ANASAYFA
02 Haziran 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
GÖÇ
Yayın Tarihi: 14 Mart 2020 Cumartesi, 06:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Göç nedir, bireysel, aile, toplumsal olarak insanların yaşadıkları yerlerden savaş,  tabiat şartları, sağlık, yaşam şartlarının zorlukları nedeni ile başka yörelere ülkelere gidip oralarda daha iyi şartlar aramak için yaşadıkları yerlerden ayrılıp başka yerlere gitmeleridir. 
Bugün Türkiye bu dramı yaşamaktadır. Evet sevgili okurlar ülkelerinden kaçıp Türkiye'ye sığınan bizim misafirimiz olan mülteciler sayı olarak dört milyonu bulmuştur. Bunların masrafı Türkiye için ağır yük olmaktadır. Türkiye AB'ye durumu anlattı ise de yardım için verilen sözler tutulmamıştır. Avrupa ülkeleri rahatları kaçmasın diye bu insanları ülkelerine kabul etmiyor, Türkiye bu güne kadar bu zorluğu kaldırmış ama daha fazla kaldıramayacaktır ve nihayet kapılarını açıp mültecilerin Avrupa'ya geçişini serbest bırakmıştır. Onlarda Türkiye'yi aşıp Yunanistan sınırına dayanmıştır. Amaçları Yunanistan'da kalmak değil, Avrupa ülkelerine gitmektir. İnsanın kafasını kurcalayan konu, niye Yunanistan'a geçmek istiyorlar da Bulgaristan'a değil? 
Göç eden bu insanlar niye ülkelerini terk edip başka diyarlarda yaşam arıyorlar? Bazılarının ülkelerinde demokrasi yok, istediği gibi hareket edemiyorlar, kılık kıyafetten tutun, söz, yazı, hareket etme özgürlüğü yok, bazılarında savaş var, yarına sağ kalabilir miyim endişesi var. Yaşamak amacı ile ülkelerinden ayrılıp mülteci oluyorlar. Bazıları yaşadıkları ülkelerde, geçim sıkıntısı çekiyor, iş sahaları yok tahsil yapmış, meslek edinmiş iş bulamıyor, bazıları politik nedenler ile acaba beni öldürürler mi korkusu ile ülkesini terk ediyor ve mülteci durumuna düşüyor. 
Tabii ilk durak Türkiye oluyor, niye çünkü Türkiye Ortadoğu ile Avrupa arasında bir köprüdür, başka geçiş yolu yok. Bazısı Türkiye'de kalmıyor transit geçiyor, bazıları oluşturulan çadır kamplarda kalıyor Kızılay'ın himayesi ile yaşamaya çalışıyor. 
Göç olayı, mültecilik yalnız Ortadoğu için değil dünyanın her yerinde var ama Türkiye'deki kadar ağır değil. Bu ağırlıkta Türkiye'yi zorluyor, bir yerde Türkiye bu yükü kaldıramayacak hale geliyor ve Avrupa'ya geçiş kapılarını açmak zorunda kalıyor. 
İnsanın aklına şu gelmez mi, niye Suriyeli göçmenler hep Türkiye'ye geliyorlar da diğer Müslüman ülkelerine gitmiyorlar? 
Türkiye gibi Suriyeli göçmenleri kabul eden bir ülkede Ürdün oluyor, diğer Müslüman ülkeler kaç Suriyeli göçmen barındırıyor, Suudi Arabistan, İran, Mısır, Suriye'nin dostu geçinen Rusya kaç mülteci barındırıyor, Avrupa ülkelerinden Almanya epey mülteci aldı, ucuz işçi olarak çalıştırmak için. 
Bu hal hep böylemi devam edecek? Devam edeceğe benziyor, göçmenler kapılar açıldığı günden beri akın akın Edirne'ye geliyorlar, Yunanistan'a geçmek için uğraşyorlar, her türlü yolu deniyorlar. Meriç'i botla geçmek istiyorlar, olmadı yüzerek geçenleri var. Yunanlılar tel örgülerle, silahla, gazla geçişi engellemeye çalışıyor, ama bu şartlar altında Yunanistan'a geçenler var, engel olunamıyor. Bunlara hep sebep ne yaşadıkları ülkelerde, can güvenliği yok, canını kurtarmak için, daha iyi hayat şartları arıyorlar, onlar varlarını barklarını bırakıp başka ülkelerde yeni hayatlar arıyorlar. 
 Göçün gelişinin arkası kesilmiyor, Edirne'ye hep geliyorlar, Edirne'de sınır boylarında hep yığılma oluyor, bu insanlar günün birinde Edirne'ye yayılırlarsa bizler için problem yaratacaktır. Bir gelirleri yok, paraları da yoksa, Kızılay'ın yardımına ihtiyaç duyacaklar, yahut bir iş bulup ucuz işçi olacaklar. Yahutta orada burada hırsızlık yapacaklar, Edirneliler için dert olacaklar. Göçmenler konusunda BM'de, AB de bir takım toplantılar yapılıyor ama işe yarar bir netice çıkmıyor. Yunanistan'da elinden gelen her türlü kaba kuvveti kullanıyor, buda her halde Yunan medeniyeti olsa gerek. 
 Çözüm yolu, AB, ABD, Rusya, zengin Arap ülkeleri bir araya gelip mülteci olmuş bu insanları paylaşıp ülkelerine kabul etmeleridir. Türkiye nasıl yıllarca bunların kahrını çekmişse, güçlü ülkelerde çekmeli. İnşallah mülteciler için hayırlı olur. . .

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE