ANASAYFA
27 Kasım 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KORONAVİRUS NE GETİRİYOR NE GÖTÜRÜYOR
Yayın Tarihi: 27 Nisan 2020 Pazartesi, 06:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sanki her olay yerindeymiş,  işler tıkırındaymış gibi şimdi başımıza bir korona sorunu çıktı, bu konu yalnız Türkiye için değil bütün dünya için sorun, dünyada korona salgınına yakalanmayan ülke kalmadı.
 Toplumsal veya bireysel yaşamda bir olay olur, olayın zararlı ve faydalı yönleri vardır, korona diye de bir salgın hastalık doğdu gelin hep birlikte bunun faydalı ve zararlı yönlerinin analitiğini yapalım. 
 Bu koronavirüs belası Çin'de başladı, bütün dünyaya yayıldı tabi Türkiye'ye de. Eğer Çin zamanında tedbir alıp bu konunun üzerine gitse idi koronavirus belki de yalnız Yuan kentinde kalır, bütün dünyaya yayılmazdı. Bazı ülkelerde, İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere gibi gevşek davrandılar bu salgına tam bulaştılar, ölümler ve kısıtlamalar bu ülkelerde çoğaldı ve maksimum seviyesine erişti. 
 Türkiye bu konuda akıllıca hareket etmiştir, nispeten zamanında tedbir alıp yaşlılara, gençlere sokağa çıkma yasağı uygulamıştır, bu konuda vaka taramaları yapmaktadır, hasta olanları tedavi ediyor, maalesef her gün yüze yakın çan kaybı olmaktadır. Türkiye daha da ileri giderek yurt dışındaki vatandaşlarını anavatana getirtip karantinaya alıp hasta olanları tedavi etmektedir. Bu işlem devletimizin başarılı bir olayıdır. Bu kadar tedbirden sonra yine de iyileşenlerin yanında maalesef kayıplarımızda olmaktadır, bilhassa yerine getirilemeyecek can kayıplarımız.
Korona öyle bir dert ki bütün dünyayı sardı, eğer düşününecek olursak korona ne getirdi diye. Getirdiği tek olay -- derttir -- başka bir şey değil, çoğumuzun hiç bilmediği maske kullanımını öğrendik, eldivensiz sokağa çıkamıyoruz, yan yana gelemiyoruz, el sıkışamıyoruz, cenaze namazlarında dahi birbirimizden uzak duruyoruz, altmış yaş üstü, yirmi yaş altı kimseler sokağa çıkamıyor. Bunların içinde kimsesiz olanlarda var bir yerden yardım göremeyenlerde var, herkese maske, dezenfektan dağıtılırken bunlar muaf tutuluyor. Bu tip insanlar için hiç olmaz ise mahalle bakkalına, markete kadar çıkacak tolerans tanınmalı, koronavirüsün getirdiği bu dertleri göz önüne alırsak, koronavirüs sosyal yaşamı yok etmiştir. Hala daha ne getirmiştir diye sorulacak olunursa dert, bela getirmiştir. 
Ekonomik yönden bakacak olursak piyasalar tam bir deprem yaşamaktadır, yalnız Türkiye için değil dünya piyasaları da böyle. Dolar, Euro, altın zirve yaptı, koronavirüs nedeni ile bir çok iş yeri faaliyetini tatil etti, işçilerini işten çıkardı veya ücretsiz izne gönderdi. Bunlar o ülke için ekonomik kayıplardır. Bu şok dalgasından sonra piyasalar kendini nasıl toparlar diye sorulursa, zor toparlar. Bunun acısını da halk çeker, çünkü, güneş ayakkabıyı sıkarsa, ayakkabıda ayağı sıkar, koronavirus depreminin ardından iş yerleri gibi halkta sıkıntılı günler yaşayacaktır. İnşallah sıkıntı sosyal patlamalara neden olmaz.  Koronavirüs bizlere dert getiriyor, bela getiriyor. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Komşudan tur yasağı
'Saf' altın gibi!
“Mutlu Muzlar” Türkiye Pazarında: Ocak’tan itibaren raflarda yerini alacak
‘Esnaf öksüz kaldı’
‘Gözümüz kapıda’
İşçi Tulumu Modelleri ve Fiyatları İçin İşmont!
‘Barajlar kırmızı alarmda’
Edirnespor hepimize değer kattı
‘Saros'daki katliamı durdurulmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama