ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Amerika'da Kültür
Yayın Tarihi: 15 Haziran 2020 Pazartesi, 06:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sık sık AyAr'cılar diye tiye aldığım bir grup var. Maalesef Türkiye'de yurt dışı görme şerefeni mazhar olmuş bu şereflerini İngilizceyi anadilleri haline getirmek suretiyle taçlandırmış bu grubun aynı zamanda “gidip gördükleri” için o gidip gördükleri ülke hakkında da “uzmanlaşmaları” söz konusu oluyor. 
Yıl 1898! Amerikan Kongresinin Senato kanadında senatörler Yankee yaratıcılığının ve dillerinin yani Amerikan İngilizcesinin dünya çapında nasıl geliştirileceğinden bahsediyorlar ve ABD'ni boydan boya geçen tren yolu ağının getirdiği ekonomik kazanımları dışarıya açılmalıyız yoksa patlayacağız şeklinde açıklıyorlardı. 
Tam bu noktada sermayenin devletin istediği şekilde kontrol edilebilmesi açısından “gizli” ailelerci gruba da kötü bir haberim var. Sherman Anti Trust Act (1890) yani; dönemin senatörlerinden John Sherman'ın teklifiyle yasalaşan tröstler bir başka deyişle tekeller bir başka deyişle de kolaycı gizli ailelercilerin tanımıyla gizli ailelerin ekonomik tekeller oluşturması üstelik de o sizin meşhur Rockefellerların da içinde bulunduğu bir grup tekele karşı olarak verilmişti. Devlet tarafından uslandırılıp kontrol altına alınan Amerikan sermayesi de 1898 yılında ABD'nin İspanyol İmparatorluğunun son savaşında galip gelmesi ile artık başka bir hale bürünmek üzereydi. 
Bütün bunları niye anlattım değil mi? Zira her anlatılan şey bir işe yaramalıdır, maddiyatçı kültür bunu gerektirir. İşte tam da bunun için anlattım. Her anlatılan şey işe yaramalıdır maddiyatçı kültürünün ortaya çıkışı budur. Bu kültürün dağıtım yeri ve kaynağı ise yine 1898'de Amerikan Konrgresi'nin Senato kürsüsünden dilimizin konuşma oranını hızla yükseltmeliyiz, patentlerimiz tüm dünyada kullanışlı aletlere dönüşmeli diyen Amerikan senatörlerinin talepleridir ki yıllar sonra bir grup AyArcı tarafından bizim topraklarımızda da yayılıyor. 
Konuştukları dil Türkçe ama emin olun Amerikan İngilizcesinin Türkçe kelimelerle ifadesi… Dilin kurgusu, deyimler ve tamlamaların kullanılmaması, hani o Amerikanca basitliğindeki ortaya bir “of” getirerek oluşturulan tamlamalardaki basitlikler hep bunlar işte o on milyon kilometre karelik ülkenin kültürel kodlarının dünyaya yayılmasından oluyor. Biz de etkileniyoruz. 
AyArcı gruplarımızda “sadece teori çalışma mahareti” türedi son dönemde. Neymiş?Mesele teorinin hiçbir örnek olay ele alınmadan salt kendisi olarak çalışması. Uluslararası politikayı uluslararası ilişkiler adıyla ayrı bir bilim dalı zanneden sevgili dostların 1898'de Senato kürsüsünden bağıran Amerikan senatörlerinin şu an bu topraklarda çıkarlarını savunduğunu fark etmelerini umarım. Hani bu uluslararası ilişkiler teorileri denen şeylerin büyük çoğunluğunun kafa yorucularının amacı 1898'deki çağrıyı devam ettirip Amerikan çıkarlarını genişletmektir belirtmiş olayım. O yüzden “sadece teori çalışma mahareti” yerine teori olduğu iddia edilen şeyleri eleştirel bir gözle ve örnek olaylarla ele alarak siyaset bilimine katkıda bulunmak bizleri Amerikan kültüründen de uzaklaştıracaktır. 
Neyse dönelim mevzuya. Bu anlattığım meseleleri kendi ülkelerinde yani ABD'de WASP'lar gerçekleştirdi. O çok klasik tanımı hatırlatalım Beyaz Anglo-Sakson ve Protestan. Şimdi bu yaklaşımın ortadan kalktığını ifade eden görüşler var. Belli bir noktada haklılar evet artık Amerika'da tenin beyaz olması gerekmiyor. Zihnin 1898 Yankee'sinin beyazlığında olması tenin rengini geri plana itiyor. Bu ne demek biliyor musunuz? ABD'de bir başkan seçilir üstelik adı Hüseyin Barack Obama'dır ama onun teni sadece siyahtır. White Paper diye bir şey yayımlanır onun döneminde Afganistan'da İHA ile Amerikan vatandaşı öldürülür ve kimsenin gıkı bile çıkamaz. Çünkü Hüseyin beyaz zihinli bir zencidir ve tam bir WASP'tır. Bu ne demek biliyor musunuz? Olmaz ya hani 1861'de Amerikan İç Savaşı öncesi Güneyli bir köle taciri Hüseyin'i görse alnından öper senden ders almam gerekir derdi. 
Bu nasıl olmuştur biliyor musunuz? İşte o 1898'de Senato kürsüsünden dilimizin konuşma oranlarını artırmalıyız, patentlerimiz dünyayı sarmalı diye bağıran senatörlerin tasarladığı eğitim sisteminden geçen Hüseyin bir WASP olmuştur. İşte tam da bu yüzden artık WASP ifadesinin açık olarak ABD'de belirtilmesine gerek kalmamıştır. Bu iş bizim buralarda da WASP kavramının ortadan kalktığı şeklinde “muhteşem” bir yorumla ele alınmaktadır. 
Bu durum sevgili dostlar; Amerikan kültürlü AyArcılığı dışında bize bir şey göstermektedir. Birey-toplum-Devlet ilişkisi… Yani bireyler ve toplumlar devlet denen aygıtın yönlendirmesi ile şekillenir ve karşılıklı olarak birbirlerini etkiler. Yaklaşık beş yıldır kafa yorduğum bu hususta öznellik kavramı hayli ön plana çıkmaktadır. Ancak bu durum siyaset sosyolojisinin konusu olduğu için de zinhar AyAr ile ilgisi yoktur. Zaten bizim Hüseyin'in sistemin adamı olması da AyAr'ın konusu değildir diyelim. 
Bu tartışma sürer gider. Açık olarak şunu belirtelim otorite kültürel ortamı domine eder. Bu otorite dünya çapında bir güçse dünya çapında kültürel ortamı domine eder. Uyanık olmak gerekir. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
Patates-soğan tarlada kaldı!
'Covid 19' toplantısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE