ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
SALGINLARIN TOPLUMSAL DEĞİŞİM ETKİSİ!
Yayın Tarihi: 24 Mart 2020 Salı, 05:53
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

         Geçen ay, Elon Musk’ın ‘turistik uzay yolculuğu’ projesinin 2021 yılında hayata geçirileceği ve beş gün süreli olacağı duyuruldu. Haberin sonuna ise şu not eklenmişti. “Bu da demek oluyor ki, 2021’den sonra artık balayı lokasyonu olarak Maldivler değil, dünya yörüngesi genç gelinlerimizin yeni tercihi olacak. Evlilik planı yapan genç damatlarımız şimdiden para biriktirmeye başlayabilir.”

         İşte tam da ‘dünyanın efendisi insanoğlu, gezegenine sığmıyor ve artık uzayı da fethediyorderken bu ay, önce ülkelerimizden, şimdi ise evlerimizden çıkamaz hale geldik!

         Öncelikle şunu söylemeliyim ki, evet çok büyük ve benzersiz bir salgınla karşı karşıyayız ama asla umutsuz değilim.

Çünkü bu salgın dünyada ne ilk ne de son. İnsanoğlu tarih boyunca pek çok salgın hastalığa maruz kalmış ve bugünkü sayılarla kıyaslanmayacak ölçüde ölümler meydana gelmiştir. Günümüzdeki ulaşım imkânlarının sunduğu dolaşım hızı ve insanların iş ve başka maksatla sürekli yer değiştirme zorunluluk ve alışkanlığı, virüsün bu kadar hızlı yayılmasını sağladı. Salgın riskine karşın insanları evde tutmakta zorlanıyoruz. Ama görünen o ki bizim dediğimiz değil, virüsün dediği olacak ve bir süreliğine de olsa mecburen evlere hapsolacağız.

         Ve belki de, böylece bu salgın dünya çapında milyonlarca insanın yaşam şeklinin değişmesine de önemli ölçüde etki edecektir.

         Özellikle evden çalışma şekli iyice yaygınlaşacak, e-ticaret daha büyük bir hızla gelişecek, her gün okula gitmek yerine internet üzerinden eğitim tercih edilecektir. Sadece bu değişiklikler bile her gün oradan oraya koşuşturan insan sayısını azaltacaktır. Böylece; ulaşım araçlarına ihtiyaç azalacak, trafik rahatlayacak, böylece enerjiden tasarruf edilecektir.

Ve kim bilir daha ne değişiklikler olacak ya da hiçbir şey değişmeyecek her şey eskisi gibi kalacak. Bunu gelecek gösterecek ama geçmişin bize gösterdiklerine bakıldığında salgın hastalıkların insanlık tarihinde çok önemli izler bıraktığı ve toplumsal dönüşümler yarattığı da bir gerçek. İşte tarihten örnekler:

         -1350'lerde veba, Avrupa'da nüfusun yüzde 3'ünü öldürürken, bu kayıpların çoğunlukla köylülerden olması, toprak sahiplerinin işgücü sıkıntısı çekmesine yol açtı. Böylece feodal sistem parçalanmaya başladı. Bu parçalanma ile toprağa ve insan gücüne dayalı ticaret yerine, sanayileşmenin önü açılmış oldu. Ölüm korkusu, insanları salgından kaçmak için uzun deniz yolculuklarına çıkmaya daha istekli hale getirdi. Bu da Avrupa sömürgeciliğinin yayılmasına yardımcı oldu. Salgına karşı Kilise’nin hiçbir şey yapamadığının görülmesi reformun fitilini ateşledi.

          - Amerika kıtasının 15. yüzyılda sömürge haline getirilmesi sırasında, Avrupa’dan gelen askerlerden bulaşan çiçek hastalığı ile Kıta’nın nüfusunun 60 milyondan 5-6 milyona düştüğü tahmin ediliyor. Yerlilerin bağışık olmadıkları bu hastalık sayesinde koskoca kıta kolaylıkla ele geçirildi

Hayatta kalan az sayıda insan, arazilerini yeterince işleyemediği için çok büyük alanların ormana veya çayıra dönüştüğü, bitki ve ağaçlardaki bu muazzam büyüme, karbondioksit seviyesinde azalma sağlayıp dünyanın geniş bölgelerinde sıcaklığın düşmesine sebep olduğu da not edilenler arasında.

         - 1801'de, Haiti'de meydana gelen sarıhumma salgınında, Fransız askerleri yaklaşık 50 bin kayıp verdi. Bu da, Fransa’nın Kuzey Amerika'dan çıkmasına ve ABD'nin kıtada büyümesi ile hızla güçlenmesine neden oldu.

         - 1888-1897 yılları arasında sığır vebası virüsü,  Afrika'nın sığırlarının yüzde 90'ını öldürdü. Hayvancılığın sağladığı besinden mahrum kalmaya, öküz yokluğu sebebi ile tarım yapılamaması da eklenince büyük bir kaos oluştu. Hastalığın neden olduğu bu zor durum, Avrupa Ülkeleri’nin, Afrika'yı sömürgeleştirmesini kolaylaştırdı.

         - Çin'in kuzeyine 164 yılında çıkan, veba ile sıtma olduğu tahmin edilen çifte salgın, büyük kayıplara yol açtı. Kıtlık ve çekirgelerle aynı zamanda ortaya çıkan salgının yarattığı kaosla 300 yıllık hanedan tahttan indirildi.

Bugün yaşadığımız salgının çok daha az sayıda insan kaybına yol açacağı görünüyor ama bakalım, insanlık tarihine yön verecek toplumsal değişimlere sebep olabilecek mi? Mesela doğanın dengesini daha az bozarak, hem insanlığın hem de diğer tüm canlıların hayatını daha çekilir hale getirmemize vesile olur mu?

Not: Salgın hastalıkların tarihteki etkisi konusunda; Andrew Nikiforuk’un ‘Mahşerin Dördüncü Atlısı’ ve Jared Diamond’un ‘Tüfek, Mikrop ve Çelik’ adlı kitaplarını öneririm.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
Patates-soğan tarlada kaldı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE