ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
GELİŞMEYİ KİM İSTEMEZ?
Yayın Tarihi: 19 Haziran 2020 Cuma, 06:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Gelişmeyi, daha güzel bir yaşamı, aklı başında olan herkes ister. Hele de geçim zorluğu içinde isen ve de işsiz isen. Gelişmeyi hangi siyasi yapı sağlarsa sağlasın desteklenmelidir. Önemli olan gelişmeyi sağlayacak yatırımın 'ancak', 'fakat' sözcükleriyle sorgulanamayacak kadar net ve açık olması gerekir.
Son aylarda kentimizde tartışılan yatırımlar var. Son günlerde tartışılan Havsa'ya bakmadan önce AKP döneminde Trakya'ya bakmak gerekir ki buna sayfalar değil kitaplar yetmez. Tüm mevzuatlar yok sayılarak yapılmaya çalışılan Keşan FSRU ve anayasanın kıyılar halkındır demesine rağmen Saros kıyılarının özelleştirilmesi sanırım AKP'nin gelişmekten ne anladığını göstermeye yeter. Yetmiyor ise Uzunköprü'de en verimli arazilere patlayıcı mayın deposu, Kavacık'ın can damarına OSB veya son günlerde yine Keşan'a bağlı beş köyü ayağa kaldıran 'Patlama ile Linyit Üretimi İşlemi'... 
Daha örnek isteniyorsa, 2019 Aralık ayında Lüleburgaz'da yapılan Trakya Platformu toplantı kararlarından bazı örnekleri yazayım; Tekirdağ Yeniçiftlik arasında doğal gaza dayalı Petrokimya tesisleri, kömürlü termik santral projeleri, İğneada'ya nükleer santral planı, Tekirdağ Asyaport Limanı, kirletilen dereler, korunması gereken Istranca Dağları'na yapılan işletmeler,Ergene Derin Deniz Deşarjı ile Marmara'nın da kirletilmesi, Kanal İstanbul…
Buralarda AKP'nin duruşuna bakarak; Edirne İl Genel Meclisi'nin'Havsa Gümrükleme Alanı' ertelemesine bakılabilir. AKP, memleketi hukuk ile mi yoksa her gün kendilerine uygun olarak yayımladıkları 'yasal mevzuat'la mı yönetiyor? Gerçekten hukuk ile yönetiyor olsaydı şu anda Trakya'da kirletilmiş bir karış yer gibi işsiz insanımız da olmazdı. Çünkü 2004 Çevre Düzeni Planı buna göre düzenlenmişti.
Planlar anayasa gibidir. Bu gün kabul edip yarın kişinin keyfine, sermaye sahibinin talebine göre değiştiremezsiniz. 2004 yılında AKP tarafından kabul edilen yüz binlik planın 50'ye yakın maddesi değiştirildi ve sonrasında revize edildi. AKP emriyle revize edilen planın felsefesi, mantığı, amacı olan 26 maddesine dair Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdi. Kararda; 'Plan politikaları' kapsamında saptanan 7 madde, 'Arazi kullanım kararları' kapsamında saptanan 8 madde, 'Plan hükümleri' kapsamında saptanan 9 madde ve 'Yargı kararları' kapsamında saptanan 2 madde var.
Bu nedenledir ki Trakya'da henüz nefes alabiliyoruz. Anayasa ve bu Danıştay kararına göre Havsa'ya gümrükleme alanı yapılamaz. AKP sözcüleri kenti, doğayı, oy aldığı insanları düşünmek bir yana onları yoksul bırakıp dini kullanarak mürit yapmakla bu güne kadar çoğunluğu korumuşlardır. Ama artık denizin suyu bitti, cumhuriyetin tüm ekonomik tesislerini satarak elde ettikleri nakit de tükendi. Bu nedenle doğayı daha fazla talan etmeye ve emeği daha fazla sömürmeye yelteniyorlar ki son yıllardaki projeler bunu kanıtlar durumdadır. 
Havsa'ya yapılması düşünülen gümrükleme alanı geçmişte denenmiş ama hukuku kendilerine kılavuz edinen ve aktif yurttaşlık bilinci gelişmiş yöre insanları tarafından yürürlükten kaldırılmıştı. Bu gün iyilik gibi sunulan 160 bin metrekarelik Zarbun Çiftliği'nin 60 bin metrekaresinin şartlı olarak İl Özel İdaresi'ne hibe edilmesinin ardındaki iyilik(!) açıklanmalıdır.
AKP İl Başkanının; “CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu muhalefet grubunun aldığı kararlar siyasidir ve samimi değil” cümlesi en doğru cümledir. AKP'nin 18 yıldır yaptığı tüm çalışmalar da siyasi değil mi? Siyasi partiler neden vardır ki? Önemli olan siyasi partilerin verdikleri vaatleri seçmenlerin-den aldıkları oylara yakışır davranışlarla göstermeleridir. Adaleti sağlayacağız diyecek cumhuriyet tarihinin en adaletsiz devrini yaratacaksın, kalkınma diyecek ama bu coğrafyada son 200 yıllık sürede kalkınma adına yapılmış tüm yatırımları satarak gelirlerini heba edeceksin ve sonrada 'halk bizi seviyor, oy veriyor' diyeceksin. Emin olun ki halk sizi sevmiyor. Sevmiyor da büyükleriniz gibi kanıyor, kandırılıyor. Ha bir de güven ve umut veren muhalefet bulamıyor. 
Yurttaşlar olarak beklediğimiz CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin incelemelerini objektif yapmaları, hukuka uygun yapmaları ve bu konuda yıllardır mücadele veren insanları dinlemeleri sonrasında kararlarını almalarıdır. Temmuz ayı toplantısında da bunu daha önce hukukun ret ettiği gibi ret etmeleridir.
AKP, Havsa'ya veya bir başka bölgemize iyilik yapacak ise tarım alanlarını SİT ilan ederek korunmasını sağlamalıdır. Tarımı geliştirerek ve teşvik ederek yerli ürünleri korumalıdır. Kendi emir-komuta ve mali desteği ile kurup, koruduğu sivil(!) kurumlarla değil; insanı ve doğayı koruyan yaşam savunucularını dinlemelidir. Bunun da tek çaresi aktif yurttaşların artması ve anayasada verilen ödevleri yapmasıdır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
ADNAN YILDIZ 'KÖFTE ADNAN’
Restoran müdürlüğünden manavlığa
Bataklık lavanta kokacak!
İstikbal Paşaçayırı kuyularında
Çinekop fiyatına hamsi!
Pandemi onu durduramadı, şampiyon oldu
‘Bu ne gamsızlık’
'İddaa'da dolandırıcı kazandı
ETUS'ta güzergah ve saat ayarı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama