ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KURAKLIK
Yayın Tarihi: 21 Mart 2020 Cumartesi, 05:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto


Kuraklık, susuzluk demektir, insanlar,  hayvanların suya ihtiyaçları olduğu gibi, bitkilerinde yetişip gelişebilmeleri için suya ihtiyaçları vardır, bitkiler bu suyu insanların sulaması ile, veya yağmur yağması ile alır. 
 Yağmur bir tabiat olayıdır, gökten yağan sudur, bitkiler için en verimli sulama şeklidir, ama yağmur yağarsa. Bu yıllarda havalarda bir takım anormallikler oluyor bazı yerlere aşırı derecede yağmur yağıp sel felaketine neden olurken, bazı yerlere de hiç yağmur yağmıyor buda kuraklık oluyor. 
Bugünlerde artık kıştan kurtulmak üzereyiz, bu yıl kış kışlığını yapmadı ne doğru dürüst yağmur yağdı, nede Edirne'de kar yağdı. Kar yüzü görmeden kışı bitiriyoruz. Halbuki ekinlerin yağmura ve kara ihtiyaçları var. Eeğer ilkbaharda yağmursuz geçerse çiftçinin hali perişandır. On gün sonra Nisan ayındayız, bu ayda gündöndü ve çeltik ekimi yapılır. Çeltik yanı pirinç su içinde yetişen bir bitkidir, kuraklığa hiç tahammülü yoktur. Eğer yeteri kadar sulama yapılmazsa ürün heba olur gider, diğer tarla ürünlerinde de bu böyledir meyvede, sebzede. 
Kuraklığı gidermenin yolu sunni sulamadır, yağmurlama, kanallarla sulama buda her yerde mümkün değildir. Tarlan nehir, su kanalı yakınında olacak veya kuyu açacaksın oradan pompayla su çekip sulama yapacaksın. Her açacağın kuyudan su çıkacağı garantisi de yok. Een iyi sulama şekli yine yağmur oluyor, tabi yağarsa.
 Bir kilo buğdayın yetişmesi için 2,5 litre suya ihtiyaç var, diğer ayni cins ürünlerde öyle. Hele pancar, sebzelerde öyle, tabi çiçeklerde, toprak ürünleri yeteri kadar su alamaz ise yeteri kadar üremezler ve neticede bu ürünlerin kıtlığı olur, ürün az olunca fiatı da yüksek olur. Bu kıtlığı karşılamak içinde o ürünleri dışardan getirmek gerekir yani ithalat. Buda Türkiye için döviz kaybıdır, neticede bütçe açığı yaratır, nereden bakarsan bak kötü bir durum. 
Peki yağmursuzluğa çare nedir, tek çare yağmur yağarken suyu biriktirmek, buda arazi şartları uygun olursa oralara barajlar yapıp suları oralarda biriktirip, yağmurun olmadığı zamanlarda o sularla sulama yapmak. Yağmur yağmadığı zamanlar, yağmur duasının yararı olur mu, bilimsel olarak hayır, sadece bir tesellidir. 
Yağmur yağmadığı zamanlarda bir gün Nasreddin Hocaya gitmişler, hocam bir yağmur duası yapalım da yağsın kuraklıktan kurtulalım demişler. Hocada olur demiş, gün tertip etmişler dualar yapılmış ama yağmur yok, hocaya sormuşlar hani hocam dualar ettik yağmur yok, hocada demiş bu iş inançla olur, inancınız olsa idi şemsiyenizle gelirdiniz. Neticede hoca bile bu konuya fala inanmamış. 
Yağmursuzluğa bir çarede derin kuyular açıp yer altı sularını yer üstüne çıkarıp sunni yağmurlama yapmak, buda her yerde netice vermez. 
Bu yıllarda havalarda bir dengesizliktir gidiyor, kuraklık devreleri yaşıyoruz, Anadolu'da bazı göller ve nehirler kış günü kurumuş durumda, o göllerde yaşayan kuşlar başka yerlere göç ediyor, bir gerçeği kabul edelim Türkiye bu yıllarda kuraklık devreleri yaşıyor hiç iyi değil. Kuraklığa bir çarede akan nehirlerdeki suları boşuna akıtmamak, en yakın barajlara pompalayarak barajlarda biriktirmek, zamanı gelince kullanmak. Her işimizi Allaha havale ettiğimiz gibi bu konuyu da havale edelim;
--- Allah kuraklık yüzü göstermesin. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
Aramızdan ayrılanlar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
Bunun adı: vicdansızlık!
Roman sorunları 'ısırgan' gibi
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE