması anlamına gelmez, daha doğrusu gelemedi! Çünkü burası Türkiye ve ihtiyaç duyulduğu an başka bir suç isnadı her zaman hazırdır ve elbette tutuklama müesseseleri de yirmi dört saat çalışır.

         Nitekim Osman Kavala da, tahliye ile derhal serbest bırakılması gerekmesine karşın, önce tamamen kanunsuzca fazladan altı saat cezaevinde tutuldu, sonra ise başka bir suçtan soruşturması olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı. Böylece cezaevinden, Emniyet Müdürlüğü Nezarethanesine götürüldü. Elbette ki ertesi gün de tekrar tutuklanıp yine cezaevine kondu. Böylece Türkiye çok büyük bir tehlikeyi atlatmış oldu!!!

         Evet, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri, devlet tarafından muhalif görülen kesimler hep hukuksuzlukla karşılaştılar. Bakmayın şimdi hemen her kesimin; Nazım Hikmet’e, Sabahattin Ali’ye, Necip Fazıl’a, Deniz Gezmiş’e ve daha nicelerine sahip çıkmasına, her önemli muhalif zindanı tatmıştır bu ülkede, hem de en hukuksuzcasından!

         Ancak tüm dünyada, hukuk ve özellikle de insan hakları alanında yaşanan iyiye gidiş Ülkemize de yansımış ve eskiye nazaran hukuk sistemi biraz daha ilerlemişti! Evet, ilerlemişti ki, adının başında ADALET olan (ve kurucu lideri de yine muhaliflikten hapis yatan) bir parti iktidara geldi ve son on üç yılda, adına inat adalet ve hukuku yok etti!

         Bu on üç yılın, 17-25 Aralık 2013 öncesini FETÖ’ye fatura edip kendilerini temize çıkartıyorlar ama özellikle son birkaç yıldır yaşanan aleni hukuksuzluklar da eskisini aratmıyor. Ve hatta daha da ürkütücü bir boyuta ulaşmış durumda. Çünkü FETÖ’cüler gizli örgüt kimliği ile nispeten daha teknik çalışıyorlar ve işi kılıfına uydurmak için çaba sarf ediyorlardı. Şimdi işi kılıfına uydurma meselesini çok da umursayan yok. Nede olsa siyaset ve medya gücü ile her türlü hukuksuzluğu örtebilmek ve hatta karşı çıkanları vatan haini ilan edebilmek çok kolay!

         Nitekim Kavala olayı, ne ilk ne de sondur! Maalesef Yargımız için bu “açık hukuksuz vakalar” artık sıradanlaştı! Daha önce; Selçuk Kozağaçlı, Eren Erdem, Selahattin Demirtaş ve Ahmet Altan daha birçok kişi, önce tahliye edilmiş ancak sonra tekrar tutuklanmışlardı. Birkaç günlük cılız tepkiler dışında ne oldu, hiçbir şey!

         Hatta bu vakalar güncel iken, üstüne bir de propaganda bile yapılıyor. Bakınız Osman Kavala’nın yeniden tutuklanmasından sonra ne diyor Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar”. Kitleler de bunu coşku ile karşılıyor. Evet bağımsız(!) Yargının bir kararı için Yürütmenin başı böyle söylüyor, binlerce insanın olduğu bir açılış töreninde. Kimse de “Yargı bağımsız değil miydi” diye umursamıyor bile!

         Şimdi bu yazının başına dönelim ve ikinci cümleyi tekrar hatırlayalım “Bu davada iki yıl dört aydır tutuklu olan Osman Kavala da beraat kararı ile birlikte tahliye oldu!”

Normal şartlarda bu yazıda kıyasıya eleştirmemiz gereken işte bu cümledeki durum olmalı ve şu soruları sormalıydık:

Nasıl olur da, sonu tüm sanıklar açısından beraat ile biten bir davada, bir insan iki yıl dört ay tutuklu kalır, Mahkeme bunun hesabını nasıl verecek?” Ve hemen suçsuz günahsız yere Osman Kavala’yı iki yıldan fazla hapis yatıran Mahkeme Heyeti için HSK’nın soruşturma başlatmasını beklemeliydik.

Ve evet HSK hemen ertesi gün o hâkimler ile ilgili soruşturma başlattı. Ama küçük bir farkla! Soruşturulan konu “neden haksız yere hapis yatırdın” değil, “nasıl olur da Gezi Davası hakkında beraat kararı verir ve Kavala’yı tahliye edersiniz” idi! Yani soruşturulan konu hukuka aykırılık değil, Cumhurbaşkanın isteğine aykırılıktı!

         Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ülkemizde adaleti getirdiği nokta budur. Allah kalkınmamızı korusun!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Hastanede taciz iddiası!
ETUS'ta neler oluyor?
Cennet köşede 'Cehennem!’
Komşuda olağanüstü hal
Yalnızgöz gözsüz kaldı!
e-esnafın kirası yok
Altında tarihi zirve
'Çeltik' stüdyosu
Aramızdan ayrılanlar
Ormanlık alanda mangal yasağı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE