ANASAYFA
07 Haziran 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
EMEKLİ MAAŞI
Yayın Tarihi: 17 Mart 2020 Salı, 06:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne Kent Konseyi 29 Şubat'ta Devecihan'da “Cumhuriyet döneminde iktisadi gelişmeler” başlığıyla bir panel gerçekleştirdi.
Cumhuriyet'in yüz yıllık iktisadi gelişmesine değindi ilk iki konuşmacı. 
Panelde son konuşmacı ekonomist Mert Yılmaz'dı. Mert Yılmaz daha çok günümüzdeki vahim ekonomik durumumuza ve gelecekte yaşayabileceğimiz olası olumsuz ekonomik durumlardan söz etti. Ülkemizin bugünkü ekonomik durumunu ortaya koyarken öyle bir konuya değindi ki tüm konuşmacılar birden pür dikkat kesiliverdi.
-Emekliler maaşlarınız yarıya inebilir.
Dedikten sonra Sosyal Sigortalar Kurumu'nun her yıl 45 milyar lira açık verdiğine değinerek ödeme zorluğu çeken hükümet maaşların yarı yarıya azaltılabileceğini belirtmiş oldu. Dünya'da örnekleri var.
Uzaklara gitmeyelim; 10 yıl kadar önce Yunanistan Avrupa Birliği'nin reçetesini uygularken emeklilere öyle bir kıyak yapmıştı ki bir gece de maaşlarının yarıya yakın budandığını gören emekliler günlerce bağırıp çağırmalarına karşın hükümet geri adım atmayınca eldeki yarım maaşla yaşamanın yollarını aramaya başlamışlardı.
Ülkemizde böyle bir uygulama olur mu? Olmaması için bir neden yok. Hükümet bu yaparım dedi mi yapar, da; gerek var mı acaba;
Her yıl enflasyonun çok altında verdiği zamlarla zaten maaşlarımızdan her yıl yüzde 3/5/10 neyse götürüyor. Döviz alıp başını gidince tüm fiyatlar da dövize endekslenip uçunca bir darbe de oradan yedik mi? Al sana bir yüzde 5/10 daha. İki sene de maaşlar oldu mu kuş? 
2010 yılı sonunda emekli olduğumda maaşım 1.250 lira idi. Evro 1.94. Pasaportumuzu çıkartıp gittik Orestiada'ya Aristo'nun yerine sohbet etmeye. Aristo Gagavuz Türk'lerinden harika Türkçe konuşuyor. Laf lafı açtı, sordu; “Ne iş yaparsın, yaş kaç” dedim; “Aristo emekli be, gezerim işte yaş 46” Emekli maaşımı merak etmiş sordu; “636 evro alırım Aristo” deyince “Ne güzel be genç yaşta olmuşsun emekli, her sabah kalkınca yastığın altında var 21 evro, bakasın keyfine. Bize baksana 65 yaşına kadar çalışmaya devam”
O gün için hak vermiştim Aristo'ya. Genç yaşta sağlıklı olarak emekli bir şekilde gezmek, tüm çalışanlar için keyifli bir şey. Bugünse maaşa ince bir hesap ayarı yapsam bir türlü tutturamıyorum ya neyse. 
Aristo'yu göremedim çoktan beri. Sorsa da şöyle desem; “Aristo be yastığın altından bu sabah 13 evro çıktı”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE