ANASAYFA
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Mutabakata Doğru…
Yayın Tarihi: 06 Mart 2020 Cuma, 05:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Uluslararası siyasette aslolan güçtür. Bir devletin bütün yönlendirici kapasitesi de önünde sonunda sahip olduğu güce ve onu kullanabilme kabiliyetine bağlıdır. Bu kullanımın dış politikada meşruiyet kazanması kullanılan gücün hangi amaca hizmet ettiği ve uluslararası politika ortamında diğer devletlerle bu güç kavramının nasıl tanımlandığı ile ilgilidir.

İşte bu aşamadan sonra atılan imzalar bir anlam ifade eder. İdlip mutabakatı çok konuşuldu… Rusya’nın sözüne güvenilmez, Ruslarla işbirliği yapılmaz, Amerikalılar emperyalisttir vs. gibi pek çok beylik cümle de kuruldu. Şimdi size bir hayal kırıklığı cümlesi; devletler bu türlü duygusal tanımlamalarla birbirleri ile ilişki kurmazlar. Asalet, cesaret, sadakat gibi kavramlar savaş sahasında muharebenin/savaşın gidişatını değiştiren şeylerdir ama devletler arası ilişkilerin konusu değildir.

Meşhur tanımı hatırlayalım; diplomasi ve istihbarat bir masa etrafında oturan kişilerin, masanın üzerinden birbirlerinin yüzlerine gülerken, masanın altından tekmeleyerek bacaklarını kırma sanatıdır.

Bir devletin çıkarı da bu çerçevede savunulur. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman personeli canı pahasına sahada görevini yerine getiriyor ve getirmeye devam edecek. Şu veya bu sebepten dolayı özellikle Rusya Federasyonu’nun tıpkı ABD için geçerli olduğu gibi güç kavramı açısından propaganda sınırları dahilinde sözcülüğünü yapanlar içinse kötü bir haber verelim, ne hava desteği eksikliği ki aslında onun da olmadığı son günlerde Esad rejimi güçlerine yapılan saldırılarda açık bir şekilde gösterildi ne de başka bir sebep Bahar Kalkanı Operasyonu için önleyici bir durum oluşturamadı.

Suriye’de uzun bir dönemdir ABD ve Rusya Federasyonu arasında bir denge politikası olması gerektiğinden bahsederken, sınır hattı boyunca bir güvenli bölge tesis etmek için yapılacak operasyonlarda tereddüde mahal olmadığını belirtiyorum. Bu hususta ABD’nin yüzünü yükselen yeni güce yani Türkiye Cumhuriyeti Devletine döneceğini de defaatle belirttim. Bugün gelinen durumda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yaptığı operasyonlar ve Mehmetçiğin kahramanlıkları sayesinde hem ABD hem de Rusya Federasyonu yetkilileri yüzünü Ankara’ya çevirmek zorunda.

ABD Başkanlık Makamı Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkiye’den ayağını kesemiyor, öte yandan Rus yetkililer de kendi meşreplerince Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile olan ilişkilerin önemi hususunda açıklamalarda bulunuyor. ABD her geçen gün Türkiye ile savunma konusundaki anlaşmazlık hususlarını gözden geçirme çabası içine girerken Rusya Federasyonu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ABD ile olan ilişkilerinin Suriye politikasındaki muhtemel etkileri dolayısıyla adımlarını gözden geçirme ihtiyacı hissediyor.

İşte başlattığımız operasyonlar dizisinin doğurduğu bu politik ortamda yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin bir görüşme gerçekleştirecek. Ben görüşmenin bir anda olağanüstü sonuçlar doğuracağı ve her şeyin değişeceği kanaatine sahip değilim. Yazının girişinde de belirttiğim gibi uluslararası politika alanında güce dayalı bir hareket edebilme kabiliyeti vardır.

Evet Rusya Federasyonu çok ciddi Suriye konusunda ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de ne denli ciddi olduğunu sanıyorum tartışmaya gerek yok. Yarınki görüşme bu şartlar altında birbirine denk güçlerde devletlerin arasında gerçekleşecek. Göreceğimiz tablo öncelikli olarak kısa süreli bir iyileşmenin ve çatışma şartlarının biraz daha azaldığı bir halde olacak. Ancak Rusya Federasyonu’nun kendi çıkarlarını koruması güç kullanabilmesine bağlı. Bundan dolayı elde edilen ilk fırsatta Rus yetkililerin çatışmayı yeniden tırmandırmaya çalışması kuvvetle muhtemelken Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin düzensiz göçmen yükü hususunu diğer Avrupa devletleri ile de paylaşma kararı alması meselenin uluslararası boyutta daha çok dikkate alınmasına sebep oldu. Bu yüzden de Rusya Federasyonu’nun çatışma hususunu daha ne kadar bu şekilde götürebileceği sorusu masada duruyor. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE