ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
ORTADOĞU’DA BARIŞ
Yayın Tarihi: 29 Şubat 2020 Cumartesi, 06:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ortadoğu'da barış, peki ama nasıl olacak bu, Ortadoğu, Ortadoğu olduğu günden beri hiç bir zaman rahat, barış yüzü görmedi ki. Osmanlı devri hariç, nedir bu Ortadoğu'dan istenen? Üç din içinde Kudüs şehri mukatdestir, Kudüs'te üç dininde temsilcileri vardır. Yahudi, Hiristiyan, Müslüman dinlerinin. Sanki mahsus üç din içinde Kudüs hak aranacak bir yer olmuştur, asırlar önceden beri bu böyledir. Üç dinin taraftarları hak arar, kimisi Kudüs tanrı tarafından bize verildi der, kimi inançta olanlar bizim peygamberlerimiz Kudüs'te bulundu, ibadethanaler yaptı, İslam dini mensupları Kudüs Muslüman şehridir der, sanki mahsus üç dinde burada temsil edilir, tabi huzursuzlukta olur. 
Ortadoğu'da bu kadar huzursuzluk yetmiyormuş gibi ABD Başkanı Trump, Filistin'in başkenti olan Kudüs'ü İsrail'e bağladı, Kudüs'ün doğusu Filistinlilere ait olacak, batısı da İsraile ait. Bu uygulama ne demek, Ortadoğu'da huzursuzluk yaratmak için Ortadoğu'nun dibine dinamit koymak, yahutta yangının üzerine benzin dökmek. 
 Ah Amerika, nedir bu dünyanın senden çektiği, Kore'de sen, Vietnam'da sen, Afganistan'da sen, Ortadoğu'da sen, peki sen kimsin be Amerika? Sırf çıkarın için dünyayı karıştırıp durursun niye bunları yaparsın, tabi petrol için. Amacın Ortadoğu'ya postunu sermek, oranın petrollerine hakim olmak üç kuruşluk menfaatin için insan öldürürsün ( Hüseyini - Bin Ladin ) olayı. Suriye'ye burnunu sokarsın, Rusya'da senden geri kalmaz, oda Beşar Esad'ı kurtaracam diye halkı bombalar durur. Bir çok insan ölür, kaçan Türkiye sınırına yığılır, Türkiye için baş belası olurlar, Ortadoğu'da huzur kalmaz. 
Bizlerde Türkiye olarak Suriye konusunda işin başında çok büyük hata yaptık, bu konuda tarafsız kalacaktık, bunu yapmadık, Beşar Esad'ın karşısına dikildik, bu Türkiyenin bir hatası idi. Beşar Esad diktatör bir insan, Suriye sürü toplumu, Suriye gibi bir toplum Beşar Esat gibi bir diktatör olmadan yönetilemez. Oradaki Türk askerlerine de saldırılar oluyor, Türkiye askeri yığınak yapma peşinde, zaten Suriye bataklığına girdik, inşallah bir çatışmaya giripte daha fazla derine batmayız. 
Bir baş belası var ki, gel de Ortadoğu'da huzur bekle, o da İsrail. ABD Kudus'ü İsrail'e vermekle yalnız Arap aleminin değil, bütün İslam aleminin tepkisini çekti ama bu konuya hiç biri Türkiye kadar tepki göstermedi, neden acaba? Çünkü Arapların bir çoğu ABD'den korkuyor veya onun parelelinde ABD'nin bu hareketine birde barış planı deniyor. Sen başkasının toprağını gücüne güvenerek başkasına ver bunun ismi barış olsun, hadi canım sende, bu -- BÜYÜK ORTADOĞU PLANININ -- uygulamasıdır. Ortadoğu'da İsrail nedir, ABD'nin arka bahçesidir, İsrail'in bütün güvendiği ABD'dir. İsrail Ortadoğu'ya yerleştirilmiş bombadır, görevi ABD çıkarlarını korumak, uydurma bahaneler ile, - Yok bu topraklar bize Tanrı tarafından vaad edildi -- gibi bahaneler ile Filistin'i ele geçir, zaten parça, parça Filistin'i işgal etmektedir. Hiçte bu konuda çekinmiyor, çünkü arkasında ABD var, ABD'nin kilit mevkilerdeki ve finans kaynakları Yahudilerin elinde. Onun için ABD İsrail'i korumak zorunda, İsrail'de Ortadoğu'da ABD çıkarlarını koruyor. ABD niye bu kadar Ortadoğu konusunda ısrarlı, çünkü dünya petrollerinin % 25 Ortadoğu'da, ABD'de petrol kalmadı, kuyuları boşaldı, ABD mecbur başka yerlerden petrol aramaya, en uygun yerde Ortadoğu. 
 Bu kadar dengesizliklerin olduğu Ortadoğu'da ABD olarak gel sen Filistin'in toprağı olan Kudüsü İsrail'e ver, ABD ile İsrail bunları yaparken, Rusya'da boş durmayacak ya, oda Beşar Esa'da yardım edecem bahanesi ile Suriye'ye postunu serdi. Zaten Deli Petro zamanından beri sıcak denizlere inme hevesi Rusya'nın hiç bitmez, kolay kolay ne ABD, ne Rusya Suriye'den çıkmaz. Gelde Ortadoğu'da barış bekle, strateji uzmanlarının fikrine göre dünya savaşı çıkarsa Ortadoğu'dan çıkacak, Ortadoğu'da barış için umudumuzu yitirmedik ama… 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
Aramızdan ayrılanlar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
Bunun adı: vicdansızlık!
Roman sorunları 'ısırgan' gibi
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE