ANASAYFA
26 Eylül 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Sistem Ha Dönüştü Ha Dönüşecek
Yayın Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi, 06:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Malûm olağanüstü günler yaşıyoruz. İmkân dahilinde eve kapanıp birbirimizle fizikî teması had safhada kesmiş durumdayız. Bu olağanüstü durum olurda cümleye “uluslararası sistem…” diye başlayan gazeteci, finansçı, tarihçi hiç olmaz mı? Elbette olur. Zira kendi elceğizlerimizle “gidip görmecilik” ve “yeni teoricilik” ikilisinin ellerine bıraktığımız uluslararası politika çalışmaları gazeteciye, tur rehberine, finansçıya ve hangi çağı çalışırsa çalışsın tarihçiye emanet edilmiş durumda.

Çin kaynaklı ve bütün dünya ülkelerinin başına dert olan virüsünortaya çıkardığı durum da yine sistemik yapının değişimi ahkâmlarının kesilmesine sebep oluyor. Çok değil bundan bir yıl önce ABD ile Kuzey Kore arasında hadi olmadı ABD ile Çin arasında bir savaş bekleyip sistemik yapı değişti diyenler “sistemik yapı değişti” sabit önermelerini şimdi de Çin’den gelen koronavirus ile ilgili cümlelerinde kullanıyorlar.

Öncelikle şunu hatırlatalım hipotezleriniz bilimsel yasalar değildir. Yani siz bir hipotezi öne sürdünüz diye o ispatlanmış olmuyor. Bunun için çok uzun bir süreç gerekiyor. Bir başka şekilde söyleyeyim ortaya koyduğunuz hipotezi yasa zannetmek ukalalıktır ve narsizmdir. Kendini eleştirme ve denetlemeden uzaklıktır. Yani bilim insanı kumaşına sahip olamamaktır. Gelelim bir başka ukalalık ve narsizm durumuna şu koronavirus meselesini biz yaşadık diye dünyanın en önemli olayı bu olmuyor. Yani sizler şerefli varlıklarınızla koronavirusun Çin’den dünyanın tüm ülkelerine yayılmasını seyrederek olayı ve bizleri şereflendirdiğiniz için bu, dünya tarihinin en önemli olayı olmuyor.Ayrıca bu olay sizin tarafınızdan şereflendirildi diye dünyanın sistemik yapısını değiştirecek olay da olmuyor. Dolayısıyla kovid çağ yok!Post kovid çağ da olmayacak! İki tane İngilizce yazı yazan bunu kullandı diye elinizde tuzla bütün ecnebice kavramlara koşuşturmayın. Tarihte yaşanan veba salgınları, çiçek salgınları, İspanyol gribi pek çok salgın mevcut. Ama tabii bunlar yaşanırken siz dünyayı henüz şereflendirmediğiniz için bunların bir önemi de yok. Zaten o yüzden bu salgınlar da ne bir çağ açıp bir çağ kapadılar ne de sistemik uluslararası politika yapısında bir değişiklik yarattılar.

Hadi biraz çağ anlatayım size malûm tarihçisi bile kovid ve post-kovid çağ var zannettiğine göre elzem oldu. İlk Çağ var, yazının icadı ile başlayıp kavimler göçü ile sona erer. Sonra Orta Çağ gelir, bu çağ kavimler göçü ile başlar hemşerimiz Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederek fatih unvanını alması ile sona erer. Sonra Yeni Çağ başlar, bu çağ da Fransız İhtilali ile sona erer. Ardından Yakın Çağ gelir içinde bulunduğumuz çağdır bu Fransız İhtilalinden başlar ünlü düşünür finansçıların kovid çağ vardır diye tivitırda yazması ile sona erer. Şaka şaka halen devam ediyor… Bu gizli bilgileri nereden biliyorum biliyor musunuz? Ortaokul bitirdim de ondan. Ortaokul seviyesinde tarih bilgisine sahip olmak bildiğiniz gibi sadece rokşirkslerle rakıfelırların sahip olduğu bir ayrıcalıktır…

Bu noktada bir şeyin dikkatinizi çekmesini umuyorum. Çağ değişimleri bulaşıcı hastalıklar yahut ekonomik dengesizliklerden değil küresel anlamda dönemindeki devlet yapısını, sosyal yapıyı kökünden değiştirecek göç, savaş yahut isyanlarla gerçekleşmiş. İşte uluslararası politika sistemi de bu çerçevede ele alınmak zorundadır. Bunun aksi halinde ele alınan şekiller sosyal medya avaneliğinin ötesine geçmeyecektir. Bu aşamada içinde bulunduğumuz çağın en son sistemik yapı değişikliği de II. Dünya Savaşı ile ortaya çıkmıştır. Buna göre II. Dünya Savaşı öncesi dönemde var olan, I. Dünya Savaşı ile değişim emareleri hızlanan güç dengesi yapısı el değiştirmiştir. Yani Avrupa merkezinde bulunan güç odağı ABD-SSCB merkezinde oluşmuş ilerleyen dönemde de yanına Çin Halk Cumhuriyeti eklenmiştir.

Bilmem farkında mısınız ancak sistemik yapı değişiminde de tek başına bir ekonomik faaliyetten bahsetmedim. Tüm dünya çapında siyasi ve sosyolojik dengeleri sarsan ve güç odaklarını değiştiren bir olaydan bahsettim. Ve yine fark ettiyseniz bu olayların gerçekleşmesi tek başına ekonomik, tek başına sosyolojik yahut tek başına askeri faaliyetlerden olmamıştır. Bunların hepsini yansıtan ve hepsinin birbiri ile çeşitli seviyelerde etkileşimde olduğu bir durumun sonucu söz konusu değişimler ortaya çıkmaktadır. Şu anda içinde bulunduğumuz durum elbette ki kötüdür. Bunun tartışılır bir yanı da yoktur. Ancak yukarıda saydığım faktörleri dikkate aldığınızda söz konusu değişikleri yaratacak bir etkisi olmadığı anlaşılacaktır. Bu açıdan da lütfen uluslararası sistemik politika meselesini uluslararası politika çalışanlarına bırakınız. Zira uğraştığınız iktisat bilimi de tarih bilimi de sosyolojinin çeşitli dalları da tek başına bu disiplinin açıklanması için yeterli değildir.

İki çift lafım da meslektaşlarıma olsun n’olur artık şu “tur rehberliği” mantığı ile “gidip gördün mü?” diye sorup yahut gelişkin gazetecilik ile haber yorumlatarak uluslararası politika çalışması alışkanlığını bir kenara koyalım. Siyasetin felsefesi, sosyolojisi ve bunun yanında uluslararası politika çalışmaları için devlet felsefesinin, ekonominin, askeri faaliyetlerin ve sosyolojinin katkısını görmezden geldiğimiz, ben falan tarihte oradaydım yahut falan haberde böyle yazıyordu seviyesinde yorumlar çağ da açtırır, çağ da kapattırır yeni çağ da icat ettirir. Öncelikle bilim dalımıza ve araştırmalarımızı yürüttüğümüz disipline saygılı olalım. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Av. Yaşagör artık memleketinde
İsmail Ağa cemaatle buluştu
İyi ki aile dostu!
Asırlık kuraklık!
Saros'dan tonlarca sardalya
Kapıkule'de komşu kuyruğu
Cadde Katık'tan 50. şube
Batı Trakyalı konut alamıyor
25 Kasım'da seyircisiz heyecan
Elektrik kesintisi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama