ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 259
Yayın Tarihi: 11 Mart 2020 Çarşamba, 06:13
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

          Neşe Okulu’na yine bir ara verelim ve (kendi yöntemimizce) politikadan söz edelim.

            TV kanallarını açalım. Tartışma konular ne? (1) İdlib. (2) Moskova antlaşması. (3) Libya. (4) Trakya sınırımızdaki göçmenler. Bu politik tartışmaları veren kanallarda bu konular aynı. Yorumlar, çıkarımlar farklı, bazen karşıt. Bu uyuşmazlık (dolaysız üretici olmayan) aydınlarımıza da bazı bazı (dolaysız üretici) halkımıza da aynen yansıyor.

             Bizse (matematik alışkanlığımızla) politikayı böyle kısa bir zaman diliminde göremiyor, yorumlamıyoruz.

              Bilginin de bilimin de temelinde şu üç basit soruya yanıt arama var. Ne? Nasıl? Neden? (5N1K daki Kim? Ne? nin Ne zaman? Nerede? Nasıl? ın içinde.) Öyleyse baştan başlayıp soralım.

               Politika ne? (Basitçe) toplum yönetimi. Örgüt çapında, ulus çapında, uluslararası. Bu yapılar her iki yönde de etkileşimli. Büyükten küçüğe kararnamelerle, yasalarla, yönetmeliklerle, bireysel etkilerle, küçükten büyüğe katılımla, oyla, değişik iletilerle…

               Bizim bu yazı dizimizle yapmaya çalıştığımız ne? Kendimizi ülkemizle sınırlayıp politikayla ilgili genel çıkarımlara ulaşmak. Bunu nasıl yapacağız? TV’lerde gazetelerde, sosyal medyadaki tekil olaylara veya kişilere bağlı yorumlamalara girişmeyeceğiz. Örneklerimiz hep somut olacak. Tarafsız değiliz, ama bir tarafın sözcüsü kalmaya çalışacağız. Tarafsızlık konusunda tekil örneğimiz, (1) Fehim Taştekin’in Suriye’sini okuyoruz ve haklı buluyoruz. (2) TV’de Metin Metiner’in yönetimin İdlib politikası yorumunu dinliyoruz ve onu da haklı buluyoruz. Neden? Çünkü biz İdlib’de yaşamıyoruz.

                Öyleyse bu başlangıç yazımızda ne yapalım? Politikayla yani toplum yönetimiyle ilgili bazı genel bilgiler ve kavramları belirlemeye çalışalım.

                (1) Marx’ın Kapitali ne? Politik ekonomi (Politische Ekonomie) yani kapitalizmin kuramsal çözümlemesi. Ama Marx (Kapitalizmin vahşetini göstermek için) o dönemde İngiltere’de tekstilde çalışan kadın işçilerin yaşam koşullarını da anlatıyor. Ülkemizde bugün bu düzeyde vahşet yok. Değişmeyen ne? Artıdeğer (Mehrwert) yani sermaye sahibinin işçinin emeğinden pay alması ve bu payı attırmaya çalışması. Bugünkü emperyalist aşamada vahşet nerede? Savaşlarda. Örneğin Suriye’deki bizim de sürüklendiğimiz. Doğa katliamında bizim ülkemizde de her tür örneğini gördüğümüz.

                 (2) Ülkemiz aydınlarının çok kullandığı politik terimler ne? Kapitalizm, emperyalizm, emperyalistlerle işbirliği, liberalistler, sosyal demokratlar, sosyalistler, komünistler, algı yönetimi, toplum mühendisliği, Atatürkçülük, siyasal işlem… Bu terimlerin kavramsal karşılıkları belirli mi yani bu terimler tanımlı mı? Örneğin kendine veya karşıdakine bu sıfatları yakıştıranlar var ama biz aynı kesinlikle benzeri yargılara varabiliyor muyuz? Hayır. Neden? Çünkü biz önce bu kavramların, bu sıfatların basitçe, somut kavramlarla tanımlanmasını istiyoruz. Ancak o zaman tekil olayların, örgütlerin, kişilerin bu sıfatlarla nitelenebileceğini düşünüyoruz.

                 Dekart’tan öğrendik.    

                 “İncelemek istediğimiz şeylerde ne başkalarının düşündüğünü, ne de kendimizin sandığımızı değil, açık ve apaçık olarak görebildiğimizi (sezgisini edinebildiğimizi) yahut da şüphesiz bir tümdengelimle çıkarabildiğimizi aramak gerekir. Çünkü ilim başkaca elde edilemez.”

      Sağlıcakla, 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama