ANASAYFA
27 Eylül 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
GIDA SORUNUMUZ
Yayın Tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba, 05:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Beş yaşımdan, on altı yaşıma kadar yaz dönemlerimi doğum yerim olan Vaysal Köyü'nde, dedeme ve nineme yardım ederek geçirdim.
En büyük üretim aracımız olan iki adet yük beygiri ile yıl boyu tüm işlerimizi yaptığımız gibi kendi yiyeceğimizi ve hayvanlarımız için yem üretimini de onlar sayesinde gerçekleştirdik.
Ülkemizin Dünya'da kendi kendine yeterli gıda üretimini gerçekleştirdiği 70/80'li yıllar. Ekim ayında başlayan buğday, yulaf, arpa ve çavdar ekimleri ile yiyeceğimizi ve hayvanlarımızın yeminin yanı sıra kış boyunca ormandan kuru odunlarla yakacağımızı temin ettik. Çiftçiliğimizin yanında en büyük üretimimiz merada hayvan yetiştiriciliğiydi. Yılın büyük bir bölümünü meradan beslenen hayvanlarımız, maddi olarak ailemize yük olmuyor, önemli de bir kaynak oluşturuyordu. Borcumuz da yoktu, çok kazancımız da. Kendimize yetiyor, bankalara bulaşmıyorduk ürettiklerimiz sayesinde.
Sonra traktörler çıktı meydana. Birden bire üretim patlaması. Bedeli de ağır oldu. Kredilerle alınan traktörlerin ardından tarlalarımızın artan üretiminin sürdürebilirliğini devam ettirebilmek için suni gübreye yöneldik. Kendi ürettiğimiz “Kızılca” buğdayının yerine ilaçlı “Rus buğdayı, Bezostiye” tohumuna yönelmemiz bağımlılığımızı biraz daha arttırdı. O da harman sonu ödenmek şartıyla, borçlanarak. Bankaların kapısını aşındırmak işimiz olmuştu artık. Meradan bedava olarak yapılan en büyük kaynağımız hayvancılık, ikinci plana düştü. Nasıl olsa tarlalardan gelen üretim yetip artıyordu.
Köyümde bugün için tarlaların büyük bir bölümü el değiştirdi. Köyümüzle ilgisi olmayan kaynağını bilemediğimiz sermaye sahipleri tarlaları toplayıp duruyor. Köyümüzün çiftçisi sürekli küçülme yönünde. İlk yıllarda bir tarlasını satıp krizden çıkmaya çalışanlar sorunlarını çözemeyince kente göçü bir çare olarak gördüler. Gençlerin çoğunluğu artık Edirne'de veya İstanbul'larda asgari ücretin ancak sağlayabildiği acı ekmeğinin peşinde.
Son yıllarda köyümüzün kooperatifine ciddi emek vererek hayvancılık ve orman işçiliği sayesinde bir nebze olsun ayakta kalmaya devam ediyor köyümün insanları. Okul döneminde bir minibüs dolusu küçüklü büyüklü çocuk gelecek için ümit vermekte.
Köyümüzün merası büyük. Tarlaları az ve verimi düşük. Son yıllarda tarımdan ziyade hayvancılığa yönelen köyümün çalışkan insanları kooperatiflerinin doğru yönlendirmesi sayesinde ayakta kalmaya çalışıyor. Tarım Bakanlığı'nın yok denecek kadar düşük desteklerine karşın inatla üretmeye devam ediyor Vaysal köyünün insanları.
Çözüm bellidir. Ülkemiz üretmelidir. Öncelikle gıda alanında. Bunun içinde halen köyünde kalıp üreten, mücadele eden insanları desteklemek gerekiyor. Kırsalda yaşayan insanlar için kooperatifçilik var olma mücadelesine dönüşmüştür.
Üreticinin kooperatifler yoluyla örgütlendiği Dünya'da, biz tüketiciler de örgütlenip “Tüketim Kooperatifleri” yoluyla hem sağlıklı gıdaya erişim yollarını açabilir, hem de üreten insanlara daha yakın olarak ürünlerinin gerçek değerini bulmasını sağlayabiliriz. Böylece verimli ve üretken ve aynı zamanda doğa ile bütünleşen sağlıklı bir döngü yaratabiliriz.
Umut, üreten ve tüketenlerin örgütlenmesinde.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
VRF Klima Nerelerde Kullanılır?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama