ANASAYFA
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Bir Seçim Hikâyesi
Yayın Tarihi: 28 Şubat 2020 Cuma, 06:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

ABD’de seçimler yaklaşmaya başladı… Bir aday elbette ki Donald Trump bu Cumhuriyetçi partinin adayı olacak kişi ve aynı zamanda da cümle alemin bildiği gibi ABD’nin hali hazırdaki başkanı…

Demokrat Parti’nin adayı henüz ortada yok ancak Bernie Sanders’ın gidişine bakılacak olursa kuvvetle muhtemel Donald Trump’ın karşısına rakip olarak çıkacak kişi olacak.

Türkiye’de son dönemde kuvvetli bir kanı olarak Bernie Sanders’ın “sosyalist” olmasından dem vuruluyor. ABD ve sosyalizm kelimelerini aynı cümle içinde kullanmanın imkân ve kapsamı ise ayrı bir tartışma konusu.

Standart bir Amerikalının sosyalizmden ne kadar haberi olduğunu hayli tartışmak gerekir. Özellikle de güney eyaletlerinde Teksas, Arizona gibi yerlerde hele hele kovboy şapkalı ve botlu birine bunu söylememiz gerektiğini belirtmek isterim.

Şanslıysanız ne dediğinizi anlamayacaktır ve terslenirsiniz. Ancak şanssızsanız ve ne dediğinizi anlarsa kaçma kurtulma manevraları hakkında umarım bir fikriniz vardır zira işiniz zor.

Gelelim Sanders’ın sosyalistliğine, Türkiye’de bir kesim onu Küba hayranı olarak tanımladı. Bu biraz abartılı bir söylem zira Sanders’ın bizatihi kendisinin Küba’nın eleştirilecek pek çok yönü var diye başladığı bir konuşmasına yeterli çabayı sağlarsanız ulaşabilirsiniz. Bu noktada Sanders’ın beyan ettiği ifade ise sağlık sistemi konusunda Küba’nın örnek alınabileceği.

Ancak Sanders daha çok Kuzey Ülkeleri sosyal demokrasisi taraftarı olarak tanımlanmaya çalışıyor. Aslında bu tanım ne kadar yerinde o da ayrı bir tartışma konusu. Zira Amerikan standartlarında sağlık, eğitim vb. konularda para ödenmemesi gerektiğini önermek tam anlamışla bir çeşit sosyalizm. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’yi bile sosyalist bir ülke olarak değerlendirebilecek pek çok Amerikalı bulmanız mümkün.

Bunun dışında Sanders’ın Yahudi kökenine de değinmekte fayda var. Sanders bir Yahudi. Hatta aile Hitler zulmünden kaçarak ABD’ne sığınmıştır. Ancak Sanders ateşli bir şekilde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun yerleşim planlarını eleştirmektedir. Bu durum bile yurdum insanının temel Amerika İsrail’i yönetir İsrail genişler gibi akılara sığmayacak komplo teorilerini ürettiği başlangıç cümlesi için bir facia.

Buna benzer bir durumun aslında Obama döneminde de yaşandığını belirtmek lazım. Obama da askeri harcamalar kısmış ve İsrail’in şahin kanadının talep ettiği politikaları reddetmişti. O günden beri sıra İran’da, şimdi İran işgal edilecek gibi laf salataları ortada dolanır durur. Bu durumda bir Obama-Sanders benzerliği ortaya çıkıyor, hele ki Obamacare adı verilen sağlık sigortası da dikkate alındığı ortaklık daha da belirginleşiyor.

Eee bu cümlelerden hareket edersek ABD’nin bir sosyalist başkanı çoktan olmuş bile… Tabii buna sosyalizm denirse. Hatta size bir başka sosyalist başkandan bahsedeyim Franklin Delano Roosevelt… Yeni Görüş diye Türkçeleştirilebilecek içinde işsizliğin için devlet sübvansiyonun olduğu, üretim ekonomisinin devlet tarafından teşvik edildiği bir dizi önlemlerin alındı New Deal ekonomi politikalarını uygulayan başkan olur kendileri. Sanders ile Roosevelt arasında da bir benzerlik kurmak mümkün.

Yahu ABD’nin de aslında ne çok “sosyalist” başkanı varmış meğer denilebilir sosyalizm okuması yapılmadıysa elbette.

Gelelim Sanders’ın seçilirse muhtemel politikalarına… Obamacare benzeri bir şey göreceğiz ne kadar başarabilir sorusunun cevabı Obama ne kadar başardı şeklinde gelmeli… Sanders’ın seçilmesi durumunda askeri harcamaların azalması da söz konusu olabilir. Ancak buna hemen sevinmeyin lütfen. Zira Obama döneminde askeri harcamalar azalırken istihbarat faaliyetleri bütçesi hızla yükselmişti.

            Obama ilk seçildiğinde bir grup dostla oturuyorduk. George W. Bush gitmiş yeni bir dönem başladığı sanılmıştı. Şimdi ne olacak dediler eskiden askeri güç kullanımı karşısında net bir tavır alınabiliyordu şimdi istihbari ve diplomatik gücü kuvvetli olan bu adamla anlaşma yahut başa çıkabilme imkânına sahip olabilecek demiştim. BernieSanders da her ne kadar bir “sosyalist” olsa da bu tip bir güvenlik yapılanmasına gidecek. Tabii seçilirse… Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE