ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 258
Yayın Tarihi: 26 Şubat 2020 Çarşamba, 05:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

       Suhomlinski ve Neşe Okulu (devam)

                    İş Dünyasına Gezilerimiz

        “İşin çocukların en önemli gereksinimlerinden biri olmasını nasıl sağlarız?Bu soru eğitimciler birliğimizin önemle ilgilendiği bir konu. Anaokulu öğretmenlerimiz çocuklarımızı ilk günden başlayarak okul bahçesinde ve uygulama tarlamızda küçüklerin güçlerine uygun çalışmalara yönlendiriyorlar. Savaştan bir yıl sonra çocuklarımızın kışın çalışabilecekleri bir sera oluşturduk.

        Çocukları çalışma, yaratma, üretme dünyasına sokmayı son derece önemli bir eğitim görevi sayıyoruz…

       Böylece bizim Neşe Okulumuzun iş dünyasına gezilerimiz başladı. Kolhoz’un hububat ambarına yaptığımız ilk gezi çocuklarımızın ilgisini özellikle çekti. Orada dağlar gibi tonlarca buğday yığınlarını gördüler. Wanya Gorbenko’nun babası onlara binlerce ama binlerce işçinin günlük ekmeğini sağlayan insanları anlattı. Birlik sürücüsü Grigori Andreyewiç çocuklarımızla birlikte hemen tahıl silosunun arkasında başlayan tarlalara gitti. Bu 100 hektarda dedi geçen yıl 400 ton tahıl ektim ve on yılda koca kentin ahalisini besler düzeye ulaştı.

      Bu dünyayı tanımak anlamında yalnız akılla değil yürekle de. Çocuklar çalışan insanların büyüklüğü ve güzelliği önünde saygıyla doluyor ve onlarla gurur duyuyor. Bu gurur duygusu iş dünyası gezilerimizde kendi anne-babalarıyla karşılaşınca daha bir güçlü oluyor. Davar ağıllarında Tanya Kolomiçenko’nun annesinin 1500 kişinin süt gereksinimini karşıladığını, babasınınsa 2000 kişinin tüketimine yetecek et ürettiğini öğreniyorlar.

      Güzel bir sonbahar günü Walya Sokolvas’ın babasının çalıştığı makine fabrikasına gidiyoruz. O çocukları demirdökümhanesine götürüyor. Burada gördükleri onlara bir masal gibi görünüyor. İlginç ve heyecan verici. Burada sert bir kütleyi kızıl, kızgın bir akıma çeviriyorlar. Sonra da isteklerine göre emekle metal çubuklara. Çocukların bu gözlemler sonucu hayallerini nasıl canlandırdıklarını mutlulukla izledim. Kızgın metal alevleri çıkaran devlerle ilgili masallar uydurdular ve metal işçilerinin resimlerini çizdiler.

       Dökümhaneye bu ilk ziyaretimiz silinmeyecek izlenimler bıraktı. Metal olmasaydı insanın yaşayamayacağının, çalışamayacağının farkına vardılar. İşçiler metalle, makinelerle çalışanlar onlara gerçek yaratıcılar olarak göründü. Benim öğrencilerim çalışan insanlar önünde bu saygı duygusunu her zaman yüreklerinde taşıyacaklar…

       Sağlıcakla,

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama