ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
KORONAMEDYA!
Yayın Tarihi: 26 Mart 2020 Perşembe, 05:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

EvdeKal dendi evdeyiz. Ya sağlıkçılar? Alkış yapıyoruz ama işlerini kolaylaştırıyor muyuz? Yaşam alanlarımızı temiz tutmaya çalışan temizlik ekipleri? Tükettiklerimizi sağlamaya çalışanlar? Ekmeğimizi, gazetemizi, diğer ihtiyaçlarımızı üretenler ve bize gelmesini sağlayanlar? Onlar da her kesimden insanla sürekli temas halinde. Evde olmayan bir kesim daha var. Üretime devam etmekte kararlı sanayicilerin işyerlerinde çalışan işçiler?

Bu insanlara saygılı davranmak şart ve onların işlerini de kolaylaştırmamız gerekir. Çözüm dayanışma ise hepimiz bir şeyler yapabiliriz. Önce idareciler bu olanağı ve güveni sağlamalıdır. Örneğin Bilim Kurulunun oluşturulmasında hata vardır, değiştirilebilir, hata düzeltilebilir. Oluşturulan Bilim Kurulu çok değerli uzmanlardan olabilir ama onları temsil eden Tabipler Birliği, Eczacılar Birliği, Sağlık İşkolu sendikaları, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği gibi sağlık alanında bulunan uzman dernekleri de Bilim Kurulunda temsil edilmesi sağlanmalıdır. Dayanışma için karşılıklı güven birinci kuraldır.

Virüs tehlikesi geçene kadar 65 yaş üstü yurttaşlarımıza uygulanan sokağa çıkma yasağı var ve doğru olduğu herkesçe kabul edilmektedir. Ancak evinde kalmak zorunda olan bu insanların yaşamsal ihtiyaçlarını görmek üzere yeterli ekipler olmalı ve tüm beslenme, dezenfekte hizmetleri karşılanmalıdır. Bu hizmetlerin bazı yetkili kamu çalışanları tarafından yapıldığı haberleri varsa da bu dayanışma ile olmalıdır.  Gönüllü olarak bu hizmeti yapmak isteyen sivil kişi veya kurumlarla da işbirliği yapılmalıdır. Bu gönüllü birimler muhtarlık, valilik ve belediye olanakları ile hizmet sağlamalıdır. Böylece fırsatçıların, sahte iyilikseverlerin önü kesilmiş olur.

‘EvdeKal’ günlerinden en çok sıkılanlar öğrenciler. İlk haftanın tatil olması sonrasında EBA denen bir sistemle evlerden eğitime devam etme kararına uydular. En çok güven veren kurumların devlet kurumları olması gerektiği bu zamanda bakanlık ne yaptı? Menderes’in idam animasyonu, ilahiler, şiddet görüntüleri, cinsiyet farkı yaratan cümleler ile EBA eğitimine başladı. Böylece bir kez daha güvensizlik yarattı. Adı ‘Eğitim Bilişim Ağı’ olan EBA’yı, dinin Abece’si olan ‘Elif Ba’ diye anladığını belli etti.

EvdeKal kuralınca; kenti, dünyayı evden izleyen bizlere haber toplayan gazetecileri de unutmamak gerekir. Adım adım her yeri gezen ve her kesimle ilişki içinde olmak zorunda olan bu mesleğin habercileri, basımcıları, dağıtımcıları; sağ olun, var olun ve tarafsız kalın.

Bir de yaşamını devam ettirmek için çalışmak zorunda olanlar var. Hiçbirisi keyfinden çıkmıyor sokağa. Sosyal devlet zor günlerde, yani bu günlerde; varlığı olanlara değil yoksul bırakılan kesimlere yardım için kararlar alır. Çünkü o yoksul insanın yoksul kalmasının sebebi devletin ekonomik tercihleridir. İşte yıllardır dillendirdiğimiz sosyal devleti bu nedenle talep ediyor ve savunuyoruz. Sermayeye hizmet sunan idareciler sosyal devleti elbette anlayamaz. Biz anladığımızda ve örgütlü olarak bunun mücadelesini verdiğimizde sosyal devlet olur.

Sosyal devletin kararları yoksulları, öğrencileri, çiftçileri, işçileri, ücretsiz izine çıkarılanları, kredi borcu olup çalışma ve ödeme durumu bozulanları, ilimizde sığınmacıları olumlu yönde etkilemelidir.

Edirne olarak genellikle yasağa uymuş durumdayız. Evden ahkâm kesmek de benim yaptığım başta olmak üzere hepimizin çok sevdiği bir uğraş! Değil mi?

Sosyal medyada da hepimiz ‘uzman’ olduk maşallah! Coronavirüs yerine ‘coronamedya’ hastalığı daha yaygın ve bulaşıcı bence! O kadar çok kirli bilgi var ve ‘dayanışma’ diye(!) paylaşılıyor ki. Meğer oturduğumuz yerden uzman olmuşuz.

Hepsini hepimiz görüyoruz. Kişi olarak birbirimize yardım edeceğiz derken zarar vermeyelim derim. Sosyal medyada paylaşılan şu alıntıyı burada yazmak ve geleceğe aktarmak iyi olacak. (Paylaşım Omur Aydın)

ATEİST KORONA: Bilimin değerini hatırlattı. Gavsların, şeyhlerin, hocaefendilerin etkisiz olduğunu ispatladı. Kutsal sayılan yerlere gidişi bitirdi. Umreye gidenlere bulaşıp pişman etti. Herkesi alkole (kolanya, vs.) muhtaç etti.

KOMÜNİST KORONA: Sınıf ve sınır tanımadan yayıldı ama yoksul güney yarım küreye değil, görece zengin kuzey yarım küreye musallat oldu.

ANARŞİST KORONA: Devlet-otorite-güç tanımadı. Yöneticileri-egemenleri de hasta etti.

ÇOCUK DOSTU KORONA: Çocukları öldürmüyor. Taşıyıcı oluyorlar. Çocuklara musallat olanları ve yaşlıları öldürüyor. Çocuk tacizlerini azalttı.

ÇEVRECİ KORONA: Doğaya değil, doğaya zarar verenlere zarar verdi. Korana ve insanların bulaşmadığı bitkilere ve hayvanlar artık daha rahat.

HİJYENCİ KORONA: Temizliği ve hijyeni hatırlattı ve arttırdı. Temiz toplumu düşündürttü.

AİLE ve KİTAP DOSTU KORONA: Evde daha çok zaman geçirerek, aile iletişimine ve kitap okumaya zaman arttı.

TRAFİK DOSTU KORONA: Trafik sorunu, kazalar, egzoz kirliliği azaldı.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
3 haftadır vaka yok
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
Öğretmenden büyük fedakarlık
65 yaşa 'hapis hayatı'
Salgında bile talana devam
Bunun adı: vicdansızlık!
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
‘ETUS da normalleşsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE