ANASAYFA
02 Haziran 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
AÇIK MEKTUP
Yayın Tarihi: 27 Şubat 2020 Perşembe, 06:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sayın Yetkililere ve Kentlilere;

2013 yılında 25 Kasım Stadının TOKİ’ye devri protokolü haberi düştü kente. Konu; TOKİ yeni bir stat yapacak ve bugünkü stat yeri de TOKİ tarafından değerlenecekti. Ne yazık ki TOKİ adı olumsuzluk olarak anılmakta olduğundan stat yerine AVM türü inşaat yapılma kuşkusu kentliler olarak hepimizi düşündürdü.

Edirne Kent Konseyi çok anlamlı bir çalışma yaparak kentin 51 sivil örgütü ile ortak bir çalışma yaptı. Zamanın Belediye Başkanı, Milletvekilleri, Siyasi parti il başkanları ile görüşerek; yeni stadın yapılmasını ancak 25 Kasım Stadı yerinin yeşil alan ve kent meydanı olmasında ortaklık sağladı. Son görüşme olarak da zamanın Bakanı Sayın Müezzinoğlu AKP İl binasında ziyaret edilerek konu anlatıldı. Sayın Bakan da kentin isteği ne ise onu yaparız deyip kentlinin kararına destek verdi.

Yerel kurumlar destek açıklamaları yaptı. Gazetelerde makale yazanlar köşelerinde bunu destekledi.  Ben sadece bu konuyu irdeleyen beş yazı yazmışım. İncelemek isteyen yetkililer ve kentlilerimiz için tarihleri yazıyorum ki Hudut Gazetesi arşivinden okuyabilir; 4 Nisan 2013; “Kentleri Sahipleri Korur”, 13 Haziran 2013; “Edirne’nin Gezi Parkı Ne Olacak?”, 4 Temmuz 2013; “25 Kasım AVM’de Kırkpınar Sergisi!”, 12 Eylül 2013; “25 Kasım Stadı’nın TOKİ’leşmesi”. Daha birçok yazımda kentin diğer sorunları ile birlikte bu konuya yine değindim.

2014 yerel seçimlerine bu sözlerle girdik. Yeni stat yapılmadı ve 25 Kasım Stadı da işlevine devam ediyor.  2019 yerel seçimlerinde ve aradaki genel seçimlerde de adayların vaatleri hep bu alanın kent meydanı ve yeşil alan olacağı üzerinedir.

Bekliyorduk; yeni stat yapılacak ve TOKİ yerel yönetimlerle birlikte burasını kent meydanı ve yeşil alan yapacak. Ancak geçen hafta yerel basından duyduk ki Valilik bir gerekçe belirtmeden 25 Kasım Stat yerinin Özel İdare’ye devredilmesi konusunda İl Genel Meclisi’ne yazı yazmış. Sonra duyduk ki TOKİ ile yapılan protokol iptal edilmiş.

Durum karışık yani, net bilgi yok. 25 Kasım Stadı, yenisi yapılmadan yıkılacak mı? Yeni stadı kim yapacak? Yıkılırsa grubunda lider olan Edirne Spor maçlarını nerede yapacak? Diyelim ilgili bakanlık, yeri belirlenen stadı acilen yaptı, 25 Kasım Stadının yerine ne yapılacak? Kentlinin 2013 yılında ortaklaştığı kent meydanı ve yeşil alan sözüne sadık kalınacak mı? Valilik İl Genel Meclisi’nden yerin tahsisini isterken ne amaçla kullanılacağını neden belirtmedi de kentlilerde kuşkulu senaryolar, bilinmez dedikodular üretilmesine sebep oldu?

Evet, bu tür soruları ve kuşkuları çoğaltabiliriz. Mart ayına ertelenen İl Genel Meclisi toplantısı gündemi öncesinde tüm bu sorular dedikodu ve kuşkulardan kurtarılabilir. Bunun içinde Valiliğin gerekçesini kamuoyu ile paylaşmasıdır.

Kentli olarak görüşlerimiz 2013’ten beri bence değişmedi. Benin değişmediği için öyle düşünüyorum belki de. O nedenle dünü anımsamakta yarar var. Yukarıda tarih ve başlıklarını yazdığım yazılarımdan bazı alıntılarla anımsatma yapmakta yarar var.

4 Nisan 2013 günlü yazımda; “Elbette her şey aynı kalmayacaktır. Gerektiğinde, kentlinin ortaklaştığı bilime, hukuka ve akla uygun değişiklikler yapılacaktır. Ama atama veya seçimle gelenler kentin geleceğine zarar verecek kararları “biz yetkiliyiz, yaparız” diyerek kendi başlarına almamalıdırlar.”

13 Haziran 2013 günlü yazımda; “Bu da göstermiştir ki Edirne’de doğaya, tek adam anlayışına, tarihe, anıların olduğu yerlere duyarlı olanlar çoktur. Önümüzdeki zaman dilimlerinde aynı duyarlılığın kat be kat artarak gösterilmesi zamanıdır. Taksim Gezi Park bir deneyimdir. Belki bizi desteklemeye başka kentlerden gelen olmayacak ve sesimizi duyan başka kentler de destek vermeyecektir. Ama herkesin kendi kentinde benzeri mücadeleyi vermesi anlamlı olacaktır.”

4 Temmuz 2013 günlü yazımda ise zamanın Belediye Başkanı’nın 25 Kasım Stadında yaptığı Kırkpınar açılış konuşmasına atıfta bulunarak bu yerin AVM yerine kent meydanı olması durumundaki durumu yazmışım. “Önümüzdeki yıllarda gazetelerde; ‘25 Kasım AVM’de Kırkpınar Sergisi açılışında konuşan Belediye Başkanı…’ yerine, ‘25 Kasım Meydanı’nda elli binden fazla kentlinin yoğun alkışları ile açılışı yapılan Kırkpınar Etkinliklerinde konuşan Belediye Başkanı…’ yazısını okumak istiyorsak sesimizi duyuralım. 25 Kasım Stadyumu ticaret merkezi değil kent meydanı olmalıdır.”

12 Eylül 2013 günlü yazımda ise nedeni bilinmeyen bir şekilde gelişen kafa ile tokalaşma (tokuşma) gibi yanlış bir kültürel davranıştan örnekler vererek; “Tokuşma ve tokalaşma şekli bireyseldir ve kişisel özgürlük alanına girer. Ama 25 Kasım Stadına AVM olması kent kültürünü yok edecektir. Onun için diyorum ki tokuşmaya devam edebilirsiniz ama hiç olmazsa TOKİ’leşmeyelim.”Toki’leşmeyeceğimizden emin olabiliriz çünkü duyumlara göre TOKİ ile protokolü bozulmuş.

İşin özü, bilmek hakkımızdır; yeni stat yapılmadan ve 2020 bütçesinde pay da ayrılmamış iken 25 Kasım Stadı Özel İdareye neden tahsis edilecektir?

Not: Bu yazı bir dilekçeden çok sosyal iletişimin gelişmesi sonrasında unutulan mektup diliyle yazılmıştır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE