ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
MÜZİK ve TİYATRO
Yayın Tarihi: 07 Mart 2020 Cumartesi, 06:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne bir çok noksanlıklarına rağmen bir kültür kentidir desek yalan olmaz, hep bu böyledir. Edirne Musiki Derneği 1953 te kurulmuştur, o gün, bu gün icraat yapar Daha başka müzikle ilgili kuruluşlar vardır Kültür konusunda en büyük katkıyı da Trakya Üniversitesi yapmaktadır, yıllarca katkı devam eder.
Müzik konusunda T Ü. yalnız Türk Müziği değil klasik batı müziğinde de başarılı icraatlar yapar, T.Ü.'sinin Konservatuvar Bölümü vardır. Orada çok iyi eğitim görülür, öğrenciler yetiştirilir, zaten klasik müzik gurubunun şefi de bizler için yabancı değildir, oda bir Edirnelidir. 
Müzik konusunda Edirne Belediyesi'ni de unutmayalım. Belediyenin çocuk korosu var onlarda kendilerine göre icraatlar yapıyorlar. Birde Belediyemizin yetişkinler korosu var, tabi 1955 ten beride bando takımımız merasimlerde, karşılamalarda, uğurlamalarda bando yarışmalarında tam kadro Edirne'yi temsil eder.
Bir müzik gurubumuzda Kırkpınar davul zurna ekibimizdir. Kırkpınar festivalinde, iki hafta yorulmak bilmeden icraatlarını yaparlar, bundan başka merasimlerde, gösterilerde yine ön planda onlar vardır. Tabi bu arada saz sanatçılarını da unutmamak gerekir. Fırsat buldukça onlarda sanatlarını icra edip Edirnenın müsiki alemine katkıda bulunurlar. Bizleri üzen Roman ince çalgıcıları çok zayıflamıştır, eskiden ince sazsız düğünler olmazdı. Bir şeyler yapıp, ince saz çalgıcıları yok olmamalı. Tabi bu arada folklor guruplarını da unutmamak gerekir. Gerek okullar, gerekse özel derneklerin folklorcuları her zaman icrada bulunurlar, onlarda Edirne için terlerler.
Edirne'de Türk Müziği konusunda ileri seviyede icraat yapan bir kuruluş var oda Devlet Korosudur. Yıllarca bizlere kaliteli müzik yapıp sunarlar ve bizlerden hiç bir ücret almadan. Koronun elemanlarının hepsi profesyonel kimselerdir, işlerinin tam erbabı kimselerdir, her zaman bu guruplara minnettarız.
Tiyatro; bu kadar musiki faaliyetinden sonra bir noksanımızda tiyatroydu. Gerçi Edirne'ye bazen tiyatro gurupları gelip gösteriler yapsalar da Edirne'nin bir tiyatrosu yoktu. Bir takım amatörce küçük guruplar o açığı kapatmak istedilerse de bu mümkün olmadı. 
Sayın valimizin gayretleri ile bu gün Edirnemiz -- Edirne Devlet Tiyatrosu -- ismi altında bir tiyatro kazanmıştr. Tiyatronun yeri Ekmekçioğlu Mehmet Paşa Kervansarayıdır ( Ayşekadın kışlası ), kapalı mekana girişte orta salonun sağ tarafındaki koridor tiyarro salonu olarak düzenlenmiş. Oturma yerleri anfi şeklinde, birde küçük sahnesi var, soğuk havalarda dahi çok güzel ısınıyor, tek noksanı ses akustiğinin zayıf olması. Bu mekan zaten bir tiyatro salonu olarak yapılmamış, tavanı çok yüksek duvarlarında ses izalasyonu yok, ses tutunamıyor hemen dağılıyor. Seyirci sayısı olarak 200 kişilik olduğu biliniyor, sahne düzenlemesi perde sistemleri nispeten iyi. 
 Bu tiyatroda üç oyun seyrettim, sanatçılar hünerlerini çok güzel sergiliyorlar, tek kusur ses dağılımı ses tutunamıyor kayboluyor, arka sıralarda oturanlar konuşmaları net olarak işitemiyor, derme bir tiyatroda bu kadar olur. Akla şöyle bir şey geliyor, Halk Eğitim Merkezi salonu, bu iş için biçilmiş kaftan ama oranında tavanı yüksek, üst tarafta pencereler var ses orada da dağılıyor. Şimdilik bu salonla idare edelim ama Edirne'ye bir tiyatro binası gerekli, bu bina şehir merkezinde olmalı.
 Bir noksanda koltuk sayısının az olması, o kadar yere o kadar koltuk sığar, koltuk sayısı az olunca boş yer bulmak zor oluyor, günler önceden biletler tükeniyor. 
 Yeni bir tiyatro binamız olacağı umuduyla...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
Aramızdan ayrılanlar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Roman sorunları 'ısırgan' gibi
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE